title
title
title
title
title
title
משב רוח - עלילות המחשב ומעשה הקטורת

עלילות המחשב ומעשה הקטורת

 

שלחתי מייל, בעברית תקינה נאמר דוא"ל. דואר אלקטרוני. חיכיתי. יום יומיים ללא תגובה. הנושא החשוב לא ניתן לדחייה. שלחתי שנית. ושלישית... לא נחה דעתי עד אשר גילית כי המקף בכתובת הדוא"ל אינו מקף רגיל, אלא, מקף תחתון.

והעולם שב לתיקונו. לחיצה קטנה והמקף הקטנטן שינה את מקומו ב- 3 מ"מ....מערכת המידע תוקנה ואיתה מערכת היחסים האנושיים שעמדה על סף התמוטטות. והתקלה איננה אפילו בגודל של "מסמר קטן" אותו מסמר קטן אשר על פי השיר הידוע, גרם לנפילתה של העיר.

אין חדש תחת השמש. בהוראות מעשה הקטורת אשר אנו מכירים מסידור התפילה היומית, נמנים כל מרכיביה של קטורת הסמים, קטורת הסמים הוקטרה על מזבח הזהב מידי יום ביומו.

(תלמוד בבלי, מסכת כריתות, דף ו', עמוד א') הַצֳּרִי  וְהַצִּפּוֹרֶן,  הַחֶלְבְּנָה וְהַלְּבוֹנָה... מוֹר וּקְצִיעָה וְשִׁבּוֹלֶת נֵרְדְּ וְכַרְכּוֹם מִשְׁקַל שִׁשָּׁה עָשָׂר, שִׁשָּׁה עָשָׂר מָנֶה ... קִלּוּפָה שְׁלֹשָׁה קִנָּמוֹן תִּשְׁעָה..."

וכן הלאה נמנים כל הסממנים למיניהם ולמידותיהם.

הקטורת היתה נתונה למעשה ידיהם של בני משפחה אחת, אשר העבירו את סוד הכנתה לדורות. "וְאִם חִסֵּר אַחַת מִכָּל-סַמֲמָנֶיהָ חַיָּב מִיתָה". מיתה? שאלתי את עצמי מידי שבת (אז זכיתי להתפלל שחרית בציבור, אך היא נאמרת מידי יום) מיתה? עד כדי כך?

העולם הטכנולוגי המודרני תרם להבנת הנאמר. יש ודברים מתהוים, קמים ונופלים על אפס קצהו של מרכיב. לא תמיד אנו מודעים לחשיבות מרכיב מעשינו. לו היינו יכולים לנתח, לחזור ולבחון כל מילה וכל פעולה על תוצאותיה החיוביות והשליליות – כמה צער וכאב היו נמנעים, כמה אושר ושמחה היו נגרמים!! אך לא נוכל. ובכל זאת עצם המודעות ברכה בה. המקף הקטן ומרכיבי הקטורת יעידו על כך.

 

 

 

 

 
 

 

 

אבישג - טבת תשע"ט