title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - הנש"ר ב"עמק שלי"

הנש"ר ב"עמק שלי"

 

השבוע המשכנו בהכרות עם העמק וסביבתו דרך השירים.

פתחנו את המפגש בשיר "בת שישים" אותה ביצעו להקת הגבעטרון.

מכאן עברנו לשיר הנושא של מפגשנו זה והוא השיר "עמק שלי". האזנו יחדיו לביצוע השיר בידי הגבעטרון לא לפני שהוטלה משימה על המאזינים- לזהות כיצד מכונה העמק בשיר.


הועלו מספר תשובות ולבסוף לאור הפזמון מצאנו כי העמק נקרא "עמק האש" ו"עמק הדם" אך למרות זאת נקרא "עמק יפה" ובעיקר "עמק שלי".

לאור זאת העמקנו את ההבנה בתכני השיר כשיר העוסק בקרב ובמלחמה ומצאנו את כל המובאות של מילים הקשורות לכך- כלי נשק, המלך הנלחם בהר והמקלט. לאור זאת הסברנו כי למעשה מדובר בשיר על שתי מלחמות- האחת מתקופת שאול המלך והשניה בהווה.בכדי להעמיק את ההיכרות עם השיר נקראו הילדים להקיש בכל פעם בו מוזכר מקום בשיר וכך שרנו את השיר מספר פעמים.

 


לצפייה בלמידת השיר עם ילדי כיתת המורה שירלי לחצו כאןלצפייה בלמידת השיר עם ילדי כיתת המורה שיראל לחצו כאן


סיפרנו כי השיר חובר בתקופת מלחמת ההתשה בידי יצחק קינן והולחן על ידי חיים אגמון, שניהם תושבי בית-שאן דאז מועצה מקומית. מספר חברי הבית הוותיקים העלו זיכרונותיהם מהתקופה הקשה ההיא- פרחה יעקב מירדנה סיפרה על בעלה ז"ל שהיה רכז הביטחון במושב וכיצד רצו למקלטים ושהילדים למעשה בילו שנים בתוך המקלט עקב ההפגזות. הילדה בן גוזי מהעיר בית שאן סיפרה על מילוי שקי החול והפחדים מתי יגיע הפגז הבא ואילו טובה בנדיקט משדה-נחום שיתפה שהיתה מטפלת בבית הילדים ואחראית על אותה קבוצת ילדים, בעוד שילדיה שלה טופלו בידי מטפלות אחרות. סיכמה את פרק הזיכרונות חנה אורן מכפר רופין בספרה שהגיעה אחר בעלה לקיבוץ מעמק יזרעאל ולפתע כולם נעלמו ורצו לשוחות ההגנה ואילו היא נשארה פתאום לבדה ולא הבינה מדוע כך קרה.

 סיכמנו את המפגש במסקנת השיר עמק יפה והוא העמק שלי - כאן הוא ביתנו.


 

גדי ליאון

רכז מיזם נש"ר

בית גיל עוז