title
title
title
title
title
title
סיפורי מקום

פסלונים עתיקים בדמות סוסים התגלו בצפון

אם ושתי בנותיה שטיילו באזור כפר רופין שבעמק המעיינות מצאו צלמית של סוס מלפני 2,800 שנה, ואילו בעכו גילה תושב העיר צלמית מלפני 2,200 שנה

איתי בלומנטל:  22.01.19

 

 

 לצפייה בסרטון לחצו כאן


שני פסלוני חרס של סוסים התגלו בחודש האחרון בצפון הארץ לאחר שנחשפו מהאדמה בעזרת ירידת הגשמים. הפסלונים נמצאו על ידי עובדת רשות העתיקות בחופשה ועובר אורח בשני אתרים שונים. האחד התגלה באזור כפר רופין שבעמק המעיינות ומתוארך לתקופת ממלכת ישראל לפני כ-2,800 שנה, והשני נמצא ליד תל עכו ומתוארך לתקופת ההלניסטית לפני כ-2,200 שנה. הפסלים נמסרו לאוצרות המדינה ורשות העתיקות תעניק למוצאים תעודת הוקרה על אזרחותם הטובה.

 

"באחד מסופי השבוע האחרונים יצאתי עם בנותי הדס ומאיה ללקט פטריות באזור כפר רופין", מספרת איילת קידר-גולדברג, שהיא גם ארכיאולוגית ברשות העתיקות. "אמנם פטריות לא מצאנו, אבל לפתע בנותי הרימו מהאדמה את הפסלון היפה הזה. מיד זיהיתי שמדובר בצלמית קדומה מתקופת הברזל - תקופת ממלכת ישראל. התרגשנו מאוד. זה ממצא מרתק ומרהיב ביופיו".

 

   

מימין לשמאל: מאיה, איילת והדס גולדברג עם צלמית הסוס מתקופת ממלכת ישראל שמצאו בעמק בית שאן 

 (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)

 

לדברי ד"ר עדי ארליך מאוניברסיטת חיפה, "צלמיות הסוסים היו נפוצות בארץ ישראל באלף ה-1 לפני הספירה (תקופת הברזל), שכן אז גדל מאוד השימוש בסוסים, בעיקר לצרכי ניידות. אנחנו מוצאים עדויות כתובות לכך גם בתנ"ך, למשל בסיפור יציאת מצרים שבו מוזכרות מרכבות פרעה ופרשיו, ובמלחמת ברק ודבורה מול סיסרא - כאשר מרכבות הברזל הכבדות של צבאו טבעו בבוץ. בתקופה זו, הסוסים פוסלו כאשר עליהם ישבו רוכבים, או בלעדיהם. החל מהתקופה הפרסית, כמעט תמיד לוו הסוסים בפרשים הרוכבים עליהם". ד"ר ארליך הוסיפה כי "הסוסים הופיעו כפסלונים, או בתור כלים לנוזל שעוצבו בצורת סוס".

 

הצלמית שמצאו הילדות ואימן באזור כפר רופין מתארת ראש סוס, שעל צווארו ניכרת ידו של הרוכב. היא אופיינית לתקופת הברזל ב' ובעיקר למאות 9-7 לפני הספירה, כפי שמעידים הסגנון שלה, והפסים האדומים המעטרים אותה ומסמנים את המושכות והרתמה. על ראש הסוס וצווארו הוצמדו כתוספות העיניים, הרעמה, המעוצבת כפסים חרוטים, האוזניים, ויד שמאל של הרוכב, האוחזת את הסוס וצבועה באדום. 


                                                    מיכאל מרקין שמצא את הפסלון בעכוצילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)

צלמית סוס נוספת נמצאה על ידי מיכאל מרקין, תושב עכו אשר טייל בתל הקדום בעיר, והיא מתוארכת לתקופה ההלניסטית במאות 3-2 לפני הספירה. על הסוס הודבקו תוספות לצורך תיאור הרתמה, האוזניים והרעמה הצבועה באדום. גוף הסוס לא שרד, אך לדברי ד"ר ארליך, רוב הסוסים המוכרים מתקופה זו מופיעים עם רוכב על גביהם.

 

צלמית סוס מהתקופה ההלניסטית שנמצאה בתל עכו  (צילום: ניר דיסטלפלד(

 

שתי צלמיות הסוס שהתגלו לאחרונה) צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות)

 

  

 

 

 צלמית סוס מתקופת ממלכת ישראל שנמצאה באזור בית שאן  (צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות)

ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, אמר: "הגשמים העזים הניתכים על האדמה חושפים מדי פעם ממצאים ארכיאלוגיים שנמצאים קרוב לפני השטח. לעתים גם בעלי חיים, כמו דורבנים ושועלים, דוחפים ממצאים עתיקים שהיו טמונים בעומק הקרקע. אנחנו קוראים לאזרחים לעזור לחבר את הפאזל ההסטורי של כולנו ולדווח כשהם מוצאים ממצא עתיק.

 

"חשוב למסור דיווח מדויק ככל הניתן על מיקום הממצא בזמן אמת, כדי שנוכל למצות את המידע הארכיאולוגי מהאתר". רשות העתיקות תעניק תעודת הוקרה לאזרחים שמסרו את הפסלונים לאוצרות המדינה.

 לקריאת המאמר במקור לחצו כאן