title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים

על רקע סכסוך בקהילה היהודית,

הרב הראשי של פולין ניסה לפרוץ לבית כנסת נעול בקרקוב

קהילת חב"ד, ששוכרת את המבנה מהקהילה היהודית המקומית, גילתה כי המקום ננעל ומאבטחים הוצבו בכניסה אליו. בתגובה, הרב שודריך טיפס מעל הגדר וקרא להיאבק על פתיחתו

תפילה מחוץ לבית הכנסת הנעול בקראקוב, בשבוע שעבר  צילום: שלומי שקד


עופר אדרת - פורסם ב- 6.07.19 - "הארץ"

 

סכסוך פנימי בקרב הקהילה היהודית בפולין הביא בשבוע שעבר לסגירתו של אחד מבתי הכנסת העתיקים והמפורסמים ביותר של קרקוב, ולניסיון "פריצה" מתוקשר של הרב הראשי של פולין אל המבנה ביום חמישי האחרון. התיעוד של בית הכנסת הנעול, ובמיוחד של מאבטחים פולנים רעולי פנים שנשכרו בידי יהודים כדי למנוע את כניסת המתפללים אליו, הזכיר לרבים מראות קשים מהתקופה בה פולין היתה נתונה תחת הכיבוש הנאצי.

בהנהלת הקהילה היהודית של קרקוב טוענים כי חוזה השכירות בינם ובין קהילת חב"ד המקומית, שהפעיל את בית הכנסת בעשור האחרון, הסתיים בשנה שעברה, וכי בכוונתה לבצע שיפוצים במקום אשר נדרשים גם מטעמי בטיחות. מנגד, בקהילה המקומית נשמעו קולות התומכים בחב"ד, לפיהם נעילת בית הכנסת הכתה אותם בתדהמה והנהגת הקהילה פועלת "בניגוד לרוח היהודית".


 

ביום חמישי נרשמה הסלמה בסכסוך הפנימי בתוך הקהילה היהודית בפולין, כשהרב הראשי של פולין, מיכאל שודריך, טיפס על הגדר של בית הכנסת ותועד בידי כלי התקשורת המקומיים בעודו קופץ מבעד לשער הנעול. "אנחנו מתוסכלים. קבעתי עם הרב יעקוקוביץ' (הרב תדאוש יעקובוביץ', מנהיג הקהילה היהודית בקרקוב, ע"א), שאבוא לאסוף את התפילין שלי. אבל באתי והוא לא ענה. אני לא יודע מה קרה, חשבתי שמדובר באי הבנה, אז קפצתי מעל הגדר. מצאתי שם מאבטח, דיברתי איתו דרך החלון, אבל ללא תגובה. נמשיך ולא נוותר", אמר שודריך לעיתונאים במקום, כשברקע נראים שוטרים פולנים שהוזעקו לזירה.

העובדה שרב ראשי של מדינה מנסה לפרוץ לבית כנסת, שננעל על ידי הקהילה היהודית המקומית, הסעירה רבים והפנתה זרקור אל עבר המחלוקות בתוך הקהילה היהודית הקטנה בפולין, אשר בשנים האחרונות מנסה לשקם את עצמה ולהיבנות מחדש, אך סובלת מסכסוכים פנימיים.

בית הכנסת ""אייזק שול" הוקם ב-1644 בקז'ימייז', מקום מושבם של יהודים רבים, שהפך ברבות השנים לרובע של קרקוב. במלחמת העולם השנייה הוא נסגר, נבזז וחולל בידי הגרמנים. לאחר המלחמה הפך לכנסיה ובהמשך ננטש. אחרי נפילת המשטר הקומוניסטי, ב-1989, חזר לבעלות הקהילה היהודית. מאז 2008 קהילת חב"ד המקומית, בראשות הרב אליעזר גור אריה, שוכרת את בית הכנסת מהקהילה היהודית.

 

בשבוע שעבר הקהילה היהודית בקרקוב נעלה אותו, הציבה שמירה בכניסה אליו ומנעה ממתפללים להיכנס אליו - לראשונה מאז הכיבוש הנאצי של פולין. בקהילה הסבירו, כי היא הבעלים החוקיים של המבנה וכי ב-2008 נחתם הסכם השכירות עם חב"ד לעשר שנים, אשר פקע בשנה שעברה. לטענת הקהילה, בתום תקופת השכירות התבקשה חב"ד לפנות את בית הכנסת, אך סירבה. עוד הוסיפה, כי בית משפט מקומי דן בנושא, ופסק אף הוא כי על חב"ד לפנות את המקום

בקהילה העלו טענות קשות נגד חב"ד. בין היתר, נטען כי צברו חובות לחברת החשמל המקומית, אשר בגינם נותקה אספקת החשמל לבית הכנסת והוחל בשימוש פיראטי בחשמל, באופן שמסכן את המבנה. עוד טענו, כי חב"ד לא דאגו לאחזקה תקינה של המקום כפי שנדרש בהסכם. בנוסף, הקהילה טוענת, כי היא מתכננת לערוך שיפוצים במקום לאור מצבו הפיזי הגרוע.

מנגד, חברים בקהילה היהודית המקומית הביעו תמיכה באנשי חב"ד, וטענו כי סגירת בית הכנסת מנוגדת לרוח היהודית. בעמוד פייסבוק שהקימו תחת השם: "שחררו את בית הכנסת אייזק שול", הם כותבים כי הוכו בתדהמה והושפלו נוכח הצעדים שנקטה הנהגת הקהילה היהודית. לדבריהם, הקהילה היהודית העלתה את שכר הדירה באופן שאינו מאפשר לחב"ד לעמוד בו, חרף העובדה שלפי החוזה לחב"ד יש זכות להאריך אותו בתקופה נוספת באותם תנאים. עוד טוענים, כי הקהילה היהודית החלה להשכיר חלק מהמתחם לחברת קייטרינג פרטית - צעד שמעלה את החשש להמשך פעילותו כבית כנסת בעתיד

במכתב ששלח שודריך ליעקובוביץ', נכתב, בין היתר: "בית הכנסת אייזק שול הוא היחיד בקרקוב עם מניין קבוע והמקום היחיד בקרקוב בו יהודים יכולים לבוא מדי יום ללמוד תורה ובכך ממלא את ייעודה של הקהילה היהודית שלנו בקרקוב. במקום, הפסיקו להם את החשמל ואחר כך את המים...בהמשך, שומרים חמושים ורעולי פנים מנעו מיהודים להשתתף בתפילת הבוקר. לא משנה טבעו של הסכסוך, אני קורא לקהילה למלא את האחריות הבסיסית ביותר של כל קהילה יהודית - פתיחת הדלתות של בית כנסת, שתאפשר ליהודים להתפלל".

בינתיים, תומכי חב"ד מתכוונים להתפלל מחוץ לבית הכנסת ולהמשיך במחאתם, שמגובה בידי הרב הראשי של פולין. שלומי שקד, סטודנט ישראלי שלומד בקרקוב, אמר היום (שבת) ל"הארץ": "הסוגיה פה היא לא חב"ד, אלא איך לאפשר לכל יהודי הרוצה בכך להתפלל". לדבריו, "לסגור את בית הכנסת, כמו גנבים בלילה, ולגייס ארבעה שומרים, רעולי פנים, חמושים, זו שערורייה". עוד הוסיף: "כל כך עצוב שאנחנו צריכים להתפלל ברחוב, ולא ניתנת לנו האפשרות להתפלל בתוך בית הכנסת. אבסורד ובושה לקהילה היהודית הרשמית שככה היא מתנהלת עם היהודים בקרקוב".