title
title
title
title
title
title
מטעמים מפרשת השבוע - פרשת נצבים

אתם...היום...כולכם

" אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם כֻּלְּכֶם לִפְנֵי ה' אֱלֹהֵיכֶם רָאשֵׁיכֶם שִׁבְטֵיכֶם זִקְנֵיכֶם וְשֹׁטְרֵיכֶם כֹּל אִישׁ יִשְׂרָאֵל.

 טַפְּכֶם נְשֵׁיכֶם וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בְּקֶרֶב מַחֲנֶיךָ מֵחֹטֵב עֵצֶיךָ עַד שֹׁאֵב מֵימֶיךָ:"

לאט לאט מתחילים להתכונן לסוף ספר התורה, הגיע שלב הסיכומים. בשלב זה, משה אוסף את כל עם ישראל כדי להגיד בנאום אחרון את הדברים המרכזיים שהוא רוצה להעביר לעם ישראל. צידה לדרך איתה עם ישראל יצלח את כל המכשולים הגדולים והקשים לאורך ההיסטוריה. הנאום פותח בפניה לעם ישראל, לכאורה מדובר בעניין "טכני" – צריך להגיד ולכתוב למי מדברים. ההרחבה בפניה – הפניה לכולם יחד, ואחר כך לכל אחד לחוד, ושוב בסוף לכולם יחד, מלמדת שלא כך הם פני הדברים. ההדגשה שכולם עומדים יחד היא מהותית ולא טכנית.

את המהות הזו, הפשוטה מחד והעמוקה כל כך, מאידך, מתאר המדרש (תנחומא, נצבים, ד') בצורה נפלאה.

"אתם נצבים היום. מה היום פעמים מאפיל, פעמים מאיר, אף אתם אף על פי שאפילה לכם הקדוש ברוך הוא עתיד להאיר לכם אור עולם, שנאמר והיה לך ה' לאור עולם. אימתי? כשתהיו כולכם אגודה אחת, שנאמר ואתם הדבקים בה' א-לקיכם חיים כולכם היום.

בנוהג שבעולם אם נוטל אדם אגודה של קנים שמא יכול לשברם בבת אחת, ואילו נוטל אחת אחת אפילו תינוק יכול ומשברם.

וכן אתה מוצא שאין ישראל נגאלים עד שיהיו אגודה אחת, שנאמר "בימים   ההמה ובעת ההיא נאם ה' יבואו בני ישראל המה ובני יהודה יחדו ", ואומר, "בימים ההמה ילכו בית יהודה על בית ישראל ויבואו יחדיו מארץ צפון," כשהן אגודים מקבלין פני שכינה"

המדרש מסביר ומתאר כמה האחדות הפנימית בתוכנו, מהותית, בכמה רבדים:

א.       הישרדות פשוטה – כשכל אחד לבד, אומר המדרש, אפשר לשבור אותו בקלות. כשיש לנו אחד את השני אנחנו מחזקים ומעצימים אחד את השני וגם כשמגיעים משברים קשים "האגודה" אוחזת אותנו ולא נותנת לנו להישבר, לא מאפשרת לשבור אותנו.

ב.       העמידה לפני השם – קבלת פני שכינה, בלתי אפשרית עבור היחיד - קדוש וטהור ככל שיהיה, אלא דווקא כעם. הקדושה מתאפשרת רק כשאנחנו יחד. הקב"ה רוצה להיפגש איתנו רק כחלק מציבור מאוחד ולא כמנוכרים אחד לשני. כך גם כל התפילות שלנו מנוסחות ברבים כיוון שכך אנו עומדים לפני מלך מלכי המלכים יחד – כעם אחד.

ג.         גאולה – הגאולה השלמה יכולה להתממש דווקא כשאנחנו מאוחדים. זהו לא רק תנאי, אלא חלק בלתי נפרד ממשמעות הגאולה, האחדות הקהילתית והלאומית היא המצב הבריא והנכון עבור כולנו.  כשיש אותה הגאולה כבר נמצאת "מעבר לפינה".

 

 

 

 שבת שלום ושנה טובה, הרב מתן שניוייס, רב טירת-צבי