title
title
title
title
title
title
מטעמים לפרשת השבוע - פרשת במדבר ו"יום שחרור ירושלים"

פרשת במדבר ו"יום שחרור ירושלים"

השבת אנו פותחים את חומש במדבר, ובמוצאי השבת נחוג את יום שחרור ירושלים.

ירושלים, הממוקמת פיזית כפסע ממדבר יהודה, מנוגדת בהוויתה לזו של המדבר.

 

מורי ורבי, הרב שג"ר, ציין שני פנים של הניגוד בין ירושלים והמדבר.

מחד, ירושלים היא העיר המוקפת חומה, המוגנת והמאורגנת, בעוד המדבר הוא המקום הפרוץ והפראי. הלכות רבות נוגעות למתח שבין מה שנמצא בפנים ומה שנמצא בחוץ, הטמאים והחוטאים מוצאים החוצה, בעוד בפנים, בתוך המחנה, ניתן להישמר בטהרה ובסדר.

זהו הניגוד שבין 'טבע' ו'תרבות', בין עולם התוהו לעולם התיקון.

הניגוד שבין הטבע הגולמי, שהנו מלא יצרים וכוחות שליליים לא נשלטים – כוחות של תוהו – לבין הטבע המוקף בחומות ומחיצות, המקום שהכוחות ההרסניים של התוהו מרוסנים ומיושבים בו על ידי הציוויליזציה. אם כן, לפנינו ניגוד בין טבע לתרבות, ובהקשר זה הטבע מייצג את השלילי דווקא והתרבות – מעשה ידי האדם ומקום מושבו ומבטחו – מייצגת את החוק, הסדר והשליטה שהאלוקי הקדוש שוכן בקרבה, בתוככי המחיצות.

מאידך, מעיר הרב, קיימת גם הנגדה הפוכה בין העיר והמדבר. ישנו מבט לפיו דווקא הטבע הוא המקום הפשוט והתמים, ואילו בעיר מתרחשות העוולות:

הציוויליזציה היא מקור החטא, החמס והטומאה, ואילו הטבע הגולמי הוא הוא מקום הקדושה, ההיטהרות וההשראה... בעקבות זאת, העיר, כמייצגת את התרבות האנושית, נתפסת כמאיימת על התום והתמימות, על החסד והחן שהם נחלתם של המים החיים המטהרים ושל המדבר הנמצאים 'מחוץ למחנה' – 'זָכַרְתִּי לָךְ חֶסֶד נְעוּרַיִךְ אַהֲבַת כְּלוּלֹתָיִךְ לֶכְתֵּךְ אַחֲרַי בַּמִּדְבָּר בְּאֶרֶץ לֹא זְרוּעָה' (ירמיהו ב', ב).

 

עם ישראל היוצא למסע במדבר יוצא ללמוד את השניות הזו. את תמימות וטבעיות המדבר, אך תוך הקפדה על סדר המחנה, על אוהלים שאין פתחיהם מכוונים זה כנגד זה ועל חיים המתנהלים בצניעות ובהקפדה על חוקי התורה.

באופן דומה, גם ירושלים תתברך בכך שלצד היותה 'עיר הקודש', יישמרו בה רכיבי חיים מדבריים, לבל תהפוך לכרך מנוכר שאין בו פשטות והארת פנים.

 

נראה שכל אחד מאיתנו יכול להרוויח הרבה (וגם הקהילה כקהילה), אם נשכיל לאמץ את יתרונות הציוויליזציה והחוק, את ההישמרות מפני יצרים ואנרגיות פראיות, לצד יתרונות המדבר והטבע, החיים והאמונה.

 

שבת שלום ויום ירושלים שמח, הרב אורי ליפשיץ, רב טירת-צבי