title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - יומן מסע מפגש ראשון בסדרה

"יומן מסע"

מפגש ראשון בין חברות בית גיל עוז ונערות "גלעד"

נפגשנו. נערות מבית ספר גלעד וחברות בית גיל עוז ליצור "יומן מסע".

היומן הינו סוג של מחברת, אותה תופרים במפגש, ובתוכה יוצרים באמצעות טכניקות אומנות שונות. מדובר בטכניקות של מיקס מדיה- שילוב חומרים – אין צורך לדעת לצייר והתוצאה היא מרשימה ומרהיבה. העבודה ביומן מתחילה בהנחיות שלי, המנחה, כלומר תרגילים המכוונים פנימה ומחברים לסיפור החיים האישי . הדגש בעבודה ביומן הוא על שחרור ואינטואיטיביות, תשוקה וגילוי קסם המקריות, חוסר שיפוטיות, עבודה בשכבות כך שתמיד ניתן להוסיף, להסתיר, לשנות, לכסות או לחשוף.  העבודה בתוך יומן אוספת ומאגדת זיכרונות, חוויות, דימויים משמעותיים, חלומות לעתיד ועוד.

העבודה באמצעות היומן תערך בקבוצה בה לוקחים חלק תלמידות וחברות מרכז יום גיל-עוז לוותיקי עמק המעיינות. 7 נערות מבית הספר ו-7 נשים חברות בית גיל עוז אשר יפגשו אחת לשבוע לכ- 3 שעות בתוך מרכז היום, למשך כל השנה. הקבוצה תחולק לזוגות קבועים של תלמידה- מבוגרת שתעבודנה במקביל. התרגילים יכוונו לעבודה יצירתית שיש בה השקה בין הדורות- אם בנושא ובתוכן, אם בטכניקה שמזמנת דיאלוג אומנותי בין הנשים, ואם בשיתוף והתחלקות בחוויית היצירה ותובנות שעלו ממנה.

שתי האוכלוסיות, הן הנערות והן חברות גיל עוז, צמאות לקשר מיטיב, לאדם שיקשיב לסיפור חייהן, יכיל ויחזק. המפגש הבינדורי בסטינג שבועי קבוע יאפשר  הבנייה של יחסים עמוקים וחמים – מעין יחסי נכדות וסבתות, הרוקמות יחדיו את הנרטיב האישי והמקומי, והיומן  הוא הפלטפורמה לחיבור- הן לעצמי והן לזולת.

יש לציין כי מרבית הנערות השתתפו בהכנת יומן אומנותי בשנה הקודמת. כעת עבור הנערות זוהי הזדמנות גם לחוש בעלות תפקיד, מלוות ומנחות, מסייעות ותורמות לחברה סביבן.
בתחילת המפגש ערכנו סבב הכרות בעזרת מדבקות עם שמותינו שהושמו על דש הבגד.

בהמשך- הכנו מראש על מפה לבנה חפצים / מיניאטורות קטנים מגוונים ויפים: מחרוזות, עפרונות לציור, גלובוס קטן, כסא אליהו הנביא, בובת צמר, מדליה, מכונת תפירה קטנטנה ועוד.

כל אחת מאיתנו התבקשה לבחור חפץ ולספר כיצד היא קשורה אליו, כיצד הוא מייצג חלק בה ועוד.

לדוגמה- אחת הנשים לקחה מדליה וסיפרה שבעבר הייתה שחיינית וזכתה בכמה מדליות.
לאחר מכן נתנה אינפורמציה מקיפה על מסגרת המיזם ועל העומד בפנינו בסדר היום.

בנוסף ערכנו רשימת תחושות והתנהגויות שיתאימו או לא יתאימו לקבוצה שלנו.


לאחר ההפסקה, בה שתינו ונחנו, חזרנו רעננות לפעילות האומנות הראשונה שלנו,  בה הכנו מעטפות צבעוניות, בטכניקה מגניבה...ובתוך המעטפות כתבנו מה אנו מאחלות לעצמנו לשנה הקרובה. בהמשך נשלב גם יוגה והתעמלות ביחד.


היתה פעילות כיפית, הכרות מעניינת בין דורית וחיבורים משמחים ומפתיעים.

 

צופית נאור-שחר                                          שקד בן יעקב

מנחת המפגשים                                          מדריכת התעסוקה

בית ספר גלעד                                            בית גיל עוז