title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - סיור חברותא אל עין שמר

סיור חברותא בעין שמר 18.3.2018


השבוע יצאנו כ 30 חברים וחברות מקבוצת חברותא לביקור בחממה ובמוזיאון בעין שמר.

החממה היא מיזם חינוכי  מרתק בו לומדים תלמידים יהודים וערבים מישובי האזור ומחוצה לו , בני קיבוצים, מושבים, כפרים ערבים ואחרים. הלמידה מבוססת על בנית מיזם למודי, תוך למידת חקר בדגש על עצמאות הלומד וטיפוח חשיבה.


תחומי הלימוד עוסקים בטיפול במים, גידול אצות חד תאיות, חקלאות ימית וביומימיקרי. העיקרון המכונן של המקום לפתח עם התלמידים למידה פורצת דרך שמאפשרת לכל אחד מהם ליזום מחקרים בתחומים שונים מאקולוגיה, רפואה לתזונה נכונה ועד מודלים הנבנים במדפסות תלת מימד. הוראת התלמידים נעשית במרחב מזמין ומרתק מובלת על-ידי מדריכים מקסימים עם ידע רחב בכל התחומים.

במבט ראשון נראים המקום מבולגן ומאולתר. רק לאחר התבוננות מעמיקה  בנעשה במרחב, אתה מבין את עומק החזון שמטרתו לפתח לומד מעמיק יוזם ומקורי. הלימוד בחממה נעזר במדענים מהאוניברסיטה שמסייעים בהתנדבות לנתינת מעטפת מדעית למקום. בחממה מתנסים ילדים מגיל הגן עד תלמידי תיכון. מפעלים וגופים גדולים מספקים לתלמידי החממה מיזמים למחקר  מתוך ידיעה שמחשבתם של הילדים יצירתית ואינה חוששת לבדוק כל אפשרות  גם היא נראית  תימהונית.

גם לנו היה בהתחלה די קשה להתחבר לחזון הרחב שאביטל גבע פרס לפנינו. אך ברגע שהתחלנו להסתובב בשטח החממה ולראות את הפעילות בעיצומה הוקסמנו ממש.

בחממה מלמדות גם מורות ערביות מהאזור שמנחות את תלמידים הערבים.

ככל שהסתובבנו בין המיזמים השונים שנפתחו לפנינו התרגשנו יותר ונזכרנו שכך בעצם למדנו כשהיינו ילדים צעירים בבית הספר היסודי.

 

בהמשך ביקורנו  סיירנו במוזיאון עין שמר  זהו מקום מקסים שמשמר בצורה מקצועית מאוד את ימיו הראשונים של הקיבוץ. האגף שמשמר את המכונות החקלאיות של פעם מרתק בצורה בלתי רגילה. כולנו גדלנו על מכונות אלה ולראות את הטרקטורים שכולנו בילינו עליהם, או בקרבתם, זאת הייתה ממש חזרה לעבר שלנו.

כל המכונות שעומדות בתצוגה ניתנות להנעה ונסיעה. מה גדולה הייתה אכזבתנו כששמוליק פרי, חבר חמדיה ומוסכניק ותיק בחמדיה, לא הצליח להניע את המנוע הקטן של הקטרפילר ד 2. לדעתו המנוע היה כנראה מוצף. זוכרים את ההצפה הזאת שפעמים רבות לא נתנה להניע? גם נירה מכפר רופין התרגשה מאוד באגף הזה שהזכיר לה מאוד את אביה המוסכניק של כפר רופין בחוזרו הביתה מלוכלך מעבודתו הקשה במוסך. הפרגוסון הישן בצבע אפור עם מנוע הנפט הזכיר גם לי ימים בהם טרקטור כזה עבד במרעה הזרוע של כפר רופין.

החלק השני של המוזיאון בחצר הראשונים מציג בצורה גרפית ובעזרת תמונות נפלאות, את הדילמות שהכרנו בחיי הקיבוץ השיתופי בו גדלנו פעם. כך שגם לכאן יכולנו להתחבר כל אחד באופן אישי . נוסף לכך המדריך עשה את עבודתו בצורה מקסימה ואפשר גם לנו להוסיף מחוויותינו האישיות.

לסיכום:

מעבר לנכתב, אנו קבוצה שעם השנים  התגבשה לחבורה שנהנית  להיפגש ולחוות יחד מכל המזדמן ומתאים לנו. מבחינתי זו זכות גדולה להשתייך למין חבורה שכזאת.  שש בנות החבורה שמובילות את המפגשים כבר שנים ראויות להערכה גדולה על מרצן ופעילותם. הגיבוי הארגוני של גיל עוז בעזרתה של ורד רוס תורם גם הוא רבות לקיום המסגרת. תודה לכל אלה שבאו וחוו ביחד את המפגש המרגש.


מייקל לניר

כפר-רופין

 

לחצו כאן לצפייה באלבום מהחממה שצילמה אילנה רינות מנווה-אור


לחצו כאן לצפייה באלבום מהמוזיאון שצילמה אילנה רינות מנווה-אור


לחצו כאן לצפייה באלבום מהמוזיאון הטרקטורים שצילמה אילנה רינות מנווה-אור