title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - דרישת שלום מהחוג לצילום

דרישת שלום מהחוג לצילום

לפני שבוע יצאנו ליום סיור בגלריות וסדנאות של אומנים בגליל העליון, היה לנו יום טיול מופלא, התחלנו את היום בקיבוץ שמיר, קיבוץ מטופח להפליא, הכל ירוק, גני פסלים, ומרכז אומנות שמאפשר לאומניי הקיבוץ להציג את יצירותיהם.

לגלישה לאתר של שמיר לחצו כאן


את הסיור בשמיר עשינו בליווי וולטר מוצ'ניק היקר, שאת סיפורו אספר בפעם אחרת, הוא אירח אותנו כמלכים, שתייה קרה וחמה, עוגיות ומאפים חיכו לנו בכל סדנה, תחילה פגשנו את האמנית יעל שפיגלר, יעל יוצרת שטיחי קיר אמנותיים מסיבים של מטליות ניגוב שייצרו בשמיר, עבודת פרך מרתקת, שמענו את סיפורה ואת ריבויי פעליה ואף קנינו ספר מכתבים פרי עיטה, ספר שכתבה לבנה החייל ומלווה בצילומי הגליל ומתכונים של עוגות שאפתה לו במהלך השירות הצבאי, אחר כך נפגשנו עם הצלמת מיכל פרטיג בסטודיו הקטן והצבעוני שלה, שמענו על נקודת מבטה כצלמת, היה מעניין לראות איך הצילומים כל כך שונים בין העמק לגליל וכל זאת בגלל אופי האור ועצומתו! משם המשכנו למכוורת שמענו הסברים, טעמנו דבש מלכות וצילמנו את הדבורים בשיא הפעילות, ואז ... פגשנו את הפסל יאיר אהרון העובד בחצר ביתו ומפסל בחומרים שונים, המפגש זימן לנו הכרות עם אמן מרתק החיי מאומנותו וכל סביבתו היא הסטודיו שלו, ראינו את עבודת היצירה האחרונה שלו שפיסל עם נעריי המשק והתפעמנו, לקינוח וולטר הזמין אותנו לאכול ארוחת צהריים בחדר האוכל של הקיבוץ על חשבון הברון...והיה טעים ונעים, בחדר האוכל ראינו תערוכת צילום של מיכל ותערוכה של אמן בשם יזהר דורון, העוסק בדימויי הגדר הסובבת את הקיבוץ, התערוכה הזכירה לי עבודה שעשיתי פעם.

לאחר שהודינו לוולטר על אירוח "מתוקתק" ומאורגן להפליא נסענו להיפגש עם הצלם יעקב אלבז בשדה נחמיה, שם חיכתה לנו הפתעה גדולה, יעקב יליד 1943, עלה ממרוקו לישראל בהיותו בן 10 ולאחר גלגולים רבים הגיע לשדה נחמיה, עם השנים התחיל לצלם עבור עיתונים רבים כפרילנסר ובשנות ה-70 עזב לקנדה והפך לימים לסוחר אומנות, לאחר 35 שנה חזר יעקב לשדה נחמיה וחזון גדול בליבו להפריח את שדה האומנות בארץ ובפרט בצפון, האיש היה מרתק, הגלריה שלו הייתה עמוסת צילומים מרהיבים של צלם שהמזל מאיר לו פנים והעין שלו חדה ומשוטטת אחר הדימוי הבא ללא הרף, שמענו את סיפורו ואת חזונו ויצאנו מרוגשים.


לגלישה לאתר של יעקב לחצו כאן


התחנה הבאה הייתה הגלריה של אילנה באומן בקיבוץ עמיר, השכן העני של שמיר אבל אילנה הצליחה להקים שם גלריה לתפארת, המון אנרגיה חיובית ועשייה, וקיבלנו את הרושם וההשראה שהכול אפשרי, אם רק רוצים מספיק ועושים...

הגלריה האחרונה שלנו ליום עשיר זה הייתה במחניים שם ראינו תערוכה של אליעזר זוננשיין, תערוכה מרתקת העוסקת באגד/מגדיר צמחים מודרני, צריך לראות כדי להבין.

לסיום אכלנו אבטיח ודובדבנים לצד אנשים שתרמו דם במועדון של מחניים, סיום מרגש ליום עמוס חוויות, מראות, טעמים והשראה.

תודה לכם תלמידיי הצילום שלי שכל פעם אתם מאפשרים לחלומות שאני רוקמת להתגשם ולהתממש ותודה לכל האומנים, האוצרים והמתאמים שעזרו לי להפיק יום כל כך מורכב ועמוס ללא תקלות ועם אושר גדול, להתראות בשנה הבאה...

בעזרת השם

אתי חן ברייר


ועוד מילים שכתבה בטי סלינג'ר, חברת החוג:

אתי ארגנה לנו סיור מגוון ומעניין ב"כוכב לכת" בגליל שבו נשים מיוחדות, חדורות אמונה ומוטיבציה הקימו גלריות בחללים המחוברים לחדר האוכל בקיבוציהם, באמצעים שונים ומגוונים.

כל אומן מנהל את חיי האומנות שלו מול העולם ומושפע מסביבת חיו. אין הנחות בדרך, ו"לא עוצרים באדום".

אני סוקרת את הצילומים שלי ושלנו בעקבות הסיור. מלאת סיפוק כמה התקדמנו ביכולת ביטוי שלנו.

למדנו מאתי להתייחס לצילום מזוויות שונות, "לדבר את השפה" ומסירות לקיום הקבוצה.

כשאני פוקחת את עיניי מיד מחפשת מאיפה מגיע האור ואיך להשתמש בו לצילום הבא.

רוצה להגיד מילה לחברי בקבוצה כמה טוב לעבוד יחד ללמוד, לתמוך, להקשיב, לצחוק,להתחבק, לייעץ ולאהוב.

תודה לצוות גיל עוז המסור: מפות, קפה, שלט, מפתח, תערוכות, כיבוד, סימפטיה ו...שיגעונות.

בטי סלינג'ר

כפר רופין

גלריית תמונות