title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - שיר אהבה ישן

שיר אהבה ישן, וגםשיר אהבה עתיק (אניטה וחואן) או"רומנסה": מילים: נתן יונתן. לחן: נחום היימן

זהו שיר ישן על אניטה וחואן גבהו עשבי הזמן
והשושן פרח עם החוחים הם שייכים עכשיו למלאכים.

אניטה לחואן חיכתה אך הוא איחר לקטוף את רימוני אהבתה גביעי שפתיה הוא עוד לא שתה
פתאום הקיץ תם אך לא ייתם סיפור אהבתם.

זהו כל השיר הוא שייך לחלומות שיש לאנשים
שאיחרו לפרוח באביב שלא למדו את שפת האוהבים.

ההם שלא נולדו בזמן אבל איזו אניטה מחייכת בלבבם אותו חואן אותה האהבה
פתאום הקיץ תם אך לא ייתם סיפור אהבתם.

השירהמחורזכולל ארבעהבתים. עלילתו נסבה על שתי דמויות: אישה וגבר. האישה, אניטה שמה מחכה לגבר, ששמו חואן, כי ישעה אל אהבתה, אך הוא מאחר להגיע. באמצעות השמות הנפוצים במרחב השפה הלטיני או הספרדי וקווי המתאר הפשוטים של העלילה ושמותיו: "רומנסה" או "שיר אהבה ישן" , יוצר המשורר תחושה של אירוע היסטורי. המשורר אינו מפרט מדוע ואיך הסתיימה האפשרות לממש את האהבה, אלא שהזמןאו העונה המתאימה לאהבה זו הסתיימה, כך במילים, שהןפזמוןהשיר: "פתאום הקיץ תם אך לא ייתם סיפור אהבתם."

לאחר תיאור העלילה הקצר, בשני הבתים הראשונים, מנסח המשורר ואף מפרש את משמעות העלילה אל כלל הגותי,

אל תפיסת עולם המניחה כי החמצה נפשית ובין-אנושית מתרחשת בשל התמהמהות ההבשלה הנפשית והעדר תזמון נכון; ולשם כך מביא המשוררמטאפורהעל הצמחועל הפריחה, ומדמה אותם אל לבלובם של הרגשות:

" כל השיר הוא שייך לחלומות שיש לאנשים שאיחרו לפרוח באביב"

השיר הולחן על ידינחצ'ה היימן , נעשה אהוד מאוד, וזכה למעלה ממאה ביצועים רשומים בין השאר שלצמד דרום -הגרסה המקורי),הפרברים, חוה אלברשטיין,ריטה,דוד דאור ויונית שקד-גולן

להקשבה לביצוע הפרברים, שיר אהבה ישן לחצו כאן


יוסי חרסונסקי : מעטים הם השירים שהעניקו להם שמות נוספים -שיר אהבה ישן הוא אחד כזה. רבים מכירים אותו בשם"אניטה וחואן".במקור כתב אותו המשוררנתן יונתןבשם "רומנסה", שזה משהו כמו שיר אהבה ספרדי עממי. עשר שנים לאחר הקלטתו הראשונה הוא הפך ל"שיר אהבה ישן", ואחרי עוד עשר שנים ואינספור גרסאות –החלו לקרוא לו "אניטה וחואן". למי בכל זאת שמורה זכות ראשונים על השיר? לא ל"צמד הפרבריםאלא ל"צמד דרום", דני גולן וציון צדוק, הם שהקליטו את השיר ראשונים, אבל כשאני מחפש לשמוע את השיר הזה, אני מעדיף את גרסת הפרברים. שיר אלמותי, סטנדרט מקומי, בלדה מרגשת עם הניחוח הספרדי בעיבוד לגיטרות אקוסטיות ושילוב קולות בלעדי של הצמד, שעושה את השיר הזה למה שהוא.

לצפייה בביצועם של ה"פרברים" לחצו על כאן

לצפייה בביצועה של יונית שקד-גולן לחצו כאן