title
title
title
title
title
title
מדור פרסומי"מעיינות הדעת"

מרכז לימודי, חברתי לוותיקי "עמק המעיינות"ימי שלישי

8:30-10:00


שפה ערבית מדוברת, תרבות האיסלאם ומנהגים – פתחי מסאלחה


פתחי מסאלחה: מנחה לשפה הערבית.

לימוד השפה הערבית העממית המדוברת להתנהלות יומיומית, לימוד תרבות ומנהגים ערביים. נושאי הלימוד יאפשרו שיחה בנושאים יום- יומיים, ויכללו תרבות האדם, כללי נימוס באירועי שמחות, אבל, סולחה, כבוד המבוגר, האשה והזקן, שירה, ריקוד, ספורים, תרבות האיסלאם בצום הרמאדן, בחגים ועוד. לימוד מנהגים ערביים מגוונים החולשים על כל אורח החיים.

מרצים חדשים ונושאים שונים

בעונת הפעילות הבאה 2015/16"מעיינות הדעת"

מרכז לימודי, חברתי לוותיקי "עמק המעיינות"


ימי רביעי

8:30-10:00


שחמט – אלירן גנסיה

אלירן גנסיה: בוגר הפקולטה לפיסיקה בטכניון. ייסד את מועדון השחמט בבית שאן. את תחילת דרכו החינוכית עשה בבית הספר מחשבה במגדל העמק, שם לימד שחמט ומחשבים במשך שלוש שנים.כיום מלמד שחמט במסגרות הפורמליות וכן במסגרת שיעורים פרטיים. שחקן שחמט תחרותי ומקצועי, חובב שח נלהב ומאמין בכוחו של המשחק לחולל שינוי.


שחמט הוא אחד המשחקים העתיקים בעולם. המשחק מהווה שפה אוניברסאלית לשחקנים ומהווה סמל תרבותי חוצה יבשות, שפות, תרבות וגיל. המשחק מצריך חשיבה לוגית ויצירתית, מאפשר העמקה וקבלת החלטות ומשמש כלי לרפלקציה ללא שימוש בציון. המשחק דוחף להצטיינות באומנות החשיבה ומפגיש עם מצבי אי וודאות והצורך לקבל החלטות בתנאים משתנים. במהלך המשחק נדרש שילוב בין ידע ויישומו, אסטרטגיה וטאקטיקה, פירוק והרכבה של בעיות ואיכויות חשיבה ועוד. כחלק משפת המשחק מקובל לנתח את המשחק בסיומו, ובמובן זה, הפסד הופך לשיעור וניצחון הוא הזדמנות לעזור.

בשיעורי השחמט נלמד את כללי המשחק, אסטרטגיות משחק בסיסיות, נפתור חידות שחמט, ננתח משחקים, נשחק משחקי זיכרון, נכיר אמצעים טכנולוגיים שיכולים לעזור בתהליך הלמידה, נלמד על ההיסטוריה של המשחק והווה שלו ונשחק שחמט.

מרצים חדשים ונושאים שונים

בעונת הפעילות הבאה 2015/16"מעיינות הדעת"

מרכז לימודי, חברתי לוותיקי "עמק המעיינות"


ימי רביעי

8:30-10:00

תנ"ך בלב אוהב – דרורה הלוי


דרורה הלוי: בעלת תוארM.A בתנ"ך ובשילוב תנ"ך לאומניות. מרצה לתנ"ך במסגרות שונות.

התנ"ך הוא המורשת התרבותית – היסטורית שלנו ויסוד הזיכרון ההיסטורי – קיבוצי שלנו כעם.

ערכים הומניים אוניברסליים הנחו את כותביו, אך סיפורי תנ"ך רבים אנו שופטים היום בקפדנות רבה, ומבקרים דרכי התנהגות ומעשים שאינם הולמים את הקוד המוסרי שלנו.

התנ"ך מספר על תקופה ארוכת שנים – על ציר הזמן מהבריאה ועד חורבן הבית ושיבת ציון.

נפרשת בפנינו מערכת ערכים שמשתנה עם השתנות העיתים, ומגוון של תפיסות עולם. אנו מבחינים בספרי התנ"ך בדיאלוגים בין חוגים חברתיים רעיוניים שונים, והדברים מרתקים. דילמות מוסריות רבות בתנ"ך דורשות התייחסות, פעמים רבות הן משקפות דילמות ובעיות קיומיות במציאות חיינו שלנו. ושוב אנו לומדים שאדם הוא אדם! על יצריו ופחדיו, אהבותיו ושנאותיו, תכנוניו ומזימותיו, נאמנותו ונדיבותו. ננסה להתבונן פנימה, לנפשן של דמויות בסיפורי המקרא, במזמורי תהילים וספרות החוכמה. נבדוק את נקודות המבט שלהן, את שאמרו ואת ששתקו. נבלה במחוזות מעוררי השראה של נופים ומחשבות, תשוקות ויצרים, מערכות יחסים מורכבות, שמחות ולעיתים גם עצב. נתעמק בשאלות שהכתוב מעורר, ונתענג על כתיבה אמנותית מרשימה, על דרכי חשיבה של האנושות בתקופת הילדות שלה, ועל רעיונות שהם פרי חשיבה שלנו, כאן היום.

