title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - "קפה אצל ברטה"

קפה אצל ברטה

מילים:אהוד מנור לחן:נתן כהן

כשאני שפוף ורע לי על הלב
אני הולך אל ברטה ואצלה יושב
אני שותה קפה שחור
מראה לה את היד
אומרת לי אתה נחמד
תשים עשירייה בצד

ואז לפתע היא שותקת ורואה
את כל מה שיקרה ומה שכבר קרה
רואה על מי אני חושב
ומה אני רוצה
אומרת שגלגל חדש
יתחיל כשהשנה תצא

תמיד כשאני עומד כבר לעזוב
היא מנסה לומר שיהיה עוד טוב
אחרי כמה צרות קטנות
פתאום תרגיש נפלא
תהיה לך שמחה גדולה
מילה של ברטה זאת מילה

אני הולך אל ברטה פעם בשנה
ובינתיים שום דבר לא השתנה
אבל תמיד אני חוזר
מראה לה את היד
ומקווה שיום אחד
אומר שלום ולא אפחד

ואז אני שואל אותה על אהבה
אומרת כן אבל לפני כן אכזבה
אז לא כדאי לך לדאוג
אולי תראה רופא
תשמע אתה בחור יפה
אולי תשתה עוד כוס קפה

תמיד כשאני עומד כבר לעזוב...

לצפייה בביצוע להקת הנשמות הטהורות לחצו כאן

הנשמות הטהורות הייתה להקה ישראלית שפעלה באמצע שנות ה-70. חבריה היו נתן כהן,

נאוה ברוכין ויורם ירוחמי. הלהקה הוציאה אלבום אחד שנושא את שמם.

לצפייה בביצועו של יגאל בשן לחצו כאן


Ynet "רכילות" פורסם: 24.07.07

השיר "קפה אצל ברטה" נכתב בתקופה שצדי צרפתי עשה את המעבר מעולם המשחק לעולם הבימוי. בכל פעם שהוא חש חרדה בעקבות פרויקט, הוא הלך לקוראת בקלפים שגרה מולו. בסוף אהוד מנור כתב על זה שיר, שהפך לקלאסיקה. הקוראת בקלפים, מה אתם יודעים,?

"הרבה קלאסיקות בזמר העברי מבוססות על רחשי ליבם של הכותבים, אבל חלק מהן גם מבוססות, כמו שאומרים בלעז, על סיפור אמיתי. השיר הנוסטלגי "קפה אצל ברטה", שביצע יגאל בשן, נכתב על אחד שאתם דווקא מכירים,צדי צרפתי. פריט הטריוויה המקסים הזה התברר בתחקיר שעשו לצרפתי התחקירניות הנמרצות של התוכנית שלשלישיית "מה קשור"

צרפתי, האמנם? "כן, זה נכון. הייתי אז מסוג המכורים שעל כל מצב רוח רע אפשר היה לגרור אותם לקוראת בקלפים. לי היתה אחת שקראו לה רחל לוי, היא גרה אז מול הבית שלי והייתי הולך אליה, בנעורי, מה שנקרא. בתקופה ההיא אני, אהוד מנור ואשתו, עפרה, היינו חברים מאוד מאוד קרובים, הייתי אתם בקשר יומיומי וסיפרתי להם בין היתר גם על זה. אז אהוד כתב את השיר וזה הפך לשיר של יגאל, אבל זה נולד דרך הסיפור שלי".

זה שיר די נוגה. "כן אבל הוא נכתב עם קריצה. גם אני לא לקחתי את זה אז ברצינות. הוא קצת נוגה כי הייתי הולך אליה ממקום של מצוקה,וכשאתה במצוקה אתה מחפש מישהו שיאמר לך מילה טובה. זאת היתה התקופה שעזבתי את עולם המשחק, רציתי נורא לדעת מה יהיה, ואותה קוראת הבינה טוב מאוד שכדאי ללטף אותי. ופעם כשהיא ליטפה אותי היא אמרה שיהיה בסדר, וזה נהיה כשלון נוראי, ובאותו הרגע התאכזבתי מאוד, וכמובן שלא נכנסתי אליה יותר".

היו גם פעמים שהיא צדקה? "תשמעי, היא אמרה לי 'אתה לא חוזר לבמה, אבל אתה תהיה בדרך מקבילה'. והאמת היא שמה שקרה אחר כך זה שהתחלתי לביים בתוכניות בידור, אבל זה היה מקרי לגמרי. היא זיהתה שאין שום סיכוי שאני אעזוב את זה. היית צריך להיות מטומטם כדי לא לזהות את זה"