title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - בוא שיר עברי

 

בוא שיר עברי  -  דודו אלהרר

מילים ולחן :  קובי לוריא

בוא שיר עברי, מן הגיא, מן העמק 
והבא איתך את טעם הניגון הישן
בדרום פורח רגב בצפון נמס השלג 
חזור שיר עברי, אל תהיה ביישן

הבוקר כבר עלה והציף את העמק 
מלאו האסמים ועמוס הדגן 
כבדים לעייפה האשכולות שבכרם 
והבשילו הפירות שבגן 

פרושה כמרבד כחולה הכינרת 
ומעל נישאים ההרים 
ורועה קטנה מול הגיא מזמרת 
זמר קט לעדרים

בוא שיר עברי, מן הגיא, מן העמק 
והבא איתך את טעם הניגון הישן
בדרום פורח רגב בצפון נמס השלג 
חזור שיר עברי, אל תהיה ביישן

מה יפה השנה איכרים יוצאים לדרך
וקוצרים ברינה את תבואת הקציר 
ונובטים הנבטים ופורח כל פרח 
ורבתה ערמת החציר

בשביל בין השדות נוסע הטרקטור 
והרוח לבוקר עונה 
ושיר עברי בוקע מטרנזיסטור 
אך הזמר קצת שונה

בוא שיר עברי, מן הגיא, מן העמק 
והבא איתך את טעם הניגון הישן
בדרום פורח רגב בצפון נמס השלג 
חזור שיר עברי, אל תהיה ביישן

ארצי התפתחה מגליל ועד נגב 
ישובים אל ההר וערים במדבר 
כבישים למכביר ולכל אחד יש רכב 
וברכב יש רדיו ששר

שר בכל השפות ומכה בכל קצב 
מה שיש, פחות או יותר 
אבל שיר עברי, הוא עוד כאן
הוא עודנו, הוא איננו מוותר

בוא שיר עברי, מן הגיא, מן העמק 
והבא איתך את טעם הניגון הישן
בדרום פורח רגב בצפון נמס השלג 
חזור שיר עברי, אל תהיה ביישן

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/he/6/61/%D7%93%D7%95%D7%93%D7%95_%D7%90%D7%9C%D7%94%D7%A8%D7%A8_1991_%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%9D-%D7%9E%D7%95%D7%98%D7%99_%D7%A7%D7%99%D7%A7%D7%99%D7%95%D7%9F.jpg

             דודו אלהרר

 

דוד אלהרר - נולד ב-1 בינואר 1945 הוא שחקןזמר, מוזיקאי, מלחיןפזמונאי,  איש רדיו מנחה טלוויזיה,  סופר, מספר סיפורים ומפיק מוזיקלי, בעל קריירה ארוכת שנים בתחום ההפקה. זכה בפרס תמוז (2007) של תעשיית המוזיקה הישראלית, ובפרס מפעל חיים על פועלו המוזיקלי.

דודו אלהרר נולד בעיר קזבלנקה במרוקו ובשנת 1950 בגיל 5 עלה לישראל עם משפחתו. הוא למד בישיבת חב"ד ובבית ספר ממלכתי בבאר יעקב. אחרי שירות צבאי בגולני הופיע כזמר באילת במועדוני לילה לתיירים, שם פגש את דני ליטני והצטרף אליו להופעות באילת וברחבי הארץ. ליטני היה גם זה שהלחין שיר ראשון שאלהרר הקליט.  מספריו: "חמישים וחמישה רסיסים" (1981) "סיפורים קטנטנים" (2010) ספר שמע "פרקים נבחרים בתנ"ך" (2012) תערוכת ציורי אומנות "עיצוב הכתוב בשיר השירים" (גלריית אבא חושי חיפה 2012) ספרו "יהודי" (2017) העומד לראות אור, עוסק בנושאים שעל הפרק, לאור מקורות היהדות בעיני יהודי-ישראלי שאכפת לו. מדריך רוחני לענייני השעה בסוגיות הרות גורל שאי אפשר להישאר אדיש אליהן.

בשנת 1970 הקליט את שירו הראשון, "מעין אחרית הימים" (מיליםיהודה עמיחי, לחןדני ליטני), שהיה מחלוצי גל ביצוע שירי משוררים. ב- 1973 היה ראשון להקליט את "אגדת דשא" של מאיר אריאל ושלום חנוך.  בשנת 1974 הופיע עם הגיטריסט יוסי פיאמנטה,  בשילוב של רוק ומוזיקה מזרחית , וב1975 -הופיע עם שלמה בר בצמד בשם "טל ומטר". מכאן ואילך התמקד אלהרר בעיקר בהפקה, והפיק, בין השאר את אלבומה הראשון של להקת  "הברירה הטבעית" שבמרכזה עמד שלמה בר, את אלבומו הראשון  (1978)  של גידי גוב,  את אלבום ספר שירי הילדים "הכבש השישה עשר" , את אלבום הבכורה של יוני רכטר,  את אלבום המופע של רכטר ויהודית רביץ  ("באופן קבוע וחד פעמי") , את אלבומה של להקת צליל מכוון,  את האלבום "יוסי בנאי" של יוסי בנאי,  את המופע והאלבום מתתיהו ואלכסנדר,  את המופע של שושנה דמארי, מ- 1988 שסימן את שובה לבמה אחרי שנים ארוכות, ואת המופע של הפזמונאית נעמי שמר (2000) .

מאלבומי הסולו שלו: איזה יום יפה (1976), הקוסקוס והסרפן (1982), בשקט (1994), נחיתת אונס (1998). בשנת 2007 זכה אלהרר בפרס תמוז של תעשיית המוזיקה הישראלית על פועלו.

 

ב- 1984 הפיק את התקליט "בוא שיר עברי" שנועד להעלות את קרנו של הזמר העברי ובעקבותיו שימש כחבר ועדת המוזיקה בקול ישראל במשך שלוש שנים, ובסוף שנות התשעים ביצע תפקיד דומה למען הזמר המזרחי בגל"ץ

יואב קוטנר כותב: "קריירה המוזיקלית ארוכת השנים של דודו אלהרר יש ארבעה היבטים לפחות. הוא זמר מעולה הניחן בטעם משובח בבחירת שירים. הוא מפיק אלבומים ומופעים לאמנים אחרים, ומוכיח גם בתחום זה טוב טעם ומקוריות. הוא פעיל מאד מאחורי הקלעים של התעשייה והעשייה המוזיקלית בישראל, גם בקידום הזמר העברי המקורי (מזרחי וגם לא מזרחי) וגם יוזם ומסייע לקריירות של אמנים שונים, לרוב ללא פרסום".

 

לצפייה בביצוע השיר לחצו כאן