title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - ערב בגליל

ערב בגליל

מילים: רפאל קלצ'קין   לחן: פואה גרינשפון    הלחנה: 1939

 

כָּבָה הַשֶּׁמֶשׁ שֶׁיָּקַד,

בְּצֵל קוֹדֵר הָרֵי-גִּלְעָד,

וּבַמּוֹרָד

חֲלִיל רוֹעֶה,

חֲלִיל רוֹעֶה בָּדָד עָלָה.

 

עֶדְרֵי הַצֹּאן וְהַבָּקָר

יָרְדוּ, גָּלְשׁוּ מֵעַל הָהָר.

שָׁאַר רַק צְלִיל

רַק צְלִיל חָלִיל

רַק צְלִיל אַחַר הַהֲמֻלָּה.

 

הַגַּיְא קוֹדֵר וּמְעֻרְפָּל,

וְרוּחַ עַז נוֹשֵׁב מֵעַל.

הַרְחֵק שׁוּעָל

יֵילִיל גַּלְמוּד

גַּלְמוּד נִבְהָל בַּאֲפֵלָה.


לצפייה בביצועה של מרים אביגל לחצו כאן

   

לצפייה בביצועו של יהורם גאון לחצו כאן 

   

מלחין השיר, פואה גרינשפון, נולד באודיסה. בהיותו בן ארבע עלה עם משפחתו לארץ ישראל. גרינשפון היה אחד מראשוני יוצרי הזמר העברי והמחנכים המוזיקליים בארץ. הוא עסק בהוראת המוזיקה בבתי ספר שונים, בכללם בית הספר הריאלי בחיפה וגימנסיה הרצליה, ובמסגרת זאת הלחין שירי ילדים רבים. בשנת 1929, תרפ"ט, פרסם את שיריו - כולם בהברה ספרדית - בשירון "שירת הדור - מנגינות לבית-הספר ולעם ליחיד ולמקהלה".

פואה גרינשפון שהיה מורה לזמרה בבתי הספר של תל אביב הקטנה, ביקש לחדש ולרענן את הרפרטואר של שירי הילדים. הוא רצה שלילדי ארץ ישראל יהיו שירים מקוריים ולא מתורגמים משירים לועזיים. נאמן למטרתו עקב גרינשפון אחרי כתבי עת שפרסמו מפעם לפעם שירים.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/he/thumb/e/ed/%D7%A4%D7%95%D7%90%D7%94_%D7%92%D7%A8%D7%99%D7%A0%D7%A9%D7%A4%D7%95%D7%9F.jpg/150px-%D7%A4%D7%95%D7%90%D7%94_%D7%92%D7%A8%D7%99%D7%A0%D7%A9%D7%A4%D7%95%D7%9F.jpg

באחד מגליונות "במעלה" מצא המלחין את מבוקשו. השיר החדש פתח במלים "כבה השמש שיקד" והוא דיבר על חליל רועים ועל ערב בגלעד. החליל היה כלי הנגינה החביב על גרינשפון מכל כלי הנגינה. על השיר החדש והמרגש היה חתום השם רפאל בלבד. גרינשפון הנרגש יצא בשנת 1937, מצויד ב"במעלה" לטיול בגליל עם ילדי גמנסיה הרצליה, במהלך טיול בסחנה.

בשעת ערב פרש המלחין לאוהלו ולאור העששית פתח את "במעלה", קרא את השיר, ובהינף קולמוס אחד כתב את מנגינת השיר ועוד בשני קולות. יצא האיש מאוהלו, אסף אליו את בני הנוער, ומתוך הגליון שטרם יבשה הדיו עליו לימד אותם את השיר ושמח מאוד כאשר נוכח שהם שרו אותו בשני קולות.

תוך שבועות מעטים כבר שרו את השיר בכל רחבי הארץ, ואף שם נתנו לשיר: "ערב בגליל" למרות שהוא מדבר על הרי הגלעד. בשנות הארבעים נערך ערב שירה, מעין מצעד פזמונים, בעמק יזרעאל ו"ערב בגליל" או בשמו האחר "כבה השמש" זכה בו במקום ראשון.

תעלומת מחבר השיר נותרה בעינה. היו שסברו שמדובר ברפאל אליעז, ובכמה שירונים אף נזכר שמו במפורש כמחבר השיר. והנה, לאחר שנים רבות ערך אליהו הכהן ראיון עם השחקן רפאל קלצ'קין ותוך כדי הראיון התגלה שקלצ'קין הוא השם החסר ליד רפאל. הסתבר שקלצ'קין, שהיה מחבר פזמונים לעת מצוא, לא העריך את עצמו כמשורר ולכן הצטנע ולא חתם את שמו במלואו..

בשנת 1940 פואה גרינשפון הקים בתל אביב מרכז מוזיקלי להקניית לימודי נגינה והשכלה מוזיקלית. גרינשפון היה מראשוני היצרנים של כלי הנגינה בארץ. בשנת 1941 הקים את מפעל "חלילית" לייצור כלי נגינה. הוא אף טבע את המונח "חלילית", להבדילו מחליל הצד.......

מחבר השיר "ערב בגליל", השחקן והתמלילן רפאל קלצ'קין, נולד בבלארוסיה. בשנת 1921 עלה לארץ ישראל, ונמנה על בכירי דור המייסדים של תיאטרון "הבימה". כתמלילן חיבר קלצ'קין עשרות פזמונים, ביניהם 'בערבות הנגב', 'בפתח תקוה הייתי', 'גולדנברג', 'האמיני יום יבוא', זוהרה', ועוד רבים אחרים. .

Image result for ‫רפאל קלצ'קין‬‎