title
title
title
title
title
title
משב רוח גליון 261

זנב הסנונית

זנב-הסנונית הוא שמו של פרפר יפהפה בעל צבעים זוהרים. שילוב הצבעים הוא המושך את העין. כתום, ירקרק וטוריקז וכל אלה בשילוב נקודות כהות שחורות... הוא חי ומטיל את ביציו על שיח הפיגם. הפיגם הוא שיח שמוצאו, כפי הנראה, מאפריקה וניתן למוצאו בארץ באזורים שבהם "שלוחות אפריקניות" של חי וצומח. למשל בגלבוע.

ריחו של הפיגם חריף ומוזר ובעלי חוש הומור טוענים כי הוא שיח מבחן להבחנה בין ספרדים ואשכנזים. אלה טוענים כי הוא "מדיף ריח בושם" והאחרים כי הוא בפשטות: מסריח!

יש חוקרים הסוברים כי הפיגם הוא ה"צֳרִי" הנזכר בתנ"ך (צמח מרפא, או בושם).

כל זה רק הקדמה... ועוד אמשיך בהקדמתי. מביציו של הפרפר "זנב הסנונית" בוקעים זחלים קטנים שחורים המתנכלים לצמח המענין הזה אך אם לא ייטרף כליל על ידם הם ישמינו עד להיותם "זחלים יפהפיים"! כן! יש דבר כזה. צבעי הזחל כצבעי הוריו הפרפרים כתום, ירוק, טורקיז ושחור...אחר הגיעו לבשלות כשאר הזחלים הוא מתגלם...עד לבקיעת הפרפר. כאֵם לילדים סקרניים ואוהבי טבע שמרתי בגינתי דרך קבע שיח פֵיגם ולו רק כדי ללמד את מחזור-החיים המופלא. הילדים "גִדְלוּ" את הזחלים במיכלי פלסטיק ועקבו אחר גידולם של הזחלים עד להתגלמותם. זמן רב עבר עד שזכינו (לא תמיד) לחזות בבקיעת הפרפר המופלא.

לימים גדלו הילדים. לא קלה היתה הדרך...ככל ההורים אף אתם יודעים כיצד אנו עוקבים בחרדה ובציפייה אחר התבגרותם. כמה התלבטויות וייסורים ולעתים רגעי ייאוש.

ולא אחת כאם או כמורה יועצת להורים מתייאשים חשבתי ואמרתי. "הנה ה"גלמים" האלה ואין אנו יודעים מה יהא בסופם??? והנה יום אחד ולהפתעתנו והנה פרפר מופלא בעל צבעים זוהרים.

גם זו דרך חיים.

אבישג