title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות גליון 239

עיניים שחורות

Ochi Chornya ירדנה ארזי מילים:אהוד מנור לחן:עממי רוסי

המבט הזה, האפל הזה, את נפשי טורף, את גופי שורף,
איך אמצע מסתור מעיני השחור, לא אוכל למצוא מנוחה.
ל, ל, ל, ל, ל, ל,

הכאב הזה
הסיוט הזה את ימי מוחק את גופי שוחק
מקולל היום בו נגעו פתאום שתי עיני חלום בליבי
ל, ל, ל, ל, ל, ל,

לא אוכל לכבוש, זה ברור מראש, מלחמה כזאת לא תיתן לחיות
מה נותר מעט נחמה אחת זוהי חבורת הצוענים.
ל, ל, ל, ל, ל, ל,

לצפייה בביצועה שלירדנה ארזי לחצו כאן


לצפייה בביצוע מקהלת"הצבא האדום" לחצו כאן

לצפייה בביצוע עיניים שחורות + תרגום עברי -Черные глаза לחצו כאן

"נשמה צוענית"הואאלבומההשישי כסולנית שלירדנה ארזי, שיצא ב-1987-

האלבום כלל תשעה שירים המבוססים עלמוזיקה צועניתאשר מקורה במזרח אירופה, בהם להיטים בינלאומיים גדולים, כולם מתורגמים לעברית על ידיאהוד מנור. האלבום, בהפקתו המוזיקלית שלמתי כספי, זכה להצלחה גדולה בישראל, והוא אלבומה הנמכר ביותר של ירדנה ארזי. בנוסף, יש באלבום גם שיר עשירי ומקורי, "כשהצועני אוהב", שכתב אהוד מנור והלחינהיהודית רביץ, ששמרה על רוח צוענית בלחן.

באלבום זה המשיכה ארזי רצף של הצלחות מסחריות גדולות, שנמשכו לאורך כלשנות השמונים. בשבוע בו יצא האלבום הוא זכה בתקליט זהבלאחר שמכר מעל 20,000 עותקים. בהמשך אותו החודש זכה בתוארתקליט פלטינהבעקבות מכירת 40,000 עותקים, ועד תום אותה השנה זכה בתקליט פלטינה כפולה ובתקליט פלטינה משולשת. עד היום (2012) נמכרו יותר מ-150,000 עותקים.‏

את האלבום הוציאה ארזי בהפקה עצמאית, כמו את כל אלבומיה לאורך השנים. בשנת1988הועלה התקליט על דיסק, לצד אלבום נוסף של ארזי, "שוב בתמונה" שיצא ב-1986, והיה לאלבום הראשון של אמן ישראלי שיצא על גבי דיסק.‏ מתי כספישמר על צליל אותנטי ומקורי, המזכיר מאוד את הלחנים הצועניים העממיים. מרבית השירים באלבום הנם שירים קצביים ובאלבום שולבו כלי נגינה כמואקורדיון,מנדולינהוכינור, וכן מקהלת זמרים גדולה בהשתתפותיהודה תמיר,איריס שמי,מיקי קם,פנינה בריק,ראובן גבירץואחרים.

ההפקה המושקעת של האלבום כללה גם שישהקליפיםצבעוניים שהופקו במיוחד עבור תוכנית הטלוויזיה "ממני מני" ששודרה בערוץ הראשוןבהנחייתמני פאר. הקליפים, אותם בייםצדי צרפתי, היו ללהיטיוהגדולים של האלבום: "הכינור הנאמן", "כשהצועני אוהב", "מה יש לי", "עיניים שחורות", "יריד האהבה" ו"רוח ואש".זכורה במיוחד השמלה שנתפרה לארזי לרגל האלבום, עמה הופיעה תקופה ארוכה לאחר צאתו. בשנת 2010 הוציא שחקןתיאטרון היידישפילוהזמריוני אילתאת אלבומו "ציגיַינער נשמה" ובו גרסאותביידישלשירי "נשמה צוענית".


גלריית תמונות