title
title
title
title
title
title
סיפורי מקום - קן של תחמס אירופי

קן של תחמס אירופי - תיעוד ראשון

אבנר רינות 8-7-2019

יולי 2019, עמק בית שאן

 

כפי שרובכם כבר יודעים, במהלך סיור לילי של הדורם שיריחי בגאון הירדן (אזור חמת גדר) ביוני 2017, נמצאה אוכלוסייה של תחמס אירופי בהתנהגות קינון (שירה, מעופי חיזור וכו'). על גילוי זה ועל הסקר המפורט שנערך בהמשך על ידי מרכז הצפרות הישראלי, נכתב בהרחבה בכתבה "קינון תחמס אירופי בישראל", שפורסמה בנובמבר 2017. 

במהלך עונת הקינון של קיץ 2018, נערך סקר נוסף על האוכלוסייה המקננת לאורך גאון הירדן (דודי קוטר, אבנר רינות, שלמה קיין, אלי חביב) ונראתה צפיפות דומה של טריטוריות. במהלך סיורים אלו, תועד לראשונה פרחון טרי של תחמס אירופי (19.07.18) אולם קן פעיל של המין לא נמצא, בין היתר בגלל אופי הסקר שנערך בשעות הלילה בלבד ואזור הקינון הרגיש ביטחונית - על גבול ישראל-ירדן.

 

תחמס אירופי, פרט צעיר טרי (פרחון). תיעוד ראשון מעמק בית שאן, יולי 2018

צילום: אבנר רינות

 

לצערי השנה לא הספקנו לערוך סקר תחמסים מסודר, אבל קיבלנו בשלט רחוק תצפיות ספורות על תחמסים מתושבי האזור, העובדים בשטחים החקלאיים הסמוכים לגאון הירדן.

 

ביום ראשון (30.06.19), במהלך עבודה שגרתית במטע תמרים של קיבוץ טירת צבי, תועד לראשונה קן של תחמס אירופי על ידי אחד העובדים במקום, לגמרי במקרה:

בבוקר יום ראשון, יצאו לעבודה חקלאית תלמידי תכנית "רגבים" המשלבת לימודי חול וקודש עם עבודה חקלאית בעמק המעיינות. התלמידים נחלקים לקבוצות עבודה שונות באתרים שונים בעמק כפי הנדרש. אחת מקבוצות הנערים הצטרפה לאבנר רותם, מנהל ענף המטעים של קיבוץ טירת צבי. אלו הם תלמידים שסיימו כיתה ט', ונשארו לעבוד עוד שלושה שבועות, לתוך החופש הגדול.

הנערים הגיעו לעבודה באחד ממטעי התמרים (מהזן 'דרי' - "התמר השחור") המזרחיים של הקיבוץ. העבודה כללה קשירת סנסנים (סַנְסַן - בסיס כף התמר), דילול אשכולות וגיזום חוטרים. לאחר עבודתם נעשה גם ריסוק של החומר הגזום על קרקעית המטע.

 

תלמידי "רגבים" בעבודה במטע, באותו הבוקר בו נמצא קן התחמס. צילום: יאיר שלו.

 

אחד התלמידים שעבדו במטע באותו הבוקר הוא יאיר שלו, בן מושב קשת, חובב טבע מושבע וצפר מתחיל. במסגרת העבודה, יאיר שם לב לציפור המשונה שעפה וכמעט התנגשה בהם. הנה התיאור שלו:

 

"עבדתי במטע התמרים של טירת צבי, כאשר לפתע ראיתי ציפור שמתעופפת מעלינו. בתור חובב ציפורים הבחנתי שזו ציפור שאיני מכיר, צילמתי ועקבתי אחריה, ואז גליתי אותה מקננת על האדמה בהסוואה מושלמת. התלהבתי וצילמתי, אך לא ידעתי עד כמה המאורע נדיר".

