title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - ברקים ורעמים - הכבש השישה-עשר

ברקים ורעמים

הכבש השישה עשר     מילים יהונתן גפן     לחן דיויד ברוזה

רעמים וברקים בליל חורף קר 
לא נשמעים תמיד אותו הדבר 
ברקים ורעמים, רעמים וברקים 
לפעמים קרובים ולפעמים רחוקים

רעמים וברקים בלילות הגשומים 
את הברק רואים אבל את הרעם שומעים 
יש רעמים שמאוד מפחידים 
ויש כאלה שרק קצת 
יש רעם חלש ורעם בינוני 
ורעם חזק חזק שלא נעים לשמוע 
בעיקר אם אתה לבד 
(לעתים רחוקות אתה פוגש רעם נחמד)

רעמים וברקים..

 

Image result for ‫הכבש השישה עשר (1978)‬‎

 

לצפייה בביצוע השיר לחצו כאן   

לחן: דוד ברוזה אלפן טריטון יום שני בלילה.

"שלום ילדים, בתוך המעטפה הזאת מתחבא לו תקליטור שעשינו במיוחד בשבילכם.
אנחנו שרים כאן שירים על הדוד אפרים ועל ריח של שוקולד, על ריבים קטנים ועל הילדה הכי יפה בגן
.
ויש גם סיפורים על האיש הירוק ועל האיש עם השערות הארכות
, ועוד שירים.
תשבו לכם בשקט (או ברעש) ותקשיבו ואם נדמה לכם שאתם כבר מכירים את השיר
, אתם יכולים לשיר יחד אתו, ותראו שגם הוא ישיר אתכם.    (האזנה נעימה (ושאמא ואבא לא יפריעו לכם לשמוע אותנו שלכם באהבה יהודית, גידי, דוד, יוני ויהונתן."

נגנים: חליל- שם טוב לוי תופים: אלון הלל גיטרות:- שלמה יידוב פסנתר וכלי מקלדת- יוני רכטר  גיטרה בס- ארנון פלטי

מפיק: דוד אלהרר. ניהול מוזיקלי ועיבודים: יוני רכטר מספר: יהונתן רכטר . שרים: יוני רכטר, גידי גוב, יהודית רביץ, דוד ברוזה

 

לצפייה בביצוע השיר בסרט אנימציה לחצו כאן 

  

 

ברקים ורעמים - שיר ילדים - הופ! שירי ילדות ישראלית

 

הכבש השישה עשר הוא ספר שירים לילדים מאת יהונתן גפן, וכן הצגה ואלבום מוזיקה שנוצרו בעקבותיו. האלבום נבחר כמה פעמים לרשימת האלבומים הישראליים הטובים בכל הזמנים.

בראיון רדיופוני בשנת 2013 סיפר יהונתן גפן כי הספר נכתב בחמישה ימים בלבד כששהה בפריז.  ב- 22 בנובמבר 1978 יצא לאור תקליט שהופק על ידי דודו אלהרר , אלבום המבוסס על שירי הספר, בהשתתפות יהודית רביץ גידי גוב יוני רכטר ודייויד ברוזה.

האלבום זכה להצלחה גדולה ובמיוחד השירים "גן סגור" ו"הילדה הכי יפה בגן ."מקור שם הספר בסיפור שבו מתאר המספר כיצד הוא נרדם בדרך כלל תוך כדי ספירת כבשים בהגיעו לכבש השישה עשר.

שירי "הכבש השישה עשר" שולבו מאוחר יותר במחזה והצגה בשם זה שנכתבה ובוימה בידי מיכאל גורביץ'  והועלתה לראשונה בתיאטרון הקאמרי ב- 2 בדצמבר 1991. ההצגה זכתה להצלחה רבה.

"הכבש השישה עשר" נכתב עבור ילדים. מילות השירים והסיפורים משקפות לרוב את נקודת הראות ומחשבותיהם של ילדים, כפי שניתן לראות בשירים "גן סגור", "ריח של שוקולד" ו"ברקים ורעמים". שירי האלבום התבססו על שירי הספר, אך עובדו לעתים כדי להתאים ללחן או לספק חווית האזנה לילדים. בשיר הארס-פואטי  "איך שיר נולד?" לדוגמה, התווספו שורות שמקבלות את פני הילדים ומספקות מתכון ל"יצירת שיר" ובשיר "מי שמביט" הוספה השורה "עכשיו תיקחו את התקליט ותהפכו לצד שני" כדי לידע את הילדים שהתקליט לא הסתיים.

David Broza in Berlin - by Nir Nussbaum.jpg

 

דוד ברוזה:  שיתוף הפעולה בין ברוזה לגפן המשיך גם הלאה, באלבום והמופע לילדים "הכבש השישה עשר", שם הלחין וביצע ברוזה את השיר "ברקים ורעמים".

 

תארים:  מקום 9 ברשימת "100 האלבומים הישראלים הטובים", ידיעות אחרונות  2005מקום 13 במצעד "63 האלבומים הישראליים האהובים בכל הזמנים" ", רשת ג' Makoו-Nrg, 2011


יוני רכטר
 ויהונתן גפן זכו בפרס אקו"ם לשנת 2014 על תרומה מיוחדת בתחום היצירה לילדים על אלבומם זה. בנימוקי השופטים נכתב:

"מעטות הן היצירות שבכל גלגול שומרות על איכותן ומצליחות להגיע לקהל רחב ילדים ומבוגרים כאחד. במקרה של "הכבש השישה עשר" זה קרה, בזכות השילוב הנדיר שבין שירים נפלאים רוויי הומור ורגישות לבין לחנים נהדרים, הפקה מוזיקלית מושלמת וביצועים חד-פעמיים. אלבום הילדים הזה משנת 1978 שומר על איכותו הצרופה ומצליח להסב הנאה והתרגשות לילדים גם בשנת 2015, והפך להיות אחד מאלבומי המופת לילדים אם לא ה-אחד".