title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - בשבחה של סדנת הכנה לפרישה בגיל עוז בהנחיית עינת פורת עמוס

בשבחה של סדנת הכנה לפרישה בגיל עוז

בהנחיית עינת פורת עמוס

 

השבוע סיימתי סדנה בת 9 שעות שהתקיימה אחת לשבוע אחר הצהריים בגיל עוז, בנוכחותה של ורד רוס ובהנחייתה הבהירה של עינת פורת עמוס, ועל כך תודות למנחה, למשתתפים, ולגיל עוז . עינת, פסיכותרפיסטית צעירה, נמרצת ופורצת דרך, חקרה וכתבה ספר מרתק שנמצא כעת בעריכה בשם "מתנות התבונה", המתייחס לגלאים שלנו. אנסה לסכם דברים שלמדנו.

לדבריה, בגילנו זה יש בנו, יותר אופטימיות ושלווה. חשוב שאת התבונה שרכשנו בחיינו נלמד לתעל וליישם. תמיכתנו בגופנו, בנפשנו, ובמחשבות שלנו - תחזק את בריאותנו הכוללת ואת רווחתנו. למדנו, שוחחנו, ותרגלנו מושגים כגון: אינדיווידואציה, משמעות, שייכות, סולניות, אינטימיות ועוד. כאשר אנו מתבגרים, מסבירה עינת, מושקעת אנרגיה רבה בצרכיי קיומנו: בבליעה, בנשימה ובכלל בהתנהלות הפיזית. כיוון שעם העלייה בגיל, מצטמצמת האנרגיה שלנו, חשוב שנשכיל להפוך את התבונה שלנו ליוצרת ומחוללת אנרגיה. וכבר נאמר: אם יש לי בשביל מה, תמיד יהיה לי איך. כדאי לדבוק בפעילות המעניקה לך אנרגיה ללא תלות באחר.

חיוני לדאוג למשמעות חיובית בחיינו בגיל המבוגר. עם התרוקנות הקן המשפחתי ועיסוקיהם המרובים של בנינו, חשוב שנייצר לעצמנו שייכות חברתית, שנעניק ונקבל. שנגיע לאינטימיות חברתית, שמורכבת מצד אחד ממסירות לזולת ומצד שני מביטחון שביכולתנו להביע בפניו את הקול האמיתי שלנו. קשרים חברתיים חיוניים ליצירת סינפסות במוח.  ומשפיעים על החדות שלנו.  בסדנה מרוכזת זו התנסינו בשיחות בזוגות ובמשחקיי הכרות קבוצתיים. עינת הרחיבה בנושא ידידים שיש לו לאדם ושכדאי מאוד שירחיב את מעגליהם בגיל התבונה. היא הסבירה שבחיינו מסתובבים ידידים\אנשים זמניים , שמטרתם מסוימת: הם נמצאים ומעבירים אותנו שיעור, כמקפצה לשלב הבא בחיינו. וכך, גם אנחנו כלפיהם.

תם ולא נשלם. עינת שלחה למשתתפי החוג חומר תיאורטי מעניין והיא מוכנה להרחיב עוד ולהעמיק. אני ממליצה מאוד על הסדנה, ואשמח ללמוד שוב בהנחייתה של עינת.בברכה

שלומית שניר

חמדיה