title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - לאן יהודים לאן : קם בית לאומי

לאן יהודים לאן: קם בית לאומי

Published on May 23, 2012    מדריך וזמר - אלי גורנשטיין

עוסק ברקע להשגת הצהרת בלפור - נובמבר 1917.
תחילה הוויכוח בין ז'בוטינסקי לחיים וויצמן במי לתמוך, בטורקים או באנגלים? אחרי שהוויכוח הזה הוכרע החל המאמץ הדיפלומטי כדי להוציא מהבריטים הצהרה טובה ככל שניתן. אחרי שניתנה ההצהרה החלו להישמע ההתנגדויות. בתווך מקים טרומפלדור את הגדודים העבריים
.

לצפייה לחצו כאן


Image result for ‫הצהרת בלפור‬‎

אלי גורנשטיין מנחה סדרה היסטורית ייחודית, אשר בה הוא משוטט בין הסוגיות שהשפיעו על העם היהודי מאמצע המאה ה-19 ועד לשנות החמישים של המאה ה-20, ואף משוחח עם האישים שעיצבו את גורלנו.

הסדרה מונה 9 פרקים, וכל אחד מהם עוסק בתהליך חשוב שעבר על העם היהודי ועל מנהיגיו בתקופות הנידונות. משאלת הזהות היהודית, דרך צרת הצאר, עלייה הראשונה והשנייה, הבית הלאומי, וכלה בחלום האמריקאי.

לא רק בין נושאים הרי גורל משוטט גורנשטיין, אלא הוא מקים לחיים את גדולי העם והציונות דרך קולותיהם של שחקנים, של גרפיקה ושל תמונות. דרך הטכנולוגיה והקולות, גורנשטיין משוחח עם בן גוריון, זאב ז'בוטינסקי, הרצל, חיים וויצמן, טרומפלדור, אחד העם ועוד רבים וטובים מראשי העם והציונות, כאילו היו מדברים ממש כאן ועכשיו.

וכך, לשעה קלה, נוכל לחזור אל הוויכוח בין ז'בוטינסקי לאוסישקין, לביקורת שהעביר בן גוריון על טרומפלדור, להצהרת בלפור ולעוד אירועים היסטוריים מכוננים בתולדות העם היהודי.

גורנשטיין שואל את האישים שאלות שרבים מאתנו היו מעוניינים לשאול, לו היה מתאפשר הדבר.  הסדרה מלווה במוזיקה מקורית שכתבה סלווה גנלין.

מבית היוצר של הטלוויזיה החינוכית   משתתפים אלי גורנשטיין, רמי ברוך, יובל זמיר, מיכל רמות, עמוס שוב מספר פרקים: 9       משך: 25 דקות     שנת הפקה: 1995