מרצים חדשים ונושאים שונים

בעונת הפעילות הבאה 2015/16"מעיינות הדעת"

מרכז לימודי, חברתי לוותיקי "עמק המעיינות"


ימי רביעי

8:30-10:00

(פעם בחודשיים)

"הם היו שם כשכתבו את השירים" – סדרת זמר

עם נראה שפיצר (הנחיה, שירה ונגינה)

נאוה שפיצר – זמרת ופסנתרנית, מנחת שירה בציבור, המשלבת בהופעותיה את השירים ואת הסיפורים שמאחוריהם. בתכניות רבות היא מארחת את היוצרים עצמם, או אנשים שהיו שם שכתבו את השירים, ואף הם מספרים על "מאחורי הקלעים" של כתיבת השירים. התכניות מגוונות ומעמיקות,ומהוות חוויה תרבותית לכל שוחרי הזמר העברי.


"כשאמא באה הנה יפה וצעירה..." – שירי נעמי שמר

מפגש עם רותי נוסבאום, אחותה של נעמי שמר, ובו הסיפורים מבית אבא ואמא, וכן הסיפורים המפתיעים שמאחורי "העיר באפור", "ירושלים של זהב", "לו יהי" – ועוד גילויים חדשים על שירים שכה שגורים בפינו אך איננו יודעים את סודם.

"בשמלה אדומה" – שירי להקת הנח"ל - בהשתתפות רותי הולצמן ("שוקולד מנטה מסטיק")

מיטב שירי להקת להקת הנח"ל לדורותיה ובינהם הסיפורים הפיקנטיים והתמונות מאחורי הקלעים: על החזרות המפרכות, הנסיעות האין סופיות, הכוכבים שצמחו בלהקה, ה"מרד הגדול" בבמאי ועוד.

"בן לו היה לי...." – שירי רחל

רחל המשוררת הרבתה לשתף בהגיגיה הכמוסים את שרה מילשטיין, אחייניתה, אשר סעדה אותה בשנותיה האחרונות על מיטת חולייה אורי מילשטיין, בנה, ישתף את הקהל בזיכרונות ששמע מאמו, אודות הגעגועים של רחל לכנרת, הכמיהה לבעל וליד משלה, המפגשים עם ביאליק, כצנלסון ושז"ר, וכן הדרמות בחייה הקצרים של המשוררת המופלאה.

שירי מחתרות ופלמ"ח – בהשתתפות שולמית לבנת, זמרת המחתרות ויוצאת הצי'זבטרון.

מי היו שושנה ורותי עליהן כתב חפר בשירי הפלמ"ח?

"היש עוד פלמ"חניק כמו דודו..." – האם היה לוחם אמיתי א שם בדוי?

איזה שיר כמעט נגנז ואח"כ הפך להמנון?

נשיר את שירי המחתרות שהושרו בעליות גג במרתפים אפלים ומאחרוי סורג ובריח, ונספר את הסיפור מאחוריהם, נשיר את שירי הפלמ"ח הגדולים שכתב חיים חפר וחבריו, בעתות הקשות של המלחמה להקמת מדינתנו.

מרצים חדשים ונושאים שונים

בעונת הפעילות הבאה 2015/16"מעיינות הדעת"

מרכז לימודי, חברתי לוותיקי "עמק המעיינות"


ימי רביעי

10:30-12:45


תולדות הצילום / אתי חן ברייר


אתי חן ברייר: בעלת תואר ראשון בחינוך, בוגרת מצטיינת אקדמיית וי"צו חיפה. אמנית פעילה יוצרת ומציגה בתחום הצילום, סטילס ווידאו. צלמת עצמאית – בעלת סטודיו וגלריה לצילום "אתיקה" בניר דוד.

.

בזכות הצילום אנחנו מסוגלים היום לדעת כיצד באמת נראו אבותינו בנעוריהם. המצאת הצילום בשנות ה- 30 של המאה ה- 19, ציינה מפנה משמעותי מאוד בין תקופה אחת של תקשורת חזותית, לתקופה אחרת שהיתה שונה ממנה כליל....

המצאת הצילום זימנה יחדיו אנשים שעניינם היה במדע ובאומנות, עם שורה ארוכה של ברנשים ססגוניים החל מסוחרים ממולחים ועד לרומנטיקנים חולמניים, אשר כולם כאחד, ניסו לרתום את ההמצאה החדשה לקידום מטרותיהם"... הקדמה, מתוך הספר: תולדות הצילום, מייקל לנגפורד.

אני מזמינה אתכם לקחת פסק זמן ולצאת איתי למסע בזמן, נתחקה אחרי ראשיתו והתפתחותו של התהליך הצילומי שמשמש אותנו היום באופנים רבים כל כך. נעסוק בשאלת ה"איך", נלמד כיצד פעל התהליך הצילומי בראשיתו ואיך התפתח עד היום, לצד הכרות עם צלמים, זרמים וסגנונות שונים לאורך ההיסטוריה מהעולם ומארץ ישראל, בסטילס עם נגיעות בעולם הקולנוע. נבחן האם תולדות הצילום משפיעים על עולם הצילום העכשווי.

הלימודים הם לימודים פורנטליים בכיתה, אין צורך בידע קודם.

במסגרת לימודי הצילום בגיל עוז אני מקיימת טיולי צילום אחת לכמה שבועות, בטיולים אלה אנחנו יוצאים למשימות שונות, נפגשים עם אומנים ויוצרים בתחומי אומנות שונים, מבקרים בתערוכות וחוזרים מלאי השראה. סיורים אלה מתומחרים בנפרד.

מרצים חדשים ונושאים שונים

בעונת הפעילות הבאה 2015/16