title
title
title
title
title
title
סיפורי מקום

קרבות גבורה בימין משה ובטירת צבי


השבוע לפני 70 שנה, בהפרש ימים ספורים, תקפו כנופיות פורעים ערביות בשתי התקפות מאורגנות היטב את שכונת ימין משה בירושלים ואת קיבוץ טירת צבי בעמק בית שאן

ב־10 בפברואר 1948 התארגנה בירושלים כנופיה בת כ־200 לוחמים בארבע מחלקות לכיבוש ימין משה, כשהם מצוידים ברובים, ברימונים ובתת־מקלעים. עם שחר כבשה מחלקה אחת את כנסיית סנט ג'ורג' הסמוכה לשכונה, המחלקה השנייה התמקמה בהר ציון, השלישית באבו טור והרביעית ליד שער יפו. החל משש בבוקר המטירו הפורעים אש תופת מארבע הנקודות, תוך התקדמות איטית אל בתי השכונה.

התוקפים סברו שהאש הצפופה ומזג האוויר הקשה ששרר יקשו על מגיני השכונה, אולם אלה תפסו מייד עמדות בתעלות ובמתרסים שהקיפו את ימין משה והגנו עליה בחירוף נפש. ההתקפה הקשה הסתיימה כשלצד המגינים הרוג אחד בלבד, וארבעה פצועים. המתקיפים, לעומת זאת, ספגו עשרות הרוגים ופצועים

לאורך כל ההתקפה על השכונה, שנמשכה כשש שעות, עמדו פקידי מינהל השלטון הבריטי וצפו במתרחש מהמרפסות במקום עבודתם באגף הדרומי של מלון "המלך דוד" הסמוך. הם לא נקטו שום פעולה להפסקת ההתקפה

כמה ימים לאחר מכן, בלילה שבין 15 ל־16 בפברואר 1948, בחצות, קלטו אנשי יחידת ההאזנה של ההגנה, שישבה במרכזת הטלפונים בעפולה, שיחת טלפון מג'נין לשכם, שבה נאמר: "השייח' יצא לדרך, הכל מוכן, הלילה יירד גשם חם ליד בית שאן". מפענחי ההגנה הבינו מייד שהכוונה היא להתקפה ערבית מתוכננת שנועדה להשתלט על קיבוץ טירת צבי - ודרכה על כל יישובי עמק בית שאן. ההתקפה היתה אמורה לצאת לפועל בידי "גדוד הירמוך הראשון" של צבא ההצלה, בפיקודו של פאוזי קאוקג'י, שהתמקם כחודש ימים קודם לכן ליד שכם.

התרעה הועברה במהירות לחברי טירת צבי. שומרי הקיבוץ העירו את כל חברי המשק, ובתוך זמן קצר אוישו כל עמדות ההגנה. בארבע לפנות בוקר החלה הפצצה קשה, ועל שטח הקיבוץ הומטרו מאות פגזי מרגמה, בליווי אש מקלעים מכמה כיוונים. מגיני הקיבוץ בחרו לנצור את נשקם מבלי להשיב אש והמתינו להתקרבות הערבים לגדרות הקיבוץ

המתקיפים הצליחו לחתוך את הגדר המקיפה, אך אז נתקלו באש מדויקת מצד מגיני הקיבוץ. בינתיים הצטרף לעזרת המגינים כוח מאנשי פלוגה ד' של הגדוד הראשון של הפלמ"ח, בפיקודו של שייקה גביש, שתקפו את הפורעים מאחור והסבו להם אבידות רבות. בשעה 11:30, כשבע שעות וחצי מתחילת ההתקפה, נסוגו התוקפים, כשהם מותירים אחריהם 57 הרוגים ותחמושת רבה. בין המגינים נהרג חבר הקיבוץ נפתלי פרידלנדר ז"ל.

כישלונו של צבא ההצלה בקרב טירת צבי גרם לירידה קשה במורל ובמוטיבציה של ערביי ארץ ישראל וחיילי צבא ההצלה, וקאוקג'י לא יזם התקפות נוספות עד לקרב משמר העמק, כעבור חודשיים. לעומת זאת, הצלחת המגינים העלתה את המורל בקרב היישוב העברי, ועל שם הקרב ההרואי נקראה אוניית מעפילים בת התקופה, "טירת צבי".

