title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים גליון 256

מאחורי קיר סדוק: התגלו אלפי מסמכי הרישום של יהודי בודפשט בשואה

דיירי הקומה הרביעית בבניין הסמוך לפרלמנט ההונגרי רק רצו לתקן סדק בקיר – וגילו אוצר היסטורי. 6,300 מסמכים שבהם נרשמו תוך 24 שעות יהודי העיר, לקראת גירושם למחנה ההשמדה אושוויץ בשנת 1944

סוכנויות הידיעות יום חמישי, 12 בנובמבר 2015 – אתר ואלה מסמכים שנחשפו מאחורי קיר בבניין בבודפשט, הונגריה, נובמבר 2015 (צילום מסך , "קרונן צייטונג")

"מדובר במסמכים בעלי חשיבות היסטורית" (צילום מסך, "קרונן צייטונג")

יותר מ-6,000 מסמכים המתעדים את רישום יהודי בודפשט, לקראת העברתם לגטאות ולמחנות ההשמדה בשנת 1944, נחשפו בבניין דירות במרכז בירת הונגריה – כך דווח אתמול (רביעי) בעיתון האוסטרי "קרונן צייטונג". המסמכים נחשפו מאחורי קיר בקומה הרביעית של בניין בכיכר קוסות, סמוך לפרלמנט ההונגרי בבודפשט.

דיירי הבית סיפרו כי המסמכים נחשפו לאחר שגילו סדק בקיר. מאחוריו, כך התברר, הוטמנו כ-6,300 מסמכים שבהם נרשמו פרטיהם של יהודי בודפשט. "מדובר במסמכים בעלי חשיבות היסטורית", סיפר מנהל הארכיון העירוני של בודפשט, ספן קניירס.

מסמכים שנחשפו מאחורי קיר בבניין בבודפשט, הונגריה, נובמבר 2015 (צילום מסך , "קרונן צייטונג")

היכן מסתתרים המסמכים הנוספים? (צילום מסך, "קרונן צייטונג")

הוא הסביר כי המסמכים מאפשרים להיסטוריונים להתחקות אחר גורלם של יהודי בודפשטשנספו בשואה. ב-30 במאי 1944 הורתה מועצת העיר בודפשט לערוך רישום של כל התושבים, ברשימות נפרדות לנוצרים וליהודים, ואלה המסמכים שנחשפו כעת. על פי ההוראה, הרישום הושלם תוך 24 שעות, והמסמכים מפרטים את בעלי הדירות, שמות הדיירים, תעריפי שכר הדירה ומספר הנוצרים והיהודים בכל בניין.

קניירס סיפר כי חלק מהיהודים הצליחו להירשם ברשימות המיועדות לנוצרים, לעתים ללא ידיעתם של הפקידים ושל בעלי הדירות שמילאו את טפסי הרישום, וכך ניצלו מהגורל הטראגי של אחיהם שנשלחו למחנות ההשמדה. ב-21 ביוני 1944, כ-220 אלף תושביה היהודים של בודפשט הוכרחו לעזוב את בתיהם ולעבור לבתים שהוקצו לכך, וסומנו במגן דוד. משם הועברו היהודים על ידי משטרת הונגריה למחנה ההשמדה אושוויץ זמן לא רב לאחר מכן. על פי ההערכות, 600 אלף מיהודי הונגריה נספו בשואה.

מסמכים שנחשפו מאחורי קיר בבניין בבודפשט, הונגריה, נובמבר 2015 (צילום מסך)

בשנת 1944, פעלה בבניין ועדה ממשלתית בנושא דיור (צילום מסך, "קרונן ציטונג"(

כעת פועלים בארכיון העירוני לחקור את ההיסטוריה של הבניין, במטרה לגלות מי ביקש להטמין את המסמכים ולהצילם – ואולי אף למצוא מסמכים נוספים. בשנת 1944, פעלה בבניין ועדה ממשלתית בנושא דיור, שככל הנראה נזקקה למסמכים עבור פעילותה. אולם המסמכים שנחשפו מתייחסים רק לרבעים ה-11, ה-12, ה-13 וה-14 של העיר, וההערכה היא כי קיימים מסמכים נוספים – פי שלוש בכמות – בנוגע ליהודים שחיו בחלקי העיר האחרים.

לקריאת המאמר במקור באתר וואלה לחצו כאן


ועוד מאמר בענין פורסם בעיתון הארץ

אלפי מסמכים על יהדות הונגריה נמצאו בקיר דירה בבודפשט

6,300 דפים השייכים למפקד האוכלוסין שנערך במדינה ב- 1944 וקדם להשמדת היהודים, נמצאו במהלך שיפוץ. היעדר האוויר ודייר שהיה מעשן כבד סייעו לשמור אותם במצב טוב.

