title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - אם נשוב

 

אם נָשׁוּב   

מילים: נתן יונתן    לחן: אברהם לט

 

אם נָשׁוּב אֶל נוֹפַיִךְ, מוֹלֶדֶת

לְעוֹלָם זִכְרוֹנָם לֹא יָסוּף –

שֶׁל הַלַּיְלָה עַל קֶבֶר רֵעֵינוּ,

שֶׁל הַשַּׁחַר מֵעֵבֶר יַם-סוּף.

 

כְּשֶׁיָּצָאנוּ הָיָה שָׁמָּה קַיִץ

וְהִלְבִּין בַּשָּׂדוֹת הֶחָצָב

אם נָשׁוּב יִפְגְּשׁוּנוּ בַּבַּיִת

הָרוּחוֹת הַקְּרִירִים שֶׁל הַסְּתָו.

 

לצפייה בביצוע "חבורת גורן"-  שירה:  נועה דנין,  עבוד: יואב גולדנברג  ערב עם צפירה יונתן במרכז ההנצחה בקריית טבעון  לחצו כאן


 

את המידע על השיר מסכם אלי סט:

על פי אורי יעקובוביץ', נתן יונתן סיפר לו בשיחה טלפונית בתאריך 28.11.1996 כי את המנגינה של "אם נשוב" שמע לראשונה משירתם של אנשי חֵרות ובראשם מנחם בגין, בקונגרס הציוני שהתקיים בירושלים ערב "מבצע קדש". על פי דמיון המנגינות אפשר להסיק שהשיר ששרו אנשי חרות היה "כולה שלי" שהלחין אברהם לט. המנגינה המשיכה ללוות את נתן יונתן, שהשתתף ב"מבצע קדש" כלוחם בחטיבה 9, במסעה לאורך מפרץ-אילת (ים-סוף) לכיבוש שארם-א-שייח. בתקופה זו כתב יונתן את מילות השיר.

הצירוף "קבר-רעינו", שבבית הראשון מרמז כנראה על נפילתו של ראובן ירון משער-העמקים במבצע קדש. ירון למד בקבוצת "שחר" בקיבוץ שריד, ומשם היכרותו עם נתן.

במקומות שונים בהם מופיע השיר המנגינה מסווגת כמנגינה פולנית (למשל בספר "חופים") או כמנגינה רוסית (למשל בתוויה של צפירה יונתן - ר' תמונה), אך המידע איננו מבוסס. על פי אורי יעקובוביץ' בשיחה טלפונית (בתאריך 28.11.1996) סיפר לו נתן יונתן כי את המנגינה ששמע מאנשי חרות בקונגרס הציוני זיהה כפולנית כששמע אותה בסרט "פנינים ואפר", אולם המנגינה אינה מופיעה בסרט זה. עוד סיפר יונתן כי שמע את המנגינה מאריה אהרוני, שגם אמר לו שהיא רוסית, אולם במכתב מ-15.11.2010 אהרוני הכחיש זאת וטען כי אם השמיע לנתן יונתן מנגינה רוסית כלשהי היתה זו מנגינת "ילדי הפקר" ("בין שלוש ובין ארבע").

האזינו לשיר בביצוע צוות הווי חיל-האוויר (תזמון 3:20) : (דויד ברוזה, טליה ברוזה, דני בסן, דפנה ארמוני) לחצו כאן


 

Image result for ‫נתן יונתן‬‎