title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז גליון 257

"מבט אחר על הזקנה"


ביום שלישי, י"ט כסלו, ה-1 בדצמבר השתתפנו, חגי פוקס, מנכל העמותה ואנוכי, בכנס העמותות לזקן שארגן אש"ל במכללה למנהל בראשון לציון.

"מבט אחר על הזקנה", שם הכינוס, שנבחר בקפידה, עסק לא רק במבט חיצוני- האם השם- זקנה- הוא שם נכון או לאוו, אלא בעיקר במהות של הסתכלות אחרת על הזקנה.

ארבע מיזמים מכל רחבי הארץ זכו בפרס למצוינות בשירות לזקן, תרומת משפחת גליקמן, אשר הודיעה שתמשיך גם בעשור הבא בתקצוב פרס חשוב זה.

במקום הראשון זכה ה"פורום העירוני למען זקני שדרות". הפורום משלב את כלל הגורמים בעיר ליצירת תיאום וניהול מרכזי למען הזקנים.
כן זכו עמותת מטב, על סדנת "מדברים מהבטן": קבוצה טיפולית של ילדים לקשישים, עמותת ידיד לחינוך על שילוב גמלאים כמורים מסייעים במערכת החינוך ועמותת על"ה על תכנית להנגשת שירותי חברה ותרבות לזקנים מוגבלים בניידות.

המיזמים הוצגו בסרטוני וידאו קצרים אך ממצים והלב התרחב לראות את היצירתיות ואיגום המשאבים ברשויות המקומיות המדוברות, הכל לטובת האזרחים הוותיקים של אותה רשות.


לצפייה בסרטון אודות הפורום העירוני למען זקני שדרות לחצו כאן


שמענו הסברים על תוצאות סקר מקיף על כיצד הזקנה נראית בעיני הציבור בישראל של שנת 2015, הן ביחס למושג- זקנה או שמות אחרים, הן בתרומה ומה על החברה והמדינה מוטל לעשות ביחס לאוכלוסייה זו.

בילינו שעה מרתקת בנושא "נשים, גיל ובגדים" בה העלו קבוצת נשים מחשבות תובנות והצעות על מה תפקיד הבגד ומשמעותו לנשים והאם יש מקום ל"קוד" לבוש "בהתאם "לגיל".


במהלך ההפסקה צפינו במיצג שהכיל את עבודות הגמר של הסטודנטים בוגרי בית הספר לעיצוב - "לעצב את הזמן, סביבות חכמות לגיל השלישי". המיצג היה כסיכום ללמידה אינטנסיבית של הסטודנטים כיצד ליצור עיצוב מכליל, הנותן פתרונות לא רק להנגשת מבנים ומקומות במובן הפיזי אלא גם במובן החברתי העמוק של המילה. תודה לפרופ' כרמלה יעקובי וולק על קידום האג'נדה המשותפת ול‏טלי כהן אנדרסון‏.‏


לאחר ההפסקה התקיים דיון בו השתתפו – ד"ר רוביק רוזנטל, ד"ר ליאורה בר-טור, פרופסור כרמלה יעקבי-וולק, ד"ר יואב גרונוביץ נרי ליבנה בהנחיית טוביה מנדלסון מאש"ל.

הדיון עסק בשאלות אודות הדימוי של הזקנה בעיני הזקנים עצמם ובעיני החברה ומה משמעות הזקנה הבריאה שניתן לעצבה בחברה הישראלית.


לסיום הכינוס פירט יוסי היימן, מנכ"ל אש"ל, את תכנית החומש של אש"ל לשנים הבאות.

מה שעלה לאורך כל הכינוס והודגש כי הזקנה איננה למעשה גיל, אלא שהתפיסה העצמית של האדם משפיעה משמעותית כיצד הוא נתפס או מצטייר בסביבתו ובעיני החברה.

זקנה פעילה ובריאה, זקנה בה האדם יכול לתרום לפתח ולהעמיק את כישוריו שרכש במהלך השנים הקודמות, הן לעצמו והן לחברה. ועל החברה להמשיך ליצור תכניות, שירותים ואופן הפעלתם הנכון לשמר זקנה שכזו, בתכנון משותף עם האוכלוסייה עצמה ולעודד את הזקנים ליזום וליצור מעצמם ובעצמם.

גדי ליאון

מומחה שיקומי