title
title
title
title
title
title
מטעמים מפרשת השבוע - פרשת תולדות

פרשת תולדות - מה לעשות? לעשות!

-         שום דבר לא מתקדם

-         נמאס לי

-         כל כך קשה

-         אי אפשר יותר עם המצב הזה

-         פשוט מבוי סתום.

יצחק אבינו נמצא במציאות מאד לא נוחה. הוא עזב את מקומו הטבעי וירד למישור החוף הדרומי. מלך גרר מקנא ביצחק , אנשי גרר רואים שמלכם שונא אותו ומבינים את הכיוון, הם מתנכלים ליצחק וסותמים את הבארות שחפר אברהם אביו, ללא סיבה נראית לעין. גם זה לא מספיק להם, ומלך גרר מגרש את יצחק ממקומו. הוא נאלץ לעבור למקום סמוך – נחל גרר.

כשיצחק מגיע לנחל גרר הוא עלול להרגיש מרמור ויאוש אבל הוא מבין שצריך להמשיך. הוא חופר שוב את הבארות שחפר אברהם אביו.

אפשר היה לקוות שאחרי התלאות, ועגמת הנפש הפעם הדברים יראו אחרת, אך המציאות לא תמיד "מתיישרת" עם התקוות. באר נוספת נחפרת ורועי גרר רבים עם יצחק למי היא שייכת. יצחק מבין את המצב אך לא שוקע בו. הוא לא מתעלם מהמציאות הקשה הוא קורא לבאר החדשה  בשם – "עשק" – התעסקו איתי ולא נתנו לי להתיישב בשלוה.

הוא ממשיך הלאה וחופר שוב אך נראה שהמצב רק מחמיר, הפעם הבאר נקראת "שטנה" – לא סתם התעסקות ורצון לריב אלא שנאה גלויה.

יצחק לא מרים ידים, הוא חופר באר נוספת. הפעם סוף סוף יש שינוי כיוון.  המציאות מסביב מתחילה להאיר. זה לא קורה בבת אחת, בבאר הזו לא רבים איתו, אנשי גרר, אולם יצחק, עוד לא יודע האם, וכיצד זה ימשך.

הזמן עובר ומלך גרר רואה את העקשנות ואת העובדה שיצחק מלא כוחות פנימיים הוא מבין שבכוח ההתמדה וההצלחה של יצחק יש משהו לא רגיל - מעל המציאות הטבעית. יצחק מבורך מהקב"ה ומצליח לצאת מכל מיצר שהם – אנשי גרר גורמים לו. אבימלך משנה כיוון ומבקש את קרבתו של יצחק. הוא מציע לכרות איתו ברית שלום. באותו יום של כריתת הברית מוצאים עבדי יצחק באר נוספת ובאים לבשר לו בהתרגשות "מצאנו מים". עכשיו יצחק רואה שהמאבק הושלם והשתלם. הבאר החדשה מבטאת את היכולת להתגבר וליצור מציאות טובה ועוצמתית יותר -  "ויקרא את שמה שבעה על כן שם העיר באר שבע עד היום הזה"


לא תמיד מכשולים הם סימן לדרך לא נכונה לפעמים הם המבחן לנחישות ולהתמדה.

הסוף הטוב מגיע כיון שיצחק לא מתייאש ולא שוקע ברחמים עצמיים. הוא גם לא מתלונן מהצד על המצב הקשה. הוא פועל באמונה בנחישות ובעקשנות.

בסופו של דבר המציאות הופכת לטובה יותר ושלמה יותר – שלום בינו לבין שכניו וריבוי בארות מים חיים ומקום יישוב פורח עד ימינו .

חודש טוב ושבת שלום, הרב מתן שניוייס, רב טירת-צבי