title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - "אינך יכולה"

אינך יכולה

מילים: יורם טהרלב לחן: שמוליק קראוס - ביצוע: "החלונות הגבוהים"

אינך יכולה ככה סתם ללכת
אינך יכולה לעזוב אותי
אינך יכולה כי עכשיו שלכת
יש גשם בחוץ ואת נשארת איתי.

אפילו אם תגידי: "זה לא כדאי"
אפילו אם תגידי: "לא, אין לי פנאי"
אפילו אם תגידי: "לך לך מעלי".

אם רק תבקשי להרגיש בבית
את שחור צמתך חרש אלטף
ואם תבקשי לא לבכות הליל
אשב לידך וגם אתן לך כתף.

אפילו אם תגידי: "זה לא כדאי"
אפילו אם תגידי: "לא, אין לי פנאי"
אפילו אם תגידי: "לך לך מעלי".

ואם תבקשי מעלי לברוח
אפתח את דלתי לך, ילדה קטנה
ואם תבקשי את פני לשכוח
אתן לך בלחי נשיקה אחרונה.

אפילו אם תגידי: "זה לא כדאי"
אפילו אם תגידי: "לא, אין לי פנאי"
אפילו אם תגידי: "לך לך מעלי".

אינך יכולה ככה סתם ללכת
יש גשם בחוץ ואת נשארת איתי

"החלונות הגבוהים" הייתה להקת פופ ישראלית, שחבריה היו אריק איינשטיין (שירה), שמוליק קראוס (גיטרה, שירה, לחנים ועיבוד קולי) וג'וזי כץ (שירה). הלהקה פעלה בשנים 1968-1967, הוציאה תקליט אחד ("החלונות הגבוהים") ומספר שירים נוספים. בין השנים 1973–1974, חידשה הלהקה את הפעילות, עםאלי מגןבמקום איינשטיין.

השם שהוצע ללהקה (על ידיאורי זוהר) היההחלונות, כמחווה ללהקת "הדלתות", אך לבסוף נקבע השםהחלונות הגבוהים.

בראיון רדיו שהתקיים ב-2008עם ג'וזי כץ, היא סיפרה כי כאשר התאספו כמה חברים בדירה קטנה בתל אביבוניסו למצוא שם לשלישייה הבחין אורי זוהר דרך המרפסת בשלושה חלונות בבית אל על, מכאן עלה הרעיון.

הסגנון של הלהקה התאפיין בניסויי הפקה ועיבוד ייחודיים, חדשניים והרמוניים, עם אווירה שנעה בין שיר אהבה פשוטים ונאיבים ("כל השבוע לך", "אהבה ראשונה"), לפסיכדליה ("איפה הם כל אבותינו", "בובה זהבה") מעט מתונה יחסית לזו שאפיינה את איינשטיין בתקליטון "אריק והאיינשטיינים" קודם לכן. הנופך הלירי נע בין שירי אהבה, מוזיקה מחאתית בוטה ("חייל של שוקולד") ושירים פרובוקטיבים ("יחזקאל") לשירי משוררים ("זמר נוגה"). הסינגל הראשון שיצא לרדיו היה "אינך יכולה" והוא שודר לראשונה בפברואר 1967.

באפריל1967יצא תקליטה היחיד, הנושא את שם הלהקה. משיריו הבולטים: "אינך יכולה", "כל השבוע לך", "אהבה ראשונה", "יחזקאל", "הבובה זהבה"", "זמר נוגה"ועוד. "יחזקאל" נפסל לשידור בשל "זלזול ברגשות הקהל הדתי", ו"חייל של שוקולד" נפסל לשידור בגלל רגישות פוליטית. יתר שירי התקליט הפכו ללהיטים.

יורם טהרלב כותב: "השיר הראשון של החלונות הגבוהים. את ההתוודעות אל הלהקה, ובמיוחד אל שמוליק קראוס (את אריק איינשטיין הכרתי קודם) עשה לי בני אמדורסקי, שהביא אותי למפגש חשאי בדירתו של שמוליק ברחוב טרומפלדור בתל אביב. בני ביקש שאשמור את הפגישה בסוד, כי אריק היה חתום באותו זמן אצל המפיק הכל-יכול פשנל. קיבלתי משמוליק שני לחנים וכעבור ימים אחדים הבאתי שני טקסטים. את הטקסט האחד, אינך יכולה, הם לקחו מיד ואילו את הטקסט השני דחו. את הטקסט ה"דחוי" שלחתי לאפי נצר והוא הלחין לו לחן עממי יפהפה והוא השיר "ציפורים נודדות". "אינך יכולה" הוא אחד השירים שלי ששרדו והוא מושמע עד היום השמעות רבות בכל תחנות הרדיו."

HighWindows.jpg

להאזנה לביצוע השיר- אינך יכולה - על ידי "החלונות הגבוהים"לחצו כאן