title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - ביקור מולדת - דויד ברוזה

ביקור מולדת - דויד ברוזה

לחן:  דויד ברוזה למילים של יהונתן גפן

 

חזרתי הביתה אחרי עשרים שנה 
במבט ראשון דבר לא השתנה 
שני סוסים קשורים לעץ התאנה 
קרטון על הבטון עם "חץ לחתונה

רקפות עוטפות זרי סלעים כהים 
שלוליות מקרקרות את שיר הצפרדעים 
הזקנים יושבים בחוץ ומדברים 
ספלים סדוקים של תה, ביסקוויטים עם חורים 

אבל לאן נעלמו הילדים 
ששיחקתי איתם 
איפה כל הילדים 
איפה הם כולם 
מי לקח לי אותם 

תרנגולות, פרות ופה ושם כבשים 
שפן בורח כמו שפן לתוך הפרדסים 
מרבד תלתן רטוב נוצץ באור ירוק 
שועל שקרן בוכה בואדי לא רחוק 

אבל לאן נעלמו הילדים...

 

ברוזה נולד בשם דויד סיימון ברוויק ברוזה בעיר חיפה ב- 1955. אמו היא הזמרת שרונה אהרון.  סבו היה ממקימי נווה שלום.  נעוריו עברו עליו בספרד,  שם שימש אביו בשליחות, והוא הושפע רבות מהמוזיקה והתרבות הספרדית. הוא למד בפנימיה באנגליה,  שב לספרד, וב- 1974 חזר לישראל כדי להתגייס.

לאחר תקופה של כשנה וחצי בצבא, שבה הצליח לשלב גם הופעות קטנות באזרחות, הצטרף לצוות הווי חיל האוויר יחד עם אחותו טליה ברוזה דני בסן ודפנה ארמוני . להיטם הגדול היה "בתוך", שאותו שרו ב"פסטיבל הזמר והפזמון " 1977 .

ב-1983 הוציא ברוזה את האלבום "האשה שאיתי"  שהכיל שירים ספרדיים מתורגמים לעברית, כחלק מההשפעות הספרדיות שספג בנעוריו. את השירים תרגם יהונתן גפן והפיק ועיבד לואי להב.  רבים מהשירים באלבום, כמו "האשה שאיתי", "בליבך" ו"סיגליות", הפכו ללהיטים גדולים.  באלבום נכלל גם שיר אחד מקורי שהלחין ברוזה למילים של גפן, בשם "הרומבה". אלבום זה הוא אחד האלבומים הנמכרים ביותר בישראל עד היום הוא נמכר בלמעלה מ-200,000 עותקים (פלטינה מחומשת). גם סיבוב ההופעות שנלווה לאלבום הצליח מאוד. בעקבות הצלחת האלבום נבחר ברוזה לזמר השנה של קול ישראל במצעד הפזמונים לשנת תשמ"ג.

ב-1991 יצא אלבומו "נשיקה גנובה", בהפקה משותפת של ברוזה ושל ג'פרי לסר. שניים מהלהיטים הבולטים של האלבום היו לחנים של ברוזה לשירים של מאיר אריאל: "מתחת לשמיים" ו"בצהרי יום". שיר נוסף מהאלבום שזכה להצלחה הוא "ביקור מולדת", שהלחין ברוזה למילים של יהונתן גפן. גפן כתב מספר שירים נוספים עבור האלבום.

לצפייה בביצוע השיר לחצו כאן 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c2/PikiWiki_Israel_21247_David_Broza_Twenty_years_at_Masada.jpg/250px-PikiWiki_Israel_21247_David_Broza_Twenty_years_at_Masada.jpg