title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - יום הותיק...יום הותיק

חברי בית גיל עוז מטיילים ביום הוותיק לעמק הירדן

כחמישים חברי בית גיל עוז, מוותיקי העמק ומייסדי הישובים בו, יצאו לטיול בעמק השכן – עמק הירדן.

כיוונו פעמינו למוזיאון אורי ורמי נחושתן שהוא מוזיאון לאמנות עכשווית הממוקם דרומית לכנרת, בקיבוץ אשדות יעקב מאוחד. המוזיאון מציג תערוכות מתחלפות של אמנים הפועלים בישראל ומחוצה לה וכן תערוכות מאוסף המוזיאון. תצוגת קבע במוזיאון מוקדשת לאחים אורי ורמי נחושתן.

המוזיאון הוקם ביוני 1958 ביוזמתו של חבר הקיבוץ מאיר נחושתן לזכרם של שני בניו, אורי ורמי, שמתו בנסיבות טראגיות שונות בהיותם בני 17. אורי נחושתן נפל במלחמת העצמאות בקרב לשחרור רמלה-לוד. רמי נחושתן, נפטר שש שנים לאחר מות אחיו הגדול מהכשת נחש, בעת שהוא ובני כיתתו שהו בקיבוץ יראון שבגליל לצורך סיוע לבני הקיבוץ. שני הבנים בלטו מילדות בכישרונם לציור והכל ניבאו להם גדולות בתחום זה.

קיבלה את פנינו סמדר, האוצרת ומנהלת המוזיאון, יחד עם שרון (אחת מצוות המדריכות במוזיאון) שהינה נכדה של שושקה שניר מנווה איתן, חברת בית גיל עוז. קבלת הפנים היתה חמה, מכבדת ומאירת פנים.

התערוכה  המוצגת כעת במוזיאון נקראת "הממלכה הקסומה" יוצרת מרחב של ממלכה קסומה/מסויטת באמצעות הופעתן של דמויות המזוהות עם אולפני דיסני, אלא שבמקום האשליה של הקסם מופיעים בה המיזוגניה, האלימות, הפורנוגרפיה והגועל, באופן שמדגיש דווקא את האשפה המנטלית, את הדחפים הברבריים ואת המערכות הצרכניות והאידיאולוגיות שנמצאות ברקע.

סמדר הקדימה מספר מילים על משמעות האומנות העכשווית ככלל ועל התערוכה הנוכחית.

סובבנו בין המיצגים וקיבלנו הסברים ספציפיים מסמדר ושרון. לסיום הביקור פגשנו גם את רותי האוצרת ומנהלת המוזיאון הקודמת שבאה לבקר בתערוכה גם כן.

 

לאחר סיכום הביקור עלינו לאוטובוס ושמנו פעמינו ל"חצר ראשונים" בדגניה. חצר ראשונים היא החצר של קבוצת דגניה א' שנבנתה בשנת 1912 בעת שחברי הקבוצה עברו מאום ג'וני ליישוב הקבע שלהם סמוך למוצא הירדן מהכנרת ושוחזרה בשנות השמונים של המאה העשרים.

שם קיבלה את פנינו זהבה, אשר הדריכה אותנו במבנה החאן המספר על ההיסטוריה של הקמת דגניה.

השם דגניה נבחר כי גידולי הדגן היוו את ענפי החקלאות בהן עסקו- חיטה, שעורה, תירס, דורה ושיבולת שועל.

צפינו בסרט הדרכה אשר סיפר את סיפורה של דגניה דרך דמותה של רחל המשוררת אשר אמרה: עלי ללמוד לנגן במעדר ולצייר על האדמה". בסרט הושמעו שירים רבים של רחל דרך סיפור דגניה הקמתה וחייה החלוצים והחלוצות שהיו בה.

משם נסענו למסעדת "צל תמר" שם חיכתה לנו ארוחת צהרים דשנה וטעימה.

החברים נהנו מאוד מהמקומות בהם ביקרנו, מטיב ההדרכה והחום בהם התקבלנו ומיום מעשיר ומלמד.

לצפייה באלבום התמונות לחצו כאן


גדי ליאון

מומחה שיקומי