title
title
title
title
title
title
מומלץ לנכדים

מי יגור בצריף קטן? - לאה גולדברג איורים ענת לוי

תוצאת תמונה עבור מי יגור בצריף קטןכשראיתי את השטר החדש של 100 השקלים, שבו ניבטות פניה העדינות של לאה גולדברג מצדו הראשון, ומצדו השני האיילות מהשיר "מה עושות האיילות", החלטתי להקדיש הפעם את המדור לאחד מן הספרים שראו אור לכבוד שנת המאה להולדת לאה גולדברג. בשנתיים האחרונות ראו אור ספרים שבהם שירים  או שירים סיפוריים הנמצאים בספרים ישנים של המשוררת. הוצאות הספרים הוציאו כל שיר כספר נפרד כדוגמת "כובע קסמים", "גן הכוכבים", "בארץ סין" וגם את הספר "מי יגור בצריף קטן" הלקוח מתוך ספר שירים הנקרא "צריף קטן" שיצא לאור בשנת 1959.

כל הספרים שיצאו לאחרונה אוירו בידי מאיירים אחרים מאשר הספרים הקודמים, באיורים צבעוניים, מרהיבי עיין וחדשניים.

הספר "מי יגור בצריף קטן" נפתח כשאלה חידתית, שגם לפי שמו וגם לפי האיור של האיש ההולך לבנות צריף, די ברור שייבנה צריף שבו יגור אותו האיש.

"צריף קטן יבנה האיש בסמטה בצד הכביש.

עם דלתות וחלונות, עם מטות ושולחנות

צריף נאה קטן וסביב לו גן".

והאיש דופק מסמרים וצובע את קירות הצריף ואת גג הצריף.

"מי יגור בצריף קטן  בסימטה בתוך הגן,

צריף כחול בצד הכביש שבנה אותו האיש –

מי אתה חושב, מי בו יתיישב?

אחד המשחקים הראשונים שמלווים ילד בשנותיו הראשונות הוא יצירת בית, כמקום שבו יוכל למקם את עצמו ואת החפצים האהובים עליו ולשחק משחק דרמתי.

והנה מפתיעה המאיירת את הקורא והופכת את הצריף שבנה האיש לשובך, שהוא בית וממלכה לדרורים.

השיר הוא שיר פשוט, אך מהטקסט והאיורים נפרשת עלילה והתרחשות של ממש, וכל זאת בתוך צריף/שובך הנראה ממש כמו ביתו של אדם  והילד הקטן שקורא את הספר.

הזוגיות בין הדרורים מאד מובלטת, אם כי אין בסיפור דרור גוזל/ילד. לעומת זאת הסיטואציה בה באים ציפורים אורחים אחרים, לבקר את זוג הדרורים היא סיטואציה מוכרת לילד מביתו שלו והבולבולים מביאים איתם את גוזליהם ו רואים אותם משחקים על השטיח במשחקי ילדים, בזמן שהוריהם מנהלים שיחה ושותים קפה ואוכלים עוגה.

הספר נגמר כאשר מימין רואים איור של השובך עם זוג הדרורים ומשמאל ,רואים את האיש שראה הקורא בעמודים הראשונים של הספר, שבנה את הצריף.
הנה כך מתגוררים ידידינו הדרורים

כאן בצריף שבגינה, צריך עם דלת לבנה

צריף בצד הכביש

שבנה האיש.

ספר פשוט נאה למראה, עם סיפור פשוט ונחמד, עם חרוזים הנעימים לאוזנם של הילדים והעוזרים להם להשלים משפטים ולזכור אותם.