title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - סתיו של אהבה

סתיו של אהבה

שלישיית גשר הירקון מילים חיים קינן    לחן יגאל גורדון

"שיר הסתיו הכי שמח

כבר הסתיו בא עם אלף שירים בין עליו
שוב אל סִפּך הָרָטוֹב לך יפרוש מְעִילָיו
כמו תמיד, בְּהַדְלִיק לילותיו
יַחְזיר מתנתו לי הסתיו
עֵת ליבך יְנַחֵש 
לך שִירִי אֲלַחֵש 
בַּחֲשַאי
"
בּך הַשַי". 

את אומרת שאין עוד שירים לסתווים
שנגמרו גם לסתיו מנגינות אוהבים 
ואני, עם לבי ההולך
התחמקנו אתמול אל לילך
אל כרך הבשום 
ומצאנו רשום בו אלי
"
בוא אלי". 

כבר הסתיו בא לכאן עם שירו החדש
מול חלונך מחייכים שוב פרחיו מכל דש 
ואני בלילות בהירים 
אֲפַזֵם לך בְּאֶלֶף שירים 
אֶת שֶלָנוּ כתבו 
בְּשוּרוֹת שֶרטבוּ 
מילותיו 
של הסתיו

כבר הסתיו בא עם אלף שירים בין עליו
שוב אל ספך הרטוב לך יפרוש מעיליו
כמו תמיד, בהדליק לילותיו
יחזיר מתנתו לי הסתיו
עת ליבך ינחש 
לך שירי אלחש 
בחשאי
"
בך השי"

 

"דקות לאחר שוך מחיאות הכפיים של פסטיבל הזמר והפזמון תשכ"ד (1964), ניגש התמלילן שזכה במקום השני אל המלחין שזכה במקום הרביעי. שני דברים הוא אמר לו: "השיר שלך הוא השיר שיזכר מהפסטיבל הזה", ו- "אשמח לכתוב איתך".

Image result for ‫סתיו של אהבה שלישיית גשר הירקון‬‎

ואכן השיר שלא זכה בשום פרס באותו הפסטיבל זכה בחיים ארוכים ומושר לרוב והוא: "אותך" שביצעה שלישיית גשר הירקון. ההזמנה לשיתוף הפעולה הניבה שני שירים נהדרים נוספים, גוונים, וסתיו של אהבה. מדוע רק שניים? עוד רגע.

 

 

לצפייה בביצוע גשר הירקון לחצו כאןחיים קינן הוא התמלילן המפרגן שזכה אז במקום השני עם שירו דברים של לא כלום (לחן שמעון כהן, בפי הנערה בה התאהבתי משמיעת קולה בלבד, נעמי לוי). האיש אליו פנה הוא יגאל גורדון שהלחין כאמור את אותך (למילים של אורי אסף). חיים קינן, איש רדיו ותיק ומן הראשונים שהגישו תוכניות רדיו עם הסיפורים שמאחורי השירים, נזכר ומספר לי בקולו הרדיופוני ובצעדים מדודים: "שני שירים כתבתי עם יגאל גורדון. בשניהם נכתבו קודם הלחנים. אחרי אותה פגישה בבנייני האומה בירושלים הגעתי אליו הביתה. באבן גבירול של תל אביב ביום קיץ לוהט, האיש הגיע לפגישה לבוש באדרת עיזים שעירה... שני שירים הוא שר לי וליווה בגיטרה. אחר כך נתן לי קסטה. עם שניהם. בקולו בלבד. עם הגיטרה. את שניהם החזרתי אליו עם מילים, שניהם הצליחו מאד" האחד הוא "גוונים" ששרה להקת הנח"ל, השני הוא שירנו להיום "סתיו של אהבה". איך הגיעו לגשר הירקון וללהקת הנחל, אני שואל, חיים קינן מחייך: "אין לי מושג".

Image result for ‫יגאל גורדון‬‎

 

 

חיים קינן

 

 

 

 

 

הייתי שמח לשאול את יגאל גורדון את השאלה הזו. יש לי עוד הרבה שאלות לשאול אותו, אך יגאל גורדון, המלחין המיוחד ויוצא הדופן, בחר ללכת בטרם עת ואיננו כבר עמנו -  (1940-1979) רק שישה שירים מפרי עטו  זכו להד בציבור, כולם מיוחדים ויוצאי דופן, כמו דמותו. שלושה כבר הזכרנו, שלושה נוספים גם הם פשוט, פנינים מבריקות אך קצת פחות מוכרים. לחצו ושמעו.

 

למילים של אורי אסף כתב מכתב לאברהם דחרוג', (ביצוע חוה אלברשטיין), ושני שירים למילותיו של המשורר יונתן רטוש, לו באת (גם הוא לחוה אלברשטיין) ו- כמעט (בביצוע נורית גלרון).

 אני מספר לחיים קינן שאהבתי את שירו בגלל שהוא שיר הסתיו הכי שמח שאני מכיר, והוא מתנער: "יגאל לא כתב שיר שמח בכלל. מה שקיבלתי מיגאל היה בעצם שיר כמעט קורע לב, מאד מאד איטי. כששמעתי את ההקלטה של גשר הירקון לא אהבתי אותה. וגם יגאל לא. חשבתי שזיקו החמיץ את מהות השיר".

זיקו הוא זיקו גרציאני האגדי שעיבד את השיר, ו-כן, גם לו יש את החרות לתת פירוש משלו לשיר. מוסיף חיים קינן: " לשיר גוונים יש ארבעים ביצועים. לזה רק אחד. התקוה שלי היא שאם מישהו יקליט מחדש את השיר, שיחזיר לו את המהות האמיתית. שיהיה נוגע ללב".

"לו היה חי בטוח שהייתי כותב איתו עוד" חותם בצער חיים קינן. גם אני מבטיח לחזור אליך יגאל גורדון באחד ממכתבי בעתיד.  אז הנה לנו שיר סתיו שמח שמחבריו בכלל רצו שיהיה עצוב..."

עפר גביש

לקריאה במקור לחצו כאן