title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - האורכסטרה של ראשון לציון

האורכסטרה (תזמורת) של ראשון לציון - שמעון ישראלי

מילים: דן אלמגור לחן: שמעון ישראלי ניהול מוזיקלי: שמעון כהן
מתוך: שרתי לך ארצי עם אליהו הכהן ודן אלמגור מארז ובו כל 24 תכניות הסדרה "שרתי לך ארצי" ששודרה בערוץ הראשון בין השנים 1974-1980

בימים שקוסוביצקי המנצח הגאון 
לא ידע לקרוא תווים בלי נקודות 
בא לארץ אוסוביצקי המזכיר של הברון 
ואמר לפריימן קים 
ואורכסטרה פה נקים 
מאירוביץ בא עם פיילה 
חיסין בא עם תוף מעור 
גיסין בא לו עם אשתו של מוישה נט 
ואפילו מוישה זיילר 
עם מיתר אך בלי כינור 
ומאסטרו אוסוביץ 
אז הרים את השרביץ. 

ו ... ו ... איזה אורכסטרה 
איזה אורכסטרה יפה, 
המנגנים דברו רוסית 
אבל זייפו רק בעברית 
איזה אורכסטרה 
ראשון לציון מארש. 

היא נגנה בשער מקווה 
שאו ציונה נס ציון 
היא נסעה לנס ציונה לקונצרט 
היא נגנה בפתח תקווה 
וכשבא כבוד הברון 
היא נגנה לו בשמחה 
והוא הפסיק את התמיכה 

ו ... ו ... איזה אורכסטרה 
איזה אורכסטרה יפה, 
המנגנים דברו רוסית 
אבל זייפו רק בעברית 
איזה אורכסטרה 
ראשון לציון מארש. 

בחגים עם רדת ליל 
היא יצאה אל החולות 
לנגן באור ירח קראקוביאק 
ויצאו במחול מחניים 
בחורים ובתולות 
בילויות ובילויים 
והלכו שם בילויים. 

ובליל שישי בערב 
ריקודים בבית העם 
אבל סבא וגם סבתא לא רקדו 
בפרדס על יד היקב הם ישבו בלב נפעם 
ושרקו את המזמור 
במבטא רוסי טהור. 

ו ... ו ... איזה אורכסטרה 
איזה אורכסטרה יפה, 
המנגנים דברו רוסית 
אבל זייפו רק בעברית 
איזה אורכסטרה 
ראשון לציון מארש. 

לצפייה בביצוע השיר לחצו כאן  

האוֹרְקֶסְטְרה של ראשון היא התזמורת הראשונה בתקופת היישוב. האורקסטרה (=תזמורת) של ראשון נוסדה בראשון לציון בשנת 1895 על ידי בוריס אוסוביצקי,  שהיה יינן ביקב ומנצחה הראשון. היא פעלה בשנותיה הראשונות של המושבה, הייתה למרכז תרבותי ביישוב, ואף הוזמנה לחגיגות רשמיות ביפו ובירושלים. היא גם הוזמנה להופיע מדי פעם בפני השליטים הטורקיים. התזמורת קידמה בנגינתה את פניו של תאודור הרצל בביקורו בראשון לציון בשנת 1898 .

העיתון הצבי פרסם בתאריך וניסן א'תתכ"ז לחורבן (1896) , (על ידי יונאס) את הכתבה :"ראשון-לציון מארש! - איזה ארקסתר ! נחמד נעים המראה", ובהמשך הכתבה : "הלכתי לשמוע בהמושבה פה ראשון לציון את התזמורת, ונפלאתי הפלא ופלא ! . נפלא הדבר לראות את מראה הזה, כי קולוניסתים, כצעירים וכבאים מעט בימים, הטרודים בכל יום בעבודתם ולא ידעו מעולם עד כה מה זה כלי שיר, ילמדו בתקופת שלושה חודשים, כמו שאומרים, בשעה שאינה לא יום ולא לילה, לנגן בם, ולשמור חוקי הזמרה והקומפנימה במקהלה "ארקסתר" בעלת 28 איש, בכינורות , בנבלים, בחצוצרות,  בחלילים, בתופים ובמצלתיים, להוציא זמרה בטקטה מסודרת לכל משפטיה וחוקותיה, הנעימה לאוזן השומעמנהל התזמורת "דיריז'ור" הוא המשכיל ב. אסובצקי דירקטור של המרתף שמה, ומקלו יגיד לכל אחד וחד לשמור תפקידו, וכל איבריו ותנועותיו ברגש נמרץ מלא חיים, מנצח מנגינות, יפה המראה מאד ! יפה, נחמד ונעים. כל מעשיכם אחי, ממקור מים חיים יקרו, עבדו אדמתכם שמחה, שירו זמרו!"..

שמה של התזמורת הפך למיתוס, ובשנות ה- 60 נכתב על ידי דן אלמגור השיר "האורקסטרה של ראשון", שהולחן והושר על ידי שמעון ישראלי.  בשיר נזכרים אוסוביצקי, אוסוביצקי וקוסביצקי, שהם יהושע אוסוביצקי, פקידו הראשי של הברון בראשון לציון, אחיו בוריס אוסוביצקי ("מאסטרו אוסוביץ") שהיה כאמור המנצח, וסרגיי קוסביצקי שהיה אז מנצח בתזמורת הסימפונית של בוסטון ואין לו כל קשר לראשון לציון. אנשים אחרים המוזכרים בשיר נמנים עם מייסדי המושבה (שמן הסתם חלקם לא ניגן באורקסטרה) כמו מנשה מאירוביץ אהרן מרדכי פריימןחיים חיסין ודב גיסין, שהיה ממייסדי האורקסטרה, (בנו של אריה לייב גיסין).   בוריס אוסוביצקי הוא בנו של הרב שמחה בונם אוסוביצקי.

בשנת 1991, הוקמה בראשון לציון "האורקסטרה המתחדשת" ומופיעה עד היום ולאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל. מאז שהיא חודשה ניצחו עליה אהרון אלקלעי, לימור שיפוני ויעקב אלמוג.  נכון ל-2018 מנצח על האורקסטרה מיכאל יערן.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/db/Rishon_orchestra.jpg/1024px-Rishon_orchestra.jpg

האורקסטרה של ראשון צועדת ברחובות, 1912