title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - ביקור מיוחד בתערוכת צילום

מהחוג לצילום של אתי חן ברייר

ביקור בתערוכת צילומים של הצלם זיו קורן

ושוב יצאנו לתערוכת צילומים, הפעם למגה תערוכה של זיו קורן,

תערוכה בה הוצגו צילומים משש תערוכות צילום של זיו קורן, אשר הוצגו בשש השנים האחרונות. מסיבה זו נקראת התערוכה 6:6.

התערוכה מוצגת בגלריית ART&ABOUT באזור התעשייה עמק חפר.
התארגנו בשני רכבים גדולים, עם שני נהגים משלנו ויצאנו לדרך.

כמה מלים על זיו קורן: זיו צלם בן 45, בוגר תלמה ילין באמנות פלסטית.

מעולם לא למד צילום באופן פורמלי. בצבא שירת כצלם במשטרה הצבאית, לאחר שחרורו שימש כצלם בידיעות אחרונות, יותר מאוחר שימש כנציג ישראלי של סוכנויות הצילום הצרפתיות sigma ו- Gamma, משנת 2002 משמש כנציג סוכנות הצילום – Polaris במקביל עובד כצלם עצמאי, מאז האינתיפאדה השנייה, מתעד את הסכסוך הישראלי פלסטיני.

זכה בפרסים בין לאומיים רבים במגוון קטגוריות.

לא לפני זמן רב ניפרד מאשתו גלית גוטמן להם יש שתי בנות משותפות.

אוצרת התערוכה: סיגל קשקש.

התערוכה מוצגת בחלל ענק המשתרע על פני 1000 מ"ר. החלל מחולק לחללים קטנים כשבכל חלל מוצגת תערוכה בנושא אחר, המבקר בתערוכות עובר בין תרבויות, גוונים, סיטואציות, וקצוות של החברה הישראלית. בכל תערוכה עובר המבקר חוויה אחרת.

המשותף לכולן שאין לדבריו של זיו התייחסות לפוליטיקלי-קורקט, אין מניפולציות, יש הדבר עצמו עם זווית הראייה שלו כצלם המשלב תיעוד עם אמנות. "קורן למעלה משני עשורים עוסק בחקר גבולותיו של מדיום הצילום, בעבודותיו הוא מותח את גבולות הזמן, המקום והפרספקטיבה, נוגע ברגישות בעצבים החשופים שלנו כחברה עולמית ומטפל בנושאים שלרוב רחוקים מהעין הציבורית, על ידי שימוש במגוון עשיר של חומרי גלם בעלי רבדים חברתיים, פוליטיים וצבאיים, מקומיים והיסטוריים" (מתוך הפלייר של התערוכה).

אנחנו סיירנו בתערוכה, מתפעמים מהיכולת הגבוהה, ממגוון הנושאים, מהרגישות, מהצבעוניות מתפקיד האור, מהקומפוזיציה ומכך שלא פעם צילם שלא על-פי כללי הצילום המלומדים. עברנו מחלל לחלל מתפעמים מהעושר הרב.

בין לבין ישבנו לנוח ולאכול, כן, יש בגלריה גם שני חללים נוספים, אחד משמש כבית קפה קטן ואחד נוסף למסגור תמונות.

אחרי המנוחה וההתרעננות, קבלנו מאתי תרגיל עם דף עבודה, בו התבקשנו לבחור תמונה אחת, לנתח אותה, ואח"כ להציג לפני הקבוצה את הבחירה שלנו ולהסביר אותה, רובנו התקשינו לבחור תמונה אחת, אתי התעקשה, ובכל זאת, לא כולם הצליחו לבחור תמונה אחת ואף ידעו לנמק את הקושי ואת הבחירה.

אני בחרתי בתמונה בה מצולם מגן דוד ענק המחלק את התמונה לקטעים ישרים וזוויתיים, ובין הקווים של הסמל הלאומי שלנו נראה עם ישראל מדושן ומחויך. תמונה שאולי צולמה ביום ירושלים או יום הזיכרון או העצמאות, או אולי בכלל במועד אחר, התמונה הובילה את מחשבותיי אל מחוזות שונים, אל הפער שבין צורת הסמל שלנו לבין איך שהעם שלנו חווה מועדים אלו.

יצא שבילינו בתערוכה במשך למעלה מחמש שעות, זמן שיא של בילוי בתערוכת צילום.

מבחינתי האישית זו הייתה תערוכת הצילום הטובה ביותר שראיתי בימי חיי, המרשימה ביותר, העוצמתית ביותר והמלמדת ביותר. חוויה אמיתית.

חזרנו הביתה בשעות אחה"צ עם מזג אוויר ייחודי, צבעים ונוף דרמטי בשמיים ועל פני האדמה. גם סוג של סגירת יום עשיר ומעצים.

אילנה רינות

נווה אור

גלריית תמונות