title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - שגיא שור ויוני הדואר בבית גיל עוז

שגיא שור ויוני הדואר

ביום שני ט' באלול ה- 9 לספטמבר הגיע לבית גיל עוז שגיא שור, בנם של נילי ודני שור חברי טירת צבי, לשתף אותנו בתחביבו, גידול יוני דואר.

שגיא הסביר על ההיסטוריה של השימוש ביוני הדואר בארץ ובעולם וכיצד נעשה בהן שימוש בתקופת הקמת המדינה ואף לאחריה.

לבסוף, יצאנו לפתח הבית לא לאחר שהכנו "דואר" למשלוח באמצעות היונות ושחררנו אותן למעופן חזרה לשובך, הלא הוא בביתו של שגיא במולדת.

סקרנים לדעת האם הגיע הדואר?

ובכן, הגיע אף הגיע.

לטעימה באמצעות תמונות מספר לחצו כאן


בסיום המפגש לאחר ששילחנו את היונים הענקנו לשגיא מתנה פרי ידי חברי הבית.

סקרנים ללמוד על הנושא קראו בכתבה הבאה שהתפרסמה יומיים אחר כך בבלוג הספריה הלאומית.

יוני הדואר האמיצות מגינות על המולדת

איך לאחוז יונה בצורה נכונה? איך לדאוג לבריאותה? מה לתת לה לאכול? איך לגדל את גוזליה? ואיך לגרום לה להעביר הודעות? כל זאת ועוד היו צריכים ללמוד היונאים והיונאיות בשירות צה"ל והמחתרות.

 

עמית נאור  11.09.19 הספריה הלאומית

יונת דואר בפעולה. מתוך אוסף ביתמונה, הספרייה הלאומית

"מעל ערבות הנגב והרי הגליל
משק כנפי יונה משמיע צליל
מעל שדות קטל, מחושך לאור
עושה יונה אלמונית דרכה אלי דרור
היונוגרמה עבור תעבור"

במילים אלו נפתח השיר "היונוגרמה עבור תעבור" שחיבר סא"ל (מיל') חגי גרי ז"ל מחיל הקשר, לזכר היונים האמיצות שלקחו חלק בפעולות צבא ההגנה לישראל ועוד לפני כן. כן כן – יוני דואר היו בשימוש במסגרת כוחות הביטחון הישראליים עוד מאז מחתרת ניל"י במלחמת העולם הראשונה (אחת מהן תרמה בעקיפין לגילוי רשת הריגול). לאחר מכן, בשנות השלושים, יזם אדם עם השם המהודר אברהם עץ־הדר, מראשוני שירות הידיעות (ש"י) של "ההגנה", חזרה לשימוש ביוני דואר. הוא השיג אישור לעבודה עם היונים מהשלטון הבריטי, בתמורה לאספקת יונים לצורכי הצבא הבריטי בארץ ישראל ובמצרים. למרות זאת, השימוש הביטחוני ביוני דואר היה אסור. השובך המרכזי הוסתר בשלב מאוחר בפעילות היחידה בלא אחר מאשר גן החיות בתל אביב, ששכן אז בגן העיר.

בספרו של עץ־הדר "יונת־הדאר", שעסק בגידול יונים, הפליג חובב היונים בשבחי העוף המוכשר, שאותו תיאר "מלאך גואל". הוא סקר את הופעותיה של היונה במקורות היהודיים והזכיר כמה סיפורי הרפתקאות מן ההיסטוריה שבהם כיכבו יוני דואר. עץ־הדר סיפר לדוגמה על נתן רוטשילד, שקיבל באמצעות יונה את הידיעה על תבוסתו של נפוליאון שלושה ימים לפני שהידיעה הגיעה לבירות אירופה. הוא מסר את הידיעה לממשלה הבריטית שסירבה להאמין לו, והופתעה – כך על פי הסיפור – לכשהתאמתה הידיעה.

 

השירות ביחידה היה מיועד בעיקר לנשים שאילפו וטיפלו ביונים. הן היו אחראיות לטיפול בהן, לדאגה לבריאותן וטיפחו היכרות קרובה עם הציפורים. כדי להסתיר את השימוש המדויק ביונים חולקו לחברות היחידה כרטיסי חבר של "אגודת חובבי היונים". גם לאחר הקמת צה"ל והעברת היחידה אל חיל הקשר פעלו במסגרתה נשים רבות.

 

מתוך אוסף ביתמונה, הספרייה הלאומית

היונים השתתפו במגוון רחב של פעולות בחלוף השנים. ביונים נעשה שימוש למשל כדי להעביר הודעות מיישובי חומה ומגדל, עדכונים על הנעשה ב"ליל הגשרים", או במבצעי העפלה שבהם נדרשה דממת אלחוט כדי להימנע מהתגלות על ידי השלטון הבריטי. סיפורי גבורה במעורבות יונים נרשמו גם במלחמת העצמאות, כשיונה בודדה הודיעה בתוך פחות מרבע שעה על הצורך בחילוץ מעטרות הנצורה הסמוכה לירושלים. בשיירת יחיעם המפורסמת נפלו עם 47 החללים גם 11 יונים שהם נשאו עימם.

להמשך קריאת הכתבה כולה כנסו לאתר הבלוג של הספריה הלאומית.

 

גדי ליאון

עורך מעת לעט