title
title
title
title
title
title
משב רוח גליון 264

"על שלושה דברים העולם עומד"בימים אלה כאשר מהדורת החדשות מתארת מותה של אם ביד מרצח אכזר, הלב מתמלא צער, כאב, כעס ואף מחשבות נקם – אך נקמה כזאת, "נקמת אם...לא ברא השטן".

אנו תועים בעולם של תוהו ובוהו ואין לנו אלא לחפש בדברי חז"ל כדי למצוא קצהו של מצפן ומצפון.

יש רגעים בהם שותקות המוזות ואין לנו אלא להאחז בדברים עתיקים של אלו אשר חזו וחוו שלטון צר ואויב, חורבן וכעס ואף-על-פי כן ישבו וקובעו אמות מידה לדרך חיים נכונה בתוך התוהו ובוהו של שנאה וכאב.

מסכת אבות, פרק א', משנה י"ח:

רַבָּן שִׁמְעוֹן בֶּן גַּמְלִיאֵל אוֹמֵר, עַל שְׁלשָׁה דְבָרִים הָעוֹלָם עוֹמֵד, עַל הַדִּין וְעַל הָאֱמֶת וְעַל הַשָּׁלוֹם, שֶׁנֶּאֱמַר: אֱמֶת וּמִשְׁפַּט שָׁלוֹם שִׁפְטוּ בְּשַׁעֲרֵיכֶם (זכריה, פרק ח', פסוק ט"ז)

יש גורסים "עַל שְׁלשָׁה דְבָרִים הָעוֹלָם קַיָּם". אלמלא שלושת היסודות האלה היה העולם כולו חוזר לתוהו ובוהו. מאז ברא הקדוש-ברוך-הוא את העולם מסר לנו, לבני האדם, את המפתחות לקיומו. במשנה קצרה זו נמנים שלושה יסודות עליהם יכון העולם גם כאשר רבים בו מעשי עוול, פשע ואכזריות.

חברה אנושית חייבת להקים בתי משפט, למנות דיינים ולקבל על עצמה את האחריות להעניש- על פי מידת הדין את הרשע ולהצדיק את הצדיק. ואין לנו אלא תבונתנו והחוקים אשר נקבע כדי להבחין בין זה לזה.

התכונה השנייה היא האמת. רבים המכשולים העומדים בפני הדיין לדון דין אמת לאמיתה. אנו משוחדים, מוגבלים ביכולתנו להבחין בין הטוב לרע אשר לא אחת הגבול ביניהם מטשטש. תושייה תבונה וחתירה לאמת בלבד חייבים לבוא לעזרתנו.

ואחרון, והוא הקשה מכולם- השלום. החכם שמעון בן גמליאל סבור כי היסוד השלישי הוא השלום אך הוא חלק מהמערכת של דין אמת. רק כאשר נשכיל ונצליח- וזו משימה כבדה מנשוא בעולם כשלנו, לשמור על הדין והאמת, יש סיכוי כלשהו גם לשלום.

ומי שאמונתו בידו, אשריו ויאמר: " עוֹשֶׂה שָׁלוֹם בִּמְרוֹמָיו, הוּא בְרַחֲמָיו יַעֲשֶׂה שָׁלוֹם עָלֵינוּ ... וְעַל הָעוֹלָם כֻּלּוֹ ". אמן.


אבישג