title
title
title
title
title
title
חברים כותבים על הקורסים שלהם

סדנה "רוח וחומר" בהנחייתה של ריקה רוסו סינה

עוד מעט מסתיימת שנה שנייה של השתתפותי בסדנה "רוח וחומר" בהנחייתה של האומנית הרב-תחומית ריקה רוסו סינה, ולפני שאכתוב על התרשמותי וחוויותיי במהלך ובעקבות הסדנה אביא איזה ראיון קצר עם ריקה.

שאלה: מתי גילת את אהבתך ואת הצורך שלך ביצירה?

ריקה: זה היה אצלי תמיד: תמיד ציירתי ועסקתי ביצירה, אך גיליתי את זה בצורה חד-משמעית בשנות ה-20 לחיי. אז זה היה ברור וזה היה יותר בכיוון של קרמיקה, קדרות. מכרתי למקומות יוקרתיים (כולל במוזיאון ישראל) השתתפתי בתערוכות, והקטע של הציור התפתח תוך כדי ואף למדתי ציור באורנים.

שאלה: מה היצירה מסמלת עבורך?

ריקה: חופש, שחרור, איזון פנימי, שמחה, הצבת מטרה ויעדים והגשמתם, עולם ומלואו.

שאלה: מה מוסיף לך העברת הידע שלך לאחרים?

ריקה: אני מרגישה שאני כל הזמן לומדת ומלמדת, במצב הזה אני מרגישה שאני מתמלאת מחדש: מקבלת ומעבירה הלאה, כך אני תמיד מלאה. זהו תהליך אנרגטי-יצירתי מתמשך.

שאלה: איך את רואה את המשך ההתפתחות שלך בתור אומנית, יוצרת, מורה ומדריכה?

ריקה: אני רוצה להמשיך להוציא ספרים, לעשות תערוכות, להמשיך ליצור כל הזמן, ולהמשיך ללמד כל הזמן. המטרה שלי היא להתחבר לכוחות היצירה שלנו ולא ללמד על פי חוקים וכללים.

זהו ראיון על קצה המזלג, ישנם נושאים שונים ורבים שריקה נוגעת בהם במהלך הסדנאות שלה, אך התבקשתי לכתוב בקצרה.....

זכות גדולה נפלה בחלקי כשהצטרפתי לסדנה של ריקה בשנת הלימודים הקודמת. משך כל חיי ציירתי לסירוגין, ובעשור האחרון התמקדתי בצילום, והיה לי חשוב לחזור לצייר עם מורה שלא מלמדת על פי הכללים.

שיטה זו מאפשרת לי לתת ביטוי לעולם הפנימי העשיר והמורכב שלי. אצל ריקה לא מציירים נטו: משתתפים בתהליך של התבוננות והתפתחות פנימית על יד שימוש במדיות שונות. לפעמים התהליך נראה מסורבל, לפעמים מעורר התנגדות, לפעמים נדמה שריקה רצה מהר מידי, וקשה להדביק את הקצב שלה....אלמנט נוסף, מאוד דומיננטי בשיעורים של ריקה, הנו החיבור החזק שלה אל השירה העברית: בתחילתו של כל שיעור היא מקריאה לנו שיר, שכל אחת מקבלת העתק ממנו, שישמש כהשראה לשיעור של אותו יום. וידוי אישי קטן: "עברית קשה שפה..." וישנם שיעורים בהם אינני מצליחה להתחבר אל הטקסטים...אך כנראה שמשהו בכל זאת עובר, כי אחרי הבולמוס של ההכנות: צביעה, ייבוש, גזירה, הדבקה, כשכל אחת מבנות הקבוצה משתפת פעולה עם חברותיה בהרמוניה מופתית, אני מסוגלת לשבת ולשקוע כולי ביצירה. הרבה פעמים מתנגנת ברקע מוסיקה נעימה, מדי פעם ריקה מפציעה עם איזו תובנה חדשה ומשתפת אותנו בנפלאותיה של טכניקה שהיא גילתה באותו רגע ממש. האווירה מאוד דינאמית וזורמת.

בנוסף להיותה אומנית רב-תחומית, ריקה הנה אישה חמה ואנרגטית, הר געש של רגשות, ומלאת יצירתיות ונתינה. אני מלאת התפעלות כיצד בן אדם אחד מספיק לחבוש כל כך הרבה כובעים: אומנית, יוצרת, מורה, רעיה, אם לארבעה ואם מאמצת לעוד ילדים רבים, ובנוסף גם סורגת שמיכות צבעוניות משגעות, שרה, ומנגנת באקורדיון...כל מה יוצא תחת ידיה נפלא.

המוטו שלה הנו "שכל מה שיוצרים הוא טוב" וממליצה על שינון אמירות חיוביות כעצה לחיים ומלמדת אותנו לחדול משמוש בביטויים שליליים. כתוצאה מזה האווירה שנוצרה בקבוצה הנה מאוד מכילה, תומכת, מפרגנת וחמה, וזה לא דבר מובן מאליו כשמדובר בקבוצה של כ-14 נשים בוגרות הבאות מרקעים שונים...

לסיכום, אני מפיקה הנאה רבה מהחוג של ריקה, במהלך השנתיים האחרונות התקרבתי שוב לציור, ואני מגלה את הפוטנציאל הגדול הטמון בו ככלי לביטוי עצמי ולהתפתחות אישית.

תודה רבה לך ריקה על מה שאת, ולכל בנות הקבוצה, שתמיד תומכות ומפרגנות ושכל אחת מביאה את תרומתה לקבוצה בדרך הייחודית שלה. התוצאה של התהליך שאנחנו עוברות בסדנה הנו הפסיפס המרהיב של צורות וצבעים התלוי על הקיר בכיתה, מראה שובה לב ומרחיב את הדעת.סוזאנה קוג'מן סינגליה

מסילות