title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - בערב של סתיו

בערב של סתיו - אריק איינשטיין (יהודה אטלס - יוני רכטר)

 

בערב של סתיו
כשנעשה קצת קריר
וריח גויאבות
בא באויר,
עומד
על קצה המיטה
עטוף בשמיכה החמה
ומתגעגע - לא יודע למה.
מביט לרחוב מהתריס
דרך הפסים,
עיתון קרוע, רוח בעצים,
אור בחלונות מועדון השכונה,
אקורדיון מזייף מנגינה ישנה,
על הגדר פנימית של אופנים,
בדירה השניה מורידים את המים,
פרפר אחד סביב הפנס,
מישהו יוצא,
מישהו נכנס,
ריח אדמה, דלת חורקת,
תקתוק עקבים של אישה מתרחקת,
ציפור לילה צורחת פתאום
והאיש הזה, מאכס,
יושב במרפסת וקורא עיתון.

 

לצפייה בביצועו של אריק איינשטיין לחצו כאן


 

 

Image result for ‫איינשטיין רכטר האריה‬‎

"האריה, היונה ותרנגולת כחולההוא אלבום האולפן ה-28 של הזמר אריק איינשטיין , בשיתוף המוזיקאי יוני רכטר,  שיצא בשנת 1992  .    זהו שיתוף הפעולה המלא הרביעי והאחרון של איינשטיין ורכטר, לאחר ששיתפו פעולה החל משנת 1976 באלבומים "האהבה פנים רבות לה", "משירי אברהם חלפי"  ו "הייתי פעם ילד". בשירי האלבום נעשה שימוש בשירי ילדים מאת יהודה אטלס נתן אלתרמן חיה שנהב יהונתן גפן ושלומית כהן אסיף.

כל שירי האלבום הולחנו ועובדו על ידי רכטר, למעט השיר "אמא שלי", שהוא למעשה עיבוד חדש וקצבי ללחן של שלום חנוך,  שהופיע במקור באלבומם של איינשטיין וחנוך  "פלסטלינה"  . חידוש נוסף שמבצע איינשטיין באלבום הוא לשיר "הילדה הכי יפה בגן", שהופיע במקור באלבום "הכבש השישה עשר"  בביצועה של יהודית רביץ.  רביץ עצמה מתארחת באלבום בשיר "תרנגולת כחולה" .  איינשטיין כתב את השיר "אמא שלי" במשותף עם שלום חנוך.  מילות השיר "השיר של דוקטור דוק" נלקחו מספרו של יהונתן גפן "ילד הכרובית".  

הצילום על גבי עטיפת האלבום מציג את איינשטיין בעת צילומי סרט המערכונים ההומוריסטי כבלים משנת 1992 , כשלצידו ניצב בנו אמיר. לדברי יוני רכטר,  שמו של האלבום מבוסס על שמותיהם של איינשטיין ("אריה") ושל רכטר ("יונה"), בצירוף שמו של השיר "תרנגולת כחולה". בעקבות ההצלחה של הקלטת "כמו גדולים" יצר איינשטיין ביחד עם יוני רכטר מוני מושונוב וצבי שיסל, שגם השתתפו בקלטת הראשונה, בשנת 1993 קלטת המשך ל"כמו גדולים", ובה שירים רבים מאלבום זה.