תחמס אירופי דוגר (הביצה הימנית שבורה) במטע התמרים צילום: יאיר שלו

 

לדברי יאיר, הציפור עפה לקראתם מספר פעמים ונראה כי ניסתה לתקוף אותם. לאחר מספר יעפים היא התיישבה על הקרקע בסמוך לגזע אחד הדקלים. הוא התקרב בזהירות אל הציפור ושם לב שהיא יושבת על שתי ביצים. אחת הביצים נשברה כנראה בשל העבודה בשטח, אבל הביצה השנייה נותרה שלמה. יאיר שהיה מצויד במצלמתו האישית צילם מספר תמונות ועזב את הציפור לנפשה. את התמונות הוא העביר לאבנר, מנהל הענף ששלח את הצילום ליואב פרלמן - המנהל המקצועי של מרכז הצפרות הישראלי.

 

קיבלתי את הדיווח ואת הצילומים אבל רק ביום שישי (05.07.19), בעת הפסקת הצהריים בסיור צפרות בעמק. טלפון לאבנר רותם מנהל ענף המטעים, ולאחר מכן ליאיר שלו כדי לקבל כיוון כללי לגבי המיקום. לפנות ערב, בסופו של יום צפרות גדוש, הגעתי למטע עם זוגתי רווית. הבנתי מיאיר שיהיה קשה מאוד למצוא את הקן, הוא וחמישה חברים נוספים חזרו לשטח במהלך השבוע כדי לבדוק אם הקינון נמשך למרות העבודות במטע,  אבל הם לא הצליחו למצוא את הקן שוב. 

קיבלנו מיאיר עוד כמה הכוונות טלפוניות ותיאור יחסי של שורת הדקלים בה נמצא הקן ויצאנו לדרך. "מחט בערימה של שחת" ואמנם אחרי למעלה משעה וחצי של חיפושים, בינגו! הצלחנו למצוא את הקן כמעט באור אחרון. בקן (אם אפשר לקרוא לזה קן) נותרה ביצה יחידה, לצידה הייתה מוטלת נוצת פלומה יחידה של תחמס ולשלשת טיפוסית. הקן היה ממוקם כחצי מטר מגזע דקל, על מצע של נשורת דקלים וגזם. 

שמנו לב שקו ריסוק הגזם שנעשה במהלך השבוע היה כ- 20 ס"מ בלבד מהביצה וייתכן ובשל כך ננטש הקן. לקחנו מספר צילומי תיעוד, ביצענו סריקה רגלית ברדיוס עשרות המטרים הקרובים וכלום, לצערי לא מצאנו בשטח רמז לתחמס וכפי הנראה הקן אכן ננטש.

 

התרשמות כללית מהאתר בו נמצא הקן, לרגלי עץ דקל התמר צילום: אבנר רינות

 

ביצה ונוצת פלומה צילום: אבנר רינות

 

רווית ואני התאכזבנו מנטישת הקן, אך שמחנו על המחשבה שבוודאי ישנם עוד זוגות תחמסים המקננים במטעי העמק. סיימנו את היום עם חמריות שרות ממעבי המטע, דרורי ירדן שעסקו בסיבוב שני של קינון, פרחון של חטפית אפורה ואפילו שליו נודד שחלף בקרבת מקום. היה זה יום צפרות מוצלח מאוד בהתחשב לעונה (102 מיני ציפורים) ועם הרבה תקווה.

בשיחה עם אבנר רותם, אותו אני מכיר עוד מימי נערותי בעמק כאדם בעל אחריות רבה לשמירה על הסביבה החקלאית בה הוא פועל, הוא מדגיש:

 

"באחריותנו לשמור על ערכי הטבע גם בשטחים החקלאיים אותם אנו מטפחים. בעלי החיים במטע הם חלק בלתי נפרד מהשטח, והם גם תורמים רבות לתפקודו. במטעי התמרים השימוש בחומרי הדברה מינימליסטי עד לא קיים ועל כן משתמרת מערכת אקולוגית בריאה למדי".

 

יאיר מצדו, הבטיח להמשיך לעקוב כל עוד הוא באזור, הצפרות ואהבת הטבע כבר בנפשו.

כעת, כשנפתרה תעלומת העוף המסתורי במטע, הצוות יהיה הרבה יותר דרוך למציאת התחמס הבא, ואינשאללה הפעם הקינון גם יצליח.

 

אבנר רינות, מרכז הצפרות הישראלי

חלקת המטע בה נמצא הקן של התחמס צילום: אבנר רינות

 

לקריאת המאמר במקור לחצו כאן