title
title
title
title
title
title
מטעמים מפרשת השבוע גליון 238

פרשת "פנחס"

תיאור מפקד בני ישראל לקראת כניסתם לארץ ולקראת חלוקתה לנחלות מסתיים בציון חשוב: 'וּבְאֵלֶּה לֹא הָיָה אִישׁ מִפְּקוּדֵי מֹשֶׁה וְאַהֲרֹן הַכֹּהֵן אֲשֶׁר פָּקְדוּ אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּמִדְבַּר סִינָי: כִּי אָמַר ה' לָהֶם מוֹת יָמֻתוּ בַּמִּדְבָּר וְלֹא נוֹתַר מֵהֶם אִישׁ כִּי אִם כָּלֵב בֶּן יְפֻנֶּה וִיהוֹשֻׁעַ בִּן נוּן'.

המפקד המתרחש בשנה ה-40 לצאת בני ישראל ממצרים הוא מפקדם של 'האנשים החדשים', בני הדור השני, אלו שלא היו שותפים לחטא המאיסה בארץ ישראל, חטא המרגלים.

הפרק הבא נפתח בסיפור בנות צלפחד, הבאות ומבקשות שלא לגרוע את שם אביהן מתוך משפחתו, ותת להן אחוזה בתוך נחלת דודיהן. תביעתן של בנות צלפחד מתקבלת, והקב"ה מורה למשה – 'כֵּן בְּנוֹת צְלָפְחָד דֹּבְרֹת נָתֹן תִּתֵּן לָהֶם אֲחֻזַּת נַחֲלָה בְּתוֹךְ אֲחֵי אֲבִיהֶם וְהַעֲבַרְתָּ אֶת נַחֲלַת אֲבִיהֶן לָהֶן'.

הזיקה שבין סיום פרק כ"ו ופתיחת פרק כ"ז לא נעלמה מעיני חכמינו ז"ל, שראו את ההנגדה בין בנות צלפחד האוהבות ורוצות נחלה בארץ לבין אלו שזנחו את הארץ ומתו בחטאם במדבר, הנגדה מהותית יותר, בין עמדה גברית לבין עמדה נשית ביחס לארץ:

אותו הדור היו הנשים גודרות מה שהאנשים פורצים...

עליהם נגזרה גזירה, 'שאמרו לא נוכל לעלות'

אבל הנשים לא היו עמהם בעצה,

מה כתיב למעלה מן הענין, כִּי אָמַר ה' לָהֶם מוֹת יָמֻתוּ בַּמִּדְבָּר וְלֹא נוֹתַר מֵהֶם אִישׁ - ולא אשה,

על מה שלא רצו להכנס לארץ,

אבל הנשים קרבו לבקש נחלה בארץ, לכך נסמכה פרשת בנות צלפחד לפרשה זו, שמה שפרצו האנשים גדרו הנשים.

האנשים, הגברים, מתוארים כחוטאים וכשותפים לחטא המרגלים. בנות צלפחד מייצגות את הנשים כולן, ש'קרבו לבקש נחלה בארץ', ושלא היו שותפות לחטא המרגלים, וממילא לא לעונשו.

עמדה נשית זו ניצבת נוכח חוסר האמונה של המרגלים הכרוך בהוצאת דיבת הארץ רעה, ומחפשת את הטוב שיש בארץ, את הקשר אליה, את הממד הנצחי של קיומו של השם על נחלתו, את ההמשכיות הקשורה בארץ, ואת הדאגה והאחריות לעתיד קיומו של העם השזור בקיומה של הנחלה.

נוכל כולנו (גברים ונשים גם יחד...) ללמוד מבנות צלפחד את אהבת הארץ, את העין הטובה עליה, את הדאגה לקיומן ולאיכותן של האדמה וסביבתנו, כחלק מביטויי האמונה שלנו וכחלק מאחריותנו לעתיד ולדורות הבאים.


שבת שלום, הרב אוֹרי לפשיץ, רבה של טירת צבי

גלריית תמונות