וכך סיפר לנו השבוע האלוף (מיל') ישעיהו "שייקה" גביש, בן ה־92, על הקרב שבו השתתף: "פיקדתי אז על פלוגה ד' של הגדוד הראשון של הפלמ"ח. הפלוגה הוצבה בקיבוץ בית השיטה, וכמה ממחלקותיה פוזרו בין קיבוצי הסביבה, במטרה לסייע בעבודה חקלאית עם משימות הגנה.

"בחמש בבוקר של 16 בפברואר קיבלתי קריאה בהולה לצאת מייד בראש כוח, לסייע לטירת צבי המותקפת. הלילה היה גשום וסוער, האדמה היתה בוצית מאוד, ואת הדרך, 24 ק"מ, עשינו בהליכה מהירה ובריצה. התקרבנו לקיבוץ מצד צפון, עייפים, ספוגים מגשם וכבדים ממשא, ותקפנו את כוח צבא ההצלה מאחור. הצבא כבר היה בשלבי התפרקות, אחרי שניגף שוב ושוב וספג אבידות קשות. התוקפים נסוגו לכיוון הגלבוע, ואחרי שזינבנו בהם חזרנו לשטח הקרב מצפון לקיבוץ, שהיה זרוע ב־57 הרוגים מכוחות הערבים. אספנו כלי נשק רבים שהשאירו אחריהם בשטח וחזרנו לבית השיטה".

 

לקריאה במקור לחצו כאן


 

 

קיבוץ טירת צבי שנות ה- 40  (צילום: קלוגר זולטן לעמ)

 

 

 70 שנה להתקפה על טירת צבי

לפני ימים ספורים ב-16.2.18, מלאו 70 שנה להתקפה הגדולה של "צבא ההצלה" של קאוקג'י על קיבוץ טירת צבי בעמק בית שאן. התקפה זו של "צבא ההצלה" נהדפה על-ידי מגיני טירת צבי וכוחות "ההגנה" תוך גרימת אבדות כבדות לתוקפים. מעבר לתבוסה הצבאית הייתה זו גם פגיעה מורלית קשה לערבים

 

 

 

 

קיבוץ טירת צבי הוקם ב-1937 במסגרת יישובי חומה ומגדל והיה היישוב היהודי הדרומי ביותר בעמק בית שאן. ב-28 בפברואר 1938 הותקף הקיבוץ על-ידי כנופיית ערבים מגיני הקיבוץ הצליחו להדוף התקפה זו .עשר שנים כמעט בדיוק לאחר מכן כשלושה חודשים לפני הכרזת הקמת המדינה הותקף הקיבוץ התקפה מסיבית על-ידי צבאו של קָאוַּקְגִ'י וגם הפעם גילו מגיני הקיבוץ נחישות ובסיוע כוחות "ההגנה" הדפו את האויב. לפניכם סיפורה של התקפה זו. 

 

 

התקפה על טירת צבי בפברואר 1948

 

בליל ה- 16.2.48, סמוך לשעה 03:00 לפנות בוקר פתחו כמה מאות לוחמים של "צבא ההצלה" בהתקפה גדולה על טירת צבי מכל הכיוונים. "צבא ההצלה" כידוע, הוקם בהוראת "הליגה הערבית" במטרה לסייע לערביי ארץ ישראל במלחמתם ביישוב היהודי, והורכב מלוחמים מתנדבים ממדינות ערב שהתאמנו במחנות הצבא הסורי מדרום לדמשק, מפקד הצבא היה פאוזי קָאוַּקְגִ'י. 

המתקיפים הגיעו מעבר הגבול, לבושים מדי קרב ומצוידים בנשק אוטומטי במכונות ירייה ובמרגמות וכן בחומרי נפץ. המטרה להרוס את הקיבוץ עד היסוד ובהמשך להתקדם ולהרוס ישובים עבריים נוספים באזור ובהם, שדה אליהו ועין הנצי"ב המתקיפים התרכזו בכפר ערבי במרחק כ-3 ק"מ מטירת צבי הם החנו בצד אם הדרך, את מכוניות המשא עימן הגיעו. והחלו לצעוד בחשיכה לכיוון הקיבוץ. בשעה 02:45 פתחו הערבים באש על קיבוץ עין הנצי"ב השוכן לא הרחק מטירת צבי, ייתכן כסוג של פעולת הסחה ופוצצו גשרים בסביבה כדי להפריע לתגבורות להגיע לטירת צבי. 

