title
title
title
title
title
title
מהעת הזו - "על מימוש הפוטנציאל האנושי"

שלום רב קוראנו היקרים


אחת ממטרות האנושות,

הינה לממש את הפוטנציאל,

הגלום בכל אדם ובכל חברה.

גם אנחנו בבית גיל-עוז מנסים

להביא לידי מימושה של מטרה נשגבה זו.

לגרות את כוחות היצירה, החשיבה

ובעיקר את החברותא.

השבוע התקיים כנס ראובן פוירשטיין השנתי

שקיבל את השם:

"מימוש הפוטנציאל האנושי".

וכך כתב אהרן בנו בפרסום לקראת הכנס:

"במלאת שנתיים ללכתו, ובמלאת שנתיים להמשך העבודה בלעדיו, קולו עדיין מהדהד באזני.
פניו המאירים אינם עמנו, אבל תורתו המרוממת, וקריאתו ליצירת הפוטנציאל האנושי ולמימושו- פועלים את פעולתם כל העת, כאן בארץ, וברחבי העולם.
בכל עת נאבקים תלמידיו וממשיכי דרכו ונלחמים כדי לחלץ את האדם מן הסד שהמדע והתרבות בונים לא פעם בעבורו.
הכנס לא לזכרו של אבי, אלא כדי לנסות להבין ולהתוות את מימדי המשימה, כדי להמשיך את מפעלו ביתר שאת."

אהרן פוירשטיין

והוסיפה שירה רודרמן את המילים הבאות:

"אמש השתתפתי בטקס מרגש מאוד של מכון פוירשטיין לקבלת עיטור פוירשטיין למיצוי הפוטנציאל האנושי בתחום קידום אנשים עם מוגבלויות ושילובם בחברה. שמחתי להיות מלווה בבני משפחה, חברים מהצוות הישראלי של הקרן, ידידים וקולגות.
הנה חלק מהדברים שאמרתי שם:

"...
כיום חיים בישראל למעלה מ- 1,000,000 אנשים עם מוגבלות - 20% מהאוכלוסייה. זהו המיעוט הגדול ביותר בחברה ועדיין, לצערי, סוגיה זו לא נתפסת תמיד כרלוונטית לכללהציבור, וככזו שמשפיעה על כל קשת האוכלוסיות, בכלל תחומי החיים. התפיסה החברתית ועמדות הציבור חייבות להשתנות כלפי אוכלוסיית האנשים עם המוגבלות. אי מיצוי הפוטנציאל האנושי של חמישית מהאוכלוסייה אינו רק יצירת עוול לילדים, אנשים ונשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם, אלא לחברה כולה. כל חברה באשר היא, לא תוכל לשגשג ולהצליח ללא מיצוי פוטנציאל ההון האנושי שלה, על כל גווניה.

מצאנו במכון פוירשטיין שותף אמיתי לחשיבה חדשנית ופורצת דרך, לאומץ, ולעשייה פרגמטית, המבוססים על ערכים דומים ומשותפים. יחד, בחרנו לטפל בנושא שאינו מצוי בלב הקונצנזוס, ואשר לא אחת נדחק הצידה לשולי השיח החברתי ואף המקצועי. סוגיית הזוגיות וההורות של אנשים עם מוגבלות הינה סוגיה מורכבת (ואף כואבת), המעלה דילמות רבות בתחום המשפט, החינוך, הפסיכולוגיה והבריאות. אולם אלה אינן מצדיקות התעלמות והתחמקות מסוגיות הרות גורל, שמשפיעות על איכות חייהם של אנשים ונשים רבים בחברה.
זוהי זכות בסיסית של כל אדם לחיים מלאים ועשירים, ואזרחי החברה צריכים להיזהר מהכרעות דין הגורמות לבדידות ולבידול של האדם. גם ישיבה על הגדר וחוסר התמודדות עם סוגיות חברתיות, ואף המורכבות ביותר שביניהן, הם סוג של קבלת החלטה שעלולה לפגוע באיכות חייהם של אנשים רבים.

עלינו לזכור כי "כל עשב ועשב יש לו שירה מיוחדת משלו". ומשירת כל העשבים באשר הם נצליח ליצור ניגון של רועה. פרופסור פוירשטיין היקר היה אדם נבון, רועה אמיץ, שהשכיל להבין כי כל עשב הוא שונה, והצליח להפיק צלילים מיוחדים מכל אחד ואחת, לכדי מנגינה יפה, אשר משירתה הלב של כולנו מתמלא, ומבין שזוהי הדרך הנכונה."
שירה רודרמן


שנזכה להמשיך כולנו במימוש זה.

חופשת קיץ נעימה ללומדי "מעיינות הדעת"

וניפגש בתכניות בית גיל-עוז.

שבת שלום

גדי ליאון

העורך