title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים - המחלה שבדו רופאים ברומא

בימי הכיבוש הנאצי של רומא הגו שני רופאים רעיון מקורי להצלת יהודים: הם בדו מחלה קשה ומידבקת כדי להרחיק את האס־אס ממחלקת הבידוד של בית החולים. אדריאנו אוסיצ'יני, קרא למחלה "נגע K" על שמם של שני קצינים נאצים בכירים בעיר ששמותיהם התחילו באות K. היום, בגיל 96, הוא היה אורח הכבוד בטקס הענקת תואר "בית החיים" לבית החולים על חלקו בהצלת עשרות מיהודי רומא.בתמונה - צעדת הנוער ההיטלראי על רקע הקולוסיאום ב-1936, צילום: אי־פי

המחלה שבדו רופאים בבית חולים ברומא

הצילה עשרות יהודים מידי הנאצים

יחד עם עמיתו, המציא אדריאנו אוסיצ'יני מחלה בשם "נגע K" כדי להרחיק את חיילי האס־אס מבית החולים. יותר מ-70 שנה אחרי סיום הכיבוש הנאצי, התארח אוסיצ'יני בטקס בו צויין פועלו של בית החולים בהצלת יהודים

21.06.2016 סביונה מאנה - הארץ

בימי הכיבוש הנאצי של רומא הגו שני רופאי בבית החולים פאטה בנה פראטלי (עשו־טוב־אחים), אדריאנו אוסיצ'יני וג'ובאני בורומיאו, רעיון מקורי להצלת עשרות יהודי רומא: הם בדו מחלה קשה ומידבקת מאוד בניסיון להרחיק את קלגסי האס־אס מאגף הבידוד של בית החולים שבו הם עבדו. היום (שלישי) היה אוסיצ'יני בן ה–96 אורח הכבוד בטקס הענקת תואר "בית החיים" לבית החולים מטעם קרן ראול ולנברג, על חלקו בהצלת עשרות מיהודי העיר.

התקשורת האיטלקית דיווחה כי טקס הסרת הלוט נערך בנוכחות שניים מהניצולים, גבריאלה סונינו ולוצ'אנה טדסקו, וישתתפו בו ראשי הקהילה היהודית, שרת הבריאות של איטליה ביאטריצ'ה לורנצין, ושגריר ישראל במדינה נאור גלאון.


אוסיצ'יני באתר לה סטמפה, היום

אוסיצ'יני, פסיכיאטר שנמנה עם לוחמי המחתרת האיטלקית נגד הנאצים, קרא למחלה "נגע K", על שמם של שני קצינים נאצים בכירים ברומא ששמותיהם התחילו באות K, אלברט קסרלינג והרברט קאפלר. יחד עם ג'ובאני בורומיאו, רופא בכיר בבית החולים שהוכר ביד ושם כחסיד אומות העולם ומת ב–1961, הוא רשם בתיקים רפואים מזויפים אבחון של מחלה "מדבקת נורא", במטרה להרתיע את הגרמנים ולמנוע מהם לערוך בו חיפושים.

בית החולים, הסמוך מאוד לבית הכנסת הגדול ולגטו של רומא, היה למעשה מרכז עצבים של פעילות אנטי־נאצית. במרתפי המבנה הוא העניק מקלט ליהודים ולפעילים אנטי־נאצים ואנטי־פשיסטים, וקיים קשר רדיו רציף עם הפרטיזנים. "צריך תמיד לנסות להיות בצד הצודק", אמר היום אוסיצ'יניבריאיון ללה סטמפה. פעילותו האנטי־נאצית של אוסיצ'יני, עלתה לו במאסר ובעינויים. לאחר המלחמה הוא כיהן כסנאטור ושימש כמרצה באוניברסיטה.

כיבושה של רומא בידי הנאצים נמשך כתשעה חודשים, מספטמבר 1943 עד יוני 1944. בתקופה זו פיקדו קאפלר וקסרלינג על כוחות הכיבוש בעיר והיו אחראים להוצאתם להורג של 335 אזרחים איטלקים כתגמול על הרג 33 חיילים נאצים בידי פרטיזנים. יותר מאלפיים יהודי רומא נעצרו ונשלחו למחנות המוות, מתוכם חזרו בחיים כמאה.

לקריאת הכתבה במקור באתר עיתון "הארץ"לחצו כאן