title
title
title
title
title
title
סיפורי מקום גליון 251

תואר "יקירות אורנים" לרחל רבין יעקב ומלכה האס

רחל רבין יעקב מקיבוץ מנרה ומלכה האס מקיבוץ שדה אליהו - מעמודי התווך של החינוך הקיבוצי - יקבלו ב"אורנים" אות הוקרה על מפעל חיים

קרני עם-עד- my ynet


שתי חברות קיבוץ ונשות חינוך ותיקות יקבלו ביום שני הקרוב (19.10) את התואר "יקירת אורנים" -מלכה האסמשדה אליהו. יום לפני כן יזכה בתואר גם מורטון מנדל (93), איש עסקים, יזם ומנהיג יהודי מקליבלנד, אוהיו, שהקים את "קרן מנדל", את "מכון מנדל" למנהיגות ואת ביה"ס מנדל למנהיגות חינוכית.

רחל רבין יעקב (90) כיהנה כיו"ר הוועד המנהל של המכללה וכיו"ר "עמותת אורנים" בין השנים 2008-1994. בשנים אלה, וגם לאחר מכן, היתה מעורבת בתכנון וחשיבה לעתיד ובמיזמים חינוכיים חברתיים של המכללה.

וכך נכתב על רחל רבין יעקב, כחלק מהנימוקים להחלטה להעניק לה את האות המכובד: "מתוך הכרה בחשיבות החינוך לחברה בישראל בחרה רחל במקצוע ההוראה. היא הכשירה עצמה להוראה והיתה המורה של כיתה א' הראשונה בקיבוץ מנרה.

"לאחר מכן לימדה בבית הספר היסודי שנוסד במקום, וכעבור זמן היתה ממקימי בית הספר האזורי 'הר וגיא' בקיבוץ דפנה וממנהליו, ולימדה שם ביולוגיה במשך שנים רבות. מתפקידי הוראה עברה רחל לתפקידי ניהול, אם באגף לחינוךהתיישבותי או בראשות הוועד המנהל של המכללות לחינוך שצמחו מתוך התנועה הקיבוצית.

"מתפקידיה הציבוריים הללו פרשה רק אחרי גיל שמונים, אלא שכל עוד מפעמת בה הרוח ועומדים לה כוחותיה, היא תראה בחינוך משימה שראוי להתגייס למענה, ותמשיך להיות מעורבת בחשיבה, בתכנון, בשיחה ובמפגשים עם קובעי מדיניות, עם מחנכים ועם תלמידים. בשיחותיה שזורים זה בזה החינוך הקיבוצי והחלוציות הקיבוצית יחד עם המשך מפעלו של האח, יצחק רבין, זיכרונו לברכה, ושמירת מורשתו".

רחל, ברכות על היותך "יקירת אורנים". מה מבטא האות עבורך?

רחל רבין יעקב. חינוך וחלוציות(צילום: עמית שאבי)


רחל רבין יעקב: "אולי הכרה במה שעשיתי למען סמינר אורנים וסמינר הקיבוצים בתחילת שנות התשעים. בזמן שנקראתי לדגל לא היה שום מוסד פורמלי שניהל את המכללות, מלבד ברית התנועה הקיבוצית.

"עדנה סולודר מקיבוץ גשר, שהיתה אז מזכירת הברית, פנתה אליי והציעה לי להקים עמותות שינהלו טכנית את המוסדות הקיבוציים האלה. הייתי יושבת ראש של העמותות והוועדים המנהלים של שתי המכללות כמה שנים טובות. נעשיתי מעורבת בכל עניין, ועד היום פועלות העמותות שהקמנו".


כאמור, זוכה נוספת בתואר "יקירת אורנים" היא המחנכת הוותיקה מלכה האס (95) מקיבוץ שדה-אליהו, שבמשך שנים רבות הכשירה גננות ומטפלות לגיל הרך, ומחקריה בנושא ציורי ילדים זכו לפרסום בארץ ובעולם.

מלכה האס. תורה ייחודית ומקורית(צילום: גליה בראור)

בשנת 1941 החלה מלכה האס לטפל בילדים הראשונים של שדה-אליהו, ולאחר חודשים מספר התבקשה לתכנן את בניית הגן הראשון בקיבוץ. ב-1944 נחנך הגן, בו מתחנכים ילדי הקיבוץ עד היום.

מלכה האס היא אוטודידקטית. לאורך כל השנים שאבה את הידע שלה מהתנסות אישית, מספרות מקצועית מגוונת, ובעיקר מספרים שעסקו בחקר התפתחות הציור בילדות המוקדמת. בקיבוצה הקימה מלכה את "ביתן הציור", אליו באו במשך עשרות שנים ילדי שדה-אליהו כדי לבטא עצמם במכחול ובצבע.

לפני כשנה יצא לאור ספרן של מלכה האס וצילה גביש: "אמא תראי איך אני מציירת" (הוצאת "הקיבוץ המאוחד - ספריית פועלים").

בשנת 1960 החלה מלכה האס ללמד באורנים, והתמידה בכך לאורך ארבעים שנה.

בקורסים שלימדה הנחילה לדורות של מחנכות את גישתה ההוליסטית, המתייחסת לחינוך בילדות המוקדמת כמכלול חיים.

תורת החינוך הייחודית והמקורית שיצרה מלכה האס, ובתוכה הקשר אל חצר הגרוטאות, היתה ועודנה "אבן שואבת" לסטודנטיות/ים ולגננות/ים מכל רחבי הארץ, הבאים במשך עשרות שנים ללמוד ולהשתלם באורנים.