title
title
title
title
title
title
מומלץ לנכדים

לאביתר הכל מותר  כתב: דודי גרין  איורים: יונת קציר

 

 

 

 

 על פי שם הספר ניתן לשער שלפנינו סיפור על ילד פורק כל עול, החושב שמותר לו לעשות ולקבל כל מה שהוא רוצה ושהוריו ושאר הסובבים אותו, נאלצים לרצות אותו, או שהם מנסים לחנך אותו.

כשמתחילים לקרוא בספר הקסום הזה (הרבה גם בזכות האיורים) מסתבר שאין דמויות אחרות בספר מלבד איתמר ואלה משרתות את תעלוליו, מאווייו ורעיונותיו.

איתמר אינו הילד השובב הקלאסי מספרות הילדים, המכעיס ומתגרה בסובבים אותו, אלא מה שמניע אותו היא סקרנות בלתי נדלית, הפעלת כל חושיו בנעשה מחוץ לביתו ואפילו ניסיונות לשנות סדרי עולם. בספר דוגמאות רבות למעשי השובבות, לרעיונות היצירתיים וליוזמות המקוריות של אביתר, המנסה לבדוק עד כמה רחוק אפשר למתוח את הגבולות.

"לעקור גזר כתום מתוך האדמה

כדי שישתזף בקרני החמה.

לקשט יפה בצבע כחול

עגבנייה אדומה וסלק סגול.

ומותר לי לאכול מצה בראש השנה

ולשיר בט"ו בשבט "מה נשתנה........."

 

בתרגום לאנגלית של שם הספר, קרא לו המחבר המלך אביתר

EVIATAR THE KING MAY DO ANYTHING, ואכן בספר מופיעות כמה פעמים השורות החוזרות:

"כשאמרו לו כולם: אסור! אי אפשר!

היה מחייך ובקול גדול שר:

אני המלך אביתר – ולי הכול מותר

לי הכול מותר- אני המלך אביתר."

הספר מחולק באופן בולט לשני חלקים כשהראשון מתרחש בבקר ובו מסופר כל מה שאיתמר עושה, עם הפנטזיות שבמוחו, גם אם זה אסור ואי אפשר.

חלקו השני מתרחש בעת שאיתמר הולך לישון, כאשר מופיעות בדמיונו הפיות, שבאופן סמוי מסמלות את הקול המחנך של המבוגרים, מהם אמור הילד אביתר ללמוד על דרכו של העולם בעזרת שאלות שונות. אביתר סופג ידע לא מדמויות המבוגרים שבאופן טבעי נמצאות בחייו, אלא מדמויות דמיוניות הנכנסות לחייו, מעוררות את סקרנותו והופכות אותו ולפתוח וקשוב להן. על ידי הבחירות הנכונות יכול אביתר גם להתנהג כרצונו וגם להכיל את הכללים והחוקים הנהוגים בעולם.

"אביתר, אתה ילד חביב ונלהב         ותזכור שהיה אתמול ויהיה גם מחר

אבל כשתגדל ותצא למרחב           ולפעמים לא תספיק ויהיה מאוחר.

תצטרך קצת יותר זהיר להיות         אבל בכל בקר עוד יום בא לעולם

ותגלה שלפעמים תעשה טעויות.     ותמיד תחשוב שיפה הוא מכולם.

"לפעמים תתבלבל בין לבן לשחור

אך בסוף תצטרך בעצמך לבחור"..............

 

המאיירת נכנסה לראשו של איתמר וראתה בדיוק איך נראה העולם הפנימי שלו. באיורים שנעשו בגוונים רכים ובהירים נראה אביתר בהיר מבט, המתנהל בשמחה ובהרמוניה עם סביבתו.

הספר משמש הזדמנות לדיאלוג בין הקוראים למאזינים על מה אפשר ומה אי אפשר, על מה מותר ומה אסור, על מאוויים ודמיון, על יצירתיות ומחשבות שכל אלה היא העשייה הטבעית של ילדינו.