בשעה 3 לפנות בוקר לערך, החלו התוקפים הערבים לירות בנשק אוטומטי ולהפגיז בפגזים את קיבוץ טירת צבי. התוקפים התפזרו על פני שטחים נרחבים בקרבת הקבוץ והתכוונו לתקוף את טירת צבי מכמה כיוונים, בהאמינם שיפתיעו את אנשי הקיבוץ ומגיניו באמצע הלילה בעודם ישנים או במיטתם.הם רק לא ידעו כי המודיעין של ההגנה (הש"י) הצליח בעזרת מודיעים ערבים והאזנות, לגלות את כוונת הערבים לתקוף את טירת צבי. בעקבות מידע זה הוכרז מצב חרום בכל יישובי העמק בכלל ובטירת צבי בפרט. חברי הקיבוץ הדתי החלו בביצורים ועבדו גם בשבתות. רוכז כוח של חי"ש ופלמ"ח בקיבוצי הסביבה. תוכניות ההגנה נבדקו ושופרו. הוקמו עמדות חדשות ושופרו ישנות. ונמתחו גדרי תיל חדשים. המודיעין של ההגנה (הש"י) גילה גם את שעת ההתקפה וכאשר היא התחילה, חברי המשק היו בעמדותיהם דרוכים ומוכנים לבואם של התוקפים. המגינים הבחינו בתוקפים הערבים המתקרבים למשק ונתנו להם להתקרב עד למרחק כמה מאות מטרים מגבול המשק, מבלי לירות אף ירייה אחת. כאשר התקרבו התוקפים הערבים לעמדות המגינים, ניתן האות ואש קטלנית הומטרה על הערבים המתקדמים. מפקדי "צבא ההצלה" ניסו לעודד חייליהם לא להישבר ומנעו מהם לסגת, ושכנעו אותם לתקוף את הקיבוץ מכיוון שני בתקווה למצא נקודת תורפה ברשת ההגנה של הקיבוץ. אולם גם כאן ציפתה לתוקפים הערבים הפתעה לא נעימה כשמגני הקבוץ יורים לעברם ופוגעים בהם, במקביל כוחות "ההגנה" שנערכו ותוגברו באזור תקפו את התוקפים הערביים בגבם. נוכח האש מכל הכיוונים החלו הערבים לסגת כשכדורי המגינים מפילים בהם הרוגים רבים. חלק מהתוקפים הנסוגים מצאו מסתור בין שיחים ועצים במטעי בננות או בחורשות באזור עמק בית שאן. 

כעבור זמן מה הגיעה לעזרת התוקפים תגבורת של כמה מאות ערבים מבית שאן ומכפרי הסביבה. כוחות ההגנה ובהם מחלקות מן הפלמ"ח ומן החי"ש, יצאו להתקפת-נגד על האויב. והרגו כמה עשרות הערבים. בשעות הבוקר בזמן שהערבים נמצאו בנסיגה הגיעו למקום כוחות הצבא הבריטי והחלה בקרב התוקפים הערבים מנוסה ובהלה. ערבים רבים נמלטו לעיר בית שאן ואחרים חזרו לעבר הירדן. יחידות "ההגנה" דלקו אחר הנסוגים לעבר הירדן. 

בהתקפה על טירת צבי, נהרג חבר הקיבוץ נפתלי פרידלנדר(יוליוס) בן 29 נשוי ואב לבן הוא נקבר בבית העלמין של הקיבוץ. לערבים היו קרוב ל-60 הרוגים ועשרות פצועים. כמה פצועים קשה מקרב התוקפים הערבים הועברו לבית החולים הסקוטי בטבריה. גופות הערבים נותרו בשטח הקרב מאחר שהערבים לא הספיקו לאספן בגלל הופעת הצבא הבריטי. כמה מהגופות הערבים התגלו פזורים בשטח כמה ימים לאחר הקרב. 

ניתן לומר התקפת הערבים נכשלה בגלל ירי מדויק של חברי הקיבוץ ובגלל כוחות ההגנה באזור שהתקיפו את הערבים מגבם.

 

 

 

קאוקג'י כבר ניסח כותרת לעיתון על "השמדת טירת צבי"

 

קאוקג'י היה בטוח בניצחונו וכבר ניסח כותרות לעיתוני הבוקר הערביים כי "טירת צבי הושמדה ו-300 יהודים נהרגו בקרב".. 

זה היה ניצחון חשוב והעלאת מורל ליהודים. אחת מאניות המעפילים נקראה אז "טירת צבי".

 

 

 

 

החצר הפנימית של טירת צבי שנות ה- 40  (צילום: קלוגר זולטן לעמ)

  

 

לקריאת המאמר במקור לחצו כאן