title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות גליון 264

שיר הגשר

מחבר - זאב מייזלר 1927-2006 מנגינה רוסית


לַיְלָה סַגְרִיר

שְׁמֵי חֹרֶף קוֹדְרִים

כִּתַּת סַיָּרִים כָּאן בַּסְּבַךְ

צֵל גֶּשֶׁר מַשְׁחִיר

יַרְדֵּן אֶת מֵימָיו יַגִּיר

אֵי אָנָה יִצְפּוּ בַּחוּרִים?

לֵילוֹת עַל לֵילוֹת

רַבּוּ סִיּוּרִים

מְאוּם לֹא שֻׁנָּה מִסָּבִיב.

הַגֶּשֶׁר נִצָּב

יַרְדֵּן יְשַׁלַּח מֵימָיו

לְמַה יְּצַפּוּ בַּחוּרִים?

לַיְלָה בָּהִיר

וּשְׁמֵי לְבָנָה

כִּתַּת חַבְּלָנִים כָּאן בַּסְּבַךְ

הַגֶּשֶׁר מַלְבִּין

שׁוֹאֵל וְאֵינוֹ מֵבִין

לָמָּה רָגְשׁוּ בַּחוּרִים?

הַכֹּל כְּבָר הֻשְׁלַם

דְּמָמָה מִסָּבִיב

חֶבְרַיָּה עוֹצְרִים נְשִׁימָתָם

קוֹל נֶפֶץ מַחְרִיד

אֶת כָּל הַיְּקוּם יַרְעִיד

בְּרָקִים רְעָמִים וְעָשָׁן.

הֶאָח חֶבְרַיָּה

הֻשְּׂגָה הַמְּשִׂימָה

הַבַּיְתָה נָשׁוּבָה מִיָּד

עִם שַׁחַר נַשְׁכִּים

בְּאֵת וּמַכּוֹשׁ בַּיָּד

כָּאֵלֶּה חַיֵּי פַּלְמָחִים.

זאב מייזלר נולד בחיפה ב-23 ביולי 1927. היה חבר ב"מחנות העולים" ובהכשרת מעוז חיים, שהצטרפה לקיבוץ "בית הערבה" בצפון ים המלח. התגייס לפלמ"ח והשתתף בפיצוץ גשר "שייח חוסיין" ב"ליל הגשרים".

לאחר מלחמת השחרור, במהלכה פונה קיבוץ "בית הערבה", הקימו חבריו את קיבוץ "כברי" בגליל המערבי, שם הקים מייזלר את ביתו ומשפחתו, יחד עם אהובה, חברתו ל"הכשרת מעוז" ולפלמ"ח.

הרבה לכתוב פזמונים ומערכונים על קורותיו בהכשרה ובמלחמה. לאחר מכן, בקיבוץ, המשיך לכתוב לאירועי התרבות ולחגים. זאב נפצע קשה במלחמת ששת הימים, בזמן כיבוש שכם. זאב מייזלר נפטר בקיבוץ כברי במאי 2006.


זאב מייזלר הרבה לכתוב שירים על קורותיו בהכשרה ובמלחמה ואח"כ בקיבוץ, לאירועי התרבות והחגים.

ב"ליל הגשרים" נספו י"ד לוחמים בפיצוץ "גשר א-זיב", שליד אכזיב. מדי שנה מתקיים, ליד האנדרטה, טקס אזכרה לזכרם ובין משתתפיו הזמרת דולי מודעי, ממושב "רגבה" הסמוך. מאז גילתה דולי את "שיר הגשר" של מייזלר ואת תוויו בספר "משפחת הפלמ"ח", שיר זה הוא חלק בלתי נפרד מהטקס. ב-2006, הוקלטה דולי בסרטה של הבמאית שושי בן-חמו (לוחמי הגטאות), על אסון הפיצוץ בגשר.


לצפייה בביצועה של דולי מודעי לחצו כאן


לצפייה בסרטון וידאו קצר של שושי בן-חמו (לוחמי הגטאות)אודות הקרב לחצו כאן


כותב עופר גביש: את דולי מודעי אני פוגש לפחות פעם בשנה. זה קורה בטקס לזכר חללי ליל הגשרים בגשר הזיו. הפעם הזו היתה בשבוע שעבר, עת מלאו 65 שנים לפיצוץ הנורא שקטל י"ד פלמ"חאים ובהם דודי, אחי אבי, יהודה גביש.

דולי מודעי נולדה וחיה במושב השיתופי רגבה שבמטה אשר (לשעבר סולם צור). היא שרתה בלהקת פיקוד צפון (יחד עם דודו דותן ועירית דותן) ובצוות הווי גולני (יחד עם נורית גלרון, אריק סיני ואייל גפן). בקריירה האזרחית שלה היתה סולנית חבורת זמרי מטה אשר וזמרת מצליחה בזכות עצמה המופיעה כיום עם הקלידן מיכאל גויחמן.

תוכנית הטקס בגשר הזיו כוללתבדרך כלל שלושה ארבעה שירים מנכסי צאן הברזל של הפלמ"ח, והנה בטקס בשנת 2006 שרה דולי שיר חדש. כלומר, שיר ישן אך מחודש על ידה. שלושה חברו להביא את השיר אל המודעות הציבורית, הגיאוגרף דר' דב גביש, במאית הטלויזיה שושי בן-חמו, וכמובן דולי.

דב גביש הוא דודי, אחי אבי, בפיצוץ הגשר נפל אחיהם הבכוריהודה גביש ז"ל. אלהשיר הגיע במהלך מחקרו המקיף (והראשוני) אודות פיצוץ גשר א-זיו בליל הגשרים.שושי בן חמו, הגיעה אל השיר בעתהכנת תחקיר לסרט תעודה שיצרה אודות האסון בליל הגשרים. דולי הקליטה את השיר לסרט (בסופו לא נכלל בו השיר).

את השיר כתב זאב מייזלר, שהיה חבר קיבוץ בית הערבה והשתתף בפיצוץ גשר שיח חוסיין במסגרת אותו מבצע, ליל הגשרים. את השיר כתב כנראה מיד לאחר הפעולה. אחרי פינוי הישוב במלחמת השחרור הצטרף עם חבריו לקיבוץ כברי בו חי עד יומו האחרון, עת נפטר בשנת2006. השיר מופיע בספר משפחת הפלמ"ח בעריכת חיים גורי וחיים חפר ומשם נלקח על ידי השתיים,

לקריאת הערך בויקיפדיה על "ליל הגשרים" לחצו כאן
בתמונה -גשר אלנבי