title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז גליון 241

רוסיה כאן אצלנו בבית גיל עוז


בית גיל עוז לבש חגיגה ביום פעילות מיוחד על רוסיה מהיבטים שונים. ברוח ובטעם, באומר בצליל ובמראה חווינו את "אמא רוסיה".

בחדר האומנות עם מיקי סמסון עסקנו באומן ואסילי קנדינסקי אשר היה אבי האבסטרקט. ציוריו עברו הפשטה והוא השתחרר לחלוטין מהצורך לתאר את המציאות. מבחינתו היה זה כמו צליל המוסיקה שאותם תיאר בדמיונו.הוא האמין שביטוי הרגש הפנימי של האמן צריך לשדר רוחניות אמיתית שלא באמצעותאובייקטיםאלא באמצעות הצבע.

הוא צייר בצבעי הבסיס- אדום, צהוב וכחול- והוסיף להם שחור ולבן. הצבעים, לתפיסתו, משמיעים קולאז' של כלי נגינה ויש להם טעמים משלהם. לדוגמא- הכחול הוא רוחני שמיימי והוא מתרחק מהצופה כשהוא עמוק הוא נשמע כמו הצליל של הצ'לו.

בהשראתו של קנדינסקי יצרנו יחד יצירות אותן תוכלו לראות בתמונות ובסרטון המצורף לחצו כאן לצפייה בו.

ביחד עם גדי ליאון עסקנו בנושא אסירי ציון, אותם מסורבי עלייה שנכלאו לאחר שנשפטו בעוון בגידה במולדת. ראינו כי המושג הינו עתיק הרבה יותר ומבוסס על הפיוט-קינה ציון הלא תשאלי לשלום אסירייך, אותו כתב רבי יהודה הלוי. עסקנו במספר דמויות מייצגות אשר תיארו בסרטים קצרים את חווית השחרור, כמו אנן שרנסקי ויולי אדלשטיין וקנחנו בשירה של נעמי שמר אידה נודל, אחותי.

יחד עם פיטר פרידמן עסקנו בשירים עבריים אשר הולחנובמנגינותרוסיות ואף שרנו אותם יחדיו.

בהפסקת השתייה נהנינו מהברינקי אותם הכינו קבוצת חברות יחד עם אניה סימליך במהלך הפעילויות, מאכל הדומה למעשה לקרעפלך המוכר והידוע, שהיו ממולאים בגבינה מתוקה.

את ההתעמלות בצענו ברקע נגינתו של פיטר משירי עם רוסיים ולקינוח היום- הדובדבן שבקצפת- חווינו "טיול" לרוסיה על ידי אתי חן-ברייר, מורת הצילום של הבית, טיול אליו יצאו חברי גיל עוז בחודש מאי האחרון, בהדרכתה יחד עם דניאל אבשלום.

אתי כשמה כן היא בחן רב העבירה לנו מהרוח שליוותה את הקבוצה בטיולם ברחבי מוסקבה וטבעת הזהב והשכלנו רבות אודות המורכבות של היחס של יהודי מול רוסיה.זו הזדמנות להודות לאתי על הרצאתה המאלפת.


כולכם מוזמנים לבוא ולטעום עוד מהפעילויות של בית גיל עוז.

לשאלות ופניות לענבר וייס-לשם עו"ס הבית, אנא צרו קשר בנייד- 050-5210083.


גדי ליאון

מומחה שיקומי

גלריית תמונות