title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים

קרא כתבה ב"ישראל היום" - וזיהה את עצמו כנער בגטו לודז'

יחיאל אלכסנדר (92) לא האמין למראה עיניו: בצילום שהופיע בכניסה למרכז "שם עולם" הוא הופיע כנער ב־1941

יהודה שלזינגר  פורסם ב" 23.07.2019 ישראל היום"

הרב קריגר (מימין) ואלכסנדר // צילום: רן אליהו


הרב קריגר (מימין) ואלכסנדר // צילום: רן אליהו

יחיאל אלכסנדר, ניצול שואה בן 92, הוא קורא אדוק של העיתון "ישראל היום", אבל שום דבר לא הכין אותו להפתעה שחיכתה לו לפני כחודש כאשר פתח מוסף מיוחד של העיתון.

בראיון המיוחד שהעניק הרב אברהם קריגר, יושב ראש המרכז הבינלאומי "שם עולם", הופיעה תמונה ליד המיצג בכניסה למרכז


בתמונה נראים ילדים שצולמו בגטו לודז' בשנת 1941, ככל הנראה בדרך לחלוקת מזון.

 

יחיאל, שהיה נער כבן 12 כשהתחילה המלחמה, מספר שהחסיר פעימה למראה התמונה: בתוך שורת הילדים הצעירים זיהה את עצמו. הוא עמד שם, ילד שלישי מימין, ממתין לחלוקת המזון.

התמונה צולמה במפעל המסמרים שבו עבד יחיאל יחד עם חבריו. "באותה שנה עוד הייתי במצב טוב יחסית", הוא מספר, "התמונה צולמה בדיוק חצי שנה לפני שהתייתמתי מהוריי שנרצחו בשואה. מאז ועד סוף המלחמה, הייתי לבד בעולם. אני לא מזהה את הילדים שמצולמים איתי בתמונה, אבל יכול להעריך שרובם לא שרדו את המלחמה".

"כשזיהיתי את עצמי, נזרקתי אחורה"

יחיאל אלכסנדר נולד ב־1927 בעיירה סוליוב שליד לודז'. אביו היה קצין בצבא הפולני ואמו מורה. ליחיאל היו תשעה אחים ואחות (שנפטרה בינקותה), והוא היחיד מכל משפחתו ששרד את השואה. ב־1938 עברה המשפחה להתגורר בלודז', שבנובמבר 1939 נכבשה על ידי הנאצים. יחיאל התגורר בגטו לודז' עד חיסולו ב־1944. לאחר מכן הועבר למחנה אושוויץ ושרד את צעדת המוות עד סיום המלחמה.

"כשזיהיתי את עצמי, נזרקתי אחורה", הוא משחזר, "אני משתדל מאוד לא להיזכר ולא לבכות, אבל התמונה הזאת החזירה אותי 78 שנים אחורה, בדיוק לימים האלה כילד בגטו. אני בגילי ועם כל מה שעברתי בחיים, כבר לא מתרגש מכלום. אבל זה ריגש אותי".

יחיאל יצר קשר עם הרב קריגר וביקש להיפגש, לצפות במיצג ולקבל פרטים שיוכלו לשפוך אור על המקום והזמן שבהם צולמה התמונה. שלשום הוא הגיע למרכז והתרגש לצפות במיצג שבכניסה. הרב קריגר סיפר ליחיאל שהמיצג נבחר כדי לחבר את בני הנוער המגיעים לבקר במרכז ולהעביר מסר של שותפות גורל בין הילדים והנוער של היום ואז. יחיאל גולל בפני קריגר את סיפור ההישרדות המרתק שלו והוסיף פרטים לא ידועים על התמונה. קריגר: "בזכות יחיאל הצלחנו להשלים עוד חלק קטן בפאזל ענק, שכנראה לא נצליח להשלים לעולם".