גרדיאן 22.11.2015 הובא בעיתון "הארץ"

שלל מסמכים גדול מתקופת השואה, אוצר רב חשיבות מבחינה היסטורית, נמצא בתוך חור בקיר על ידי זוג ששיפץ את דירתובבודפשט. מסמכים אלו נחשבו לאבודים עוד בתקופת מלחמת העולם השנייה. 6,300 המסמכים שייכים למפקד אוכלוסין שנערך בהונגריה ב– 1944 וקדםלהשמדת 200 אלף היהודים שהתגוררו בבירה בודפשט.

בריגיטה ברדפי, בעלת הדירה המשקיפה על הפרלמנטההונגרי, סיפרה כי בחודש אוגוסט פועל דחף מברג אל תוך סדק שבקיר ונגע בנייר. "חשבנו שהרסנו את הטפט של השכנים", סיפרה ברדפי. כשבעלה גאבור הציץ דרך הסדק, הוא ראה משהו שנראה ככתב יד. בני הזוג הסירו את הלבנים והוציאו מהקיר כ– 61 קילוגרמים של ניירות מאובקים. על רבים מהם היו דבוקות חתיכות גבס, אך כולם נמצאו שלמים פחות או יותר. הדיו על המסמכים עדיין קריאה הודות להיעדר אוויר בחלל ולניקוטין של בעלי הדירה הקודם שהיה מעשן כבד.

חלק מהמסמכים שנמצאו בקיר אחרי שהובאו לארכיון בבודפשטאי־אף־פי

הניירות המצהיבים נמסרו לארכיון בודפשט. אישטוון קניירש, העומד בראש הארכיון, סיפר כי נדהם כשהוגשו לו המסמכים. "מרבית המסמכים מתקופת המלחמה דהויים או רקובים יותר ממסמכים מימי הביניים מפני שנכתבו על נייר מאיכות גרועה בגלל הקיצוב", סיפר, "התוכן וסדר הגודל של הממצא הם חסרי תקדים. הממצא הזה ימלא חלל ענק בתולדות השואה בבודפשט". לדבריו, מאז ספטמבר עובדים חוקרים על הניירות, לומדים אותם ועוצרים מדי פעם כאשר הם מגלים אדם מפורסם ברשימת השמות.

מפקד האוכלוסין שנערך בבודפשט ב– 1944 נועד למצוא בתים שהיו באחזקת היהודים לפני שהועברו לגטו המוקף חומה ששכן ברובע השביעי בעיר. חודשיים לפני כן כבשה גרמניה הנאצית את הונגריה, וכמעט מיד החל גירוש היהודים מהאזורים הכפריים אל תאי הגזים באושוויץ. בין המסמכים שנמצאו בקיר הדירה בבודפשט גם שאלונים המכילים את שמותיהם של כל הדיירים בבנייני העיר, יהודים ונוצרים כאחד. בפינת כל מסמך כתוב סך כל הנוצרים והיהודים בבניין. "היהודיםמילאו את השאלונים ביושר, הם סירבו להאמין שזה עלול להיגמר כפי שנגמר", אמר קניירש.

זמן קצר לאחר המפקד הועברו כ– 200 אלף יהודים ל– 2,000 בניינים נבחרים – "בתי הטלאי הצהוב", שעל דלתותיהם צויר מגן דוד. "בזכות הזוג ברדפי, אנחנו יודעים שאם בבניין מסוים גרו יהודים רבים הפך הבניין לבית טלאי צהוב", ציין קניירש. בסוף 1944 נדחסו היהודים לתוך הגטו. חלק מהם גוועו ברעב ואחרים נורו ליד הנהר. אנדרטה העשויה מנעלי ברזל נטושות הוקמה במקום שבו שהתרחש הטבח. כניסתו של הצבא האדום לבודפשט ב– 1945 הצילה את היהודים הנותרים.

על פי ההערכות, כ– 600 אלף יהודים הונגרים נרצחו בשואה, מרביתם באושוויץ. קניירש מעריך כי אי־שם קיימים יותר מ– 23 אלף מסמכים נוספים, שמסוגלים לספק תובנות רבות ערך על מה שאירע בעיר ב– 1944. אם אכן יתגלו, הם ייסרקו ויהיו נגישים לקהל הרחב. "האנשים צריכים לבדוק מאחורי קירות בתיהם בבודפשט. אי אפשר לדעת מה הם טומנים", סיכם.


גלריית תמונות