title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - השיר על תוכי יוסי

השיר על תוכי יוסי - אריק איינשטיין

מילים: אברהם חלפי    לחן: מיקי גבריאלוב


אקנה לי תוכי ושמו יהיה יוסי
עמו אשוחח עת איש לא ישמע
ואז אומר לו, אומר
העצבות כמו כוס היא 
ובה יין מר 
מענבי הנשמה

התדע, תוכי יוסי, אתה ילד לירי
צפוי לך מוות שקט
כה שקט
ואז אנוכי בתוגת המאירי 
אלחש לקירות: יוסי מת
יוסי מת

וישוב אפרך מהכלוב למולדת
מן הכלוב הלבן לעפר הצהוב
ערירי, בלי אישה תוכיה ויולדת
לתוכי שכמוך אסור לאהוב

אתה לא תאהב, יוסי, יוסי 
אף פעם

כמוך נולדו להנעים פטפוטים 
עם כל משורר, שלבו אש וזעם
בין לבבות אדישים וחוטאים

כמוך הם רק צעצוע בבית
למען יוכלו ילדים לשחק
פטפט, תוכי יוסי
נחמני כזית
ליבי היום ריק

לצפייה בביצוע השיר לחצו כאן


לביצוע השיר בהופעה של אריק איינשטיין (איכות לא כל-כך טובה!) לחצו כאן


וכותב על כך עופר גביש:

" בחרתי היום שיר עצוב עצוב, ויפה, יפה שאני בטוח שגם אתה אוהב אותו מאד. שיר עם המון ערפל, המון חידות, חידה ראשונה מופיעה כבר בהתחלה, מה זה הדבר הזה: "אקנה לי תוכי ושמו יהיה יוסי"?. נכון, השיר על התוכי יוסי. מילים אברהם חלפי, שר אריק אינשטיין על המלחין נדבר עוד מעט. יש לנו הרבה שירי חיות אבל כמה אתה מכיר על תוכי? ועוד כזה שקוראים לו יוסי, מוזר נכון? חלפי כתב את השיר ב- 1935 ויעברו יותר מחמישים שנה (ליתר דיוק, 51) עד שיולחן, ובעקבות כך יגיע אל הקהל הרחב ויזכה לאהבה רבה.

את התשובה כתב לנו הפרופסור דוד אסף, בעיתון האינטרנטי שלו, "עונג שבת". המילים שמביאות אותנו להבנת הסיפור באות באמצע השיר: "ואז אנכי בתוגת המאירי". שם טמון הפתרון.

אז הנה הסיפור. אביגדור המאירי, אחד מליצני תל אביב הקטנה, סאטיריקן, הקים את הקומקום, אחר כך את המטאטא, אבל יצר גם דברים רציניים, אפילו עצובים, למשל "מעל פסגת הר הצופים". הוא גדל בכפר קטנטן בהרי הקרפטים, והיה מאד מאד בודד. אמו נפטרה והוא מצא לו כמה חברים: ילדה שנקראה מריה, קוף, או ילד שנראה כמו קוף, שקראו לו פטר, כלב בשם הקטור, ו... תוכי, שקראו לו... נכון, יוסי.

 ואז קרא המקרה וביום אחד נפטרו הילדה מריה והקוף פטר. לא פחות מהילד הצטער עליהם ... התוכי יוסי ופשוט נפטר מצער. ונותר המאירי לבד בעולם. התוכי היה משמעותי בחייו והוא מופיע בכמה משיריו.

 ואיך זה מגיע לחלפי? שנתיים לאחר שהופיע התוכי לראשונה, נפגשו שני ליצנים עצובים. המאירי, ו... אברהם חלפי. לילה שלם ישבו, והתוכי העצוב כנראה שב ועלה בשיחתם, כי ממש לפנות בוקר, קם חלפי מכסאו ואמר להמאירי: "אקנה לי תוכי ושמו יהיה יוסי". וכך בדיוק מתחיל השיר.

חלפי הזדהה ולא רק עם ידידו המאירי אלא בעיקר עם ... התוכי. הוא כתב עליו שיהיה "ערירי בלי אישה תוכיה ויולדת", וגם "אתה לא תאהב אף פעם" וזה בעצם מה שקרה לחלפי עצמו.

 

והלחן? השיר מופיע באלבום ששמו: "משירי אברהם חלפי". מעל הכותרת כתוב "אריק אינשטיין יוני רכטר". אבל השיר לא הולחן על ידי יוני רכטר. באלבום הנפלא הזה יש 10 שירים אבל שלושה הם אינם של יוני רכטר. אחד מהשלושה הוא תוכי יוסי. והשיר הזה הופיע שנתיים קודם בתקליט "אוהב להיות בבית" שבו שר אריק אינשטיין את שיריו של... מיקי גבריאלוב.

בספר "זו אותה האהבה" שערך עלי מוהר, אמר אריק אינשטיין: "'העצבות כמו כוס היא ובה יין מר מענבי הנשמה' 'גם אם אני אחיה חמש מאות שנה לא אוכל להביא משפט כזה'... והוסיף: "אם אפשר היה לעורר אנשים ולהוציא אותם מהקבר ולהחזיר אותם, חלפי היה מועמד רציני ביותר".

בינינו, אם זה היה אפשרי, אז גם אריק אינשטיין היה מועמד. תסכים איתי???  "

 

Image result for ‫השיר על התוכי יוסי‬‎

לקריאה של דבריו במקור לחצו כאן