title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז גליון 252

אל כרם התימנים עם ותיקי גיל-עוז מעמק המעיינות

פתחנו את עונת הטיולים בעקבות יהדות תימן ועדן. תתפלאו יש הבדל בין התימנים לעדנים (אולי בצבע העור חחחחח). בנתניה התקבלנו בברכה במוזיאון יהדות תימן ושם שמענו סקירה מאלפת על יהדות תימן לאורך התקופות והכמיהה הבלתי פוסקת אל ירושלים וארץ ישראל. במוזאון שוטטנו בין חדר היולדת לבית התימני אל הצבעים, הקולות והניגונים. לאחדים מאתנו הייתה שמחה כפולה, האחת איתרה את סבא והשנייה מצאה על המפה את הכפר שבו נולד אביה. משם לאחר צילום קבוצתי בכיכר העצמאות בנתניה הדרמנו אל העיר הגדולה תל אביב למוזיאון ליהדות עדן. נפגשנו עם שי צאצא למשפחה שחיה בעדן שהייתה מושבה בריטית מאמצע המאה ה – 19. שי תיאר בפנינו חיים שונים ומרתקים של יהודי עדן שחיו תחת השפעה בריטית וכיצד אורח חיים היה מודרני ופתוח. מעצם היותם תחת שליטה בריטית הם זכו לקבל חינוך אירופאי, שפה נוספת ואזרחות בריטית מה שהקל עליהם מאוד. יהדות עדן נפגעה מאוד עם החלטת האו"ם בכ"ט בנובמבר יצאו ערבי עדן לרחובות וטבחו ביהודים. אל כרם התימנים המשכנו לטעימות אצל זהבה, האוכל הבסיסי, פיתה, לחוח, חילבה , רסק עגבניות וחריף.

לאחר הפסקת הצהרים שוטטנו עם דליה שוטלנד המדריכה ברחובות הקטנים של הכרם, שמענו סיפורים וגם אגדות , על חיי התימנים בארץ המלווים בשירה ובניגון. ביקרנו בבית הצדפים ובמיזם אומנותי המוצג על המבנים.

כבת העדה התימנית שבשנים האחרונות מנסה לדלות כל פירור מידע על החיים של ההורים שלי בתימן, הטיול האיר את עיני ופתח דלתות נוספות אל החיים המרתקים בתימן.

שמחתי לפגוש אתכם וכבר מצפה לטיול הבא ביום חמישי כ"ג בחשון, ה- 5.11.15, "גן נעול" עם אבי משה סגל שיפליא בסיפוריו על קיבוץ גן שמואל.

ביום שלישי ה' בכסלו ה- 17.11.15 ניפגש כולם ליום המרתק של השנה "יום הותיק" ונטייל ברחבי רמת הגולן.

סופי עטרה שבח

רכזת הטיולים של גיל עוז

גלריית תמונות