title
title
title
title
title
title
מומלץ לנכדים


לישון אצל סבתא-נירה הראל, 

סבתוש מתי תבואי אלי- סמדר שיר

ומה עושים עם סבתא-עדנה מזי"א 

אנו פותחים שוב את המדור לאחר הפסקה ארוכה ומה מתאים יותר, מאשר להניח על השולחן שלושה ספרים העוסקים כולם בנושא ה סבתא. האסוציאציות שהמילה מעלה תלויה בגיל הנשאלים.

הסבתות שאני זוכרת היו סבתות קשישות, עם שער לבן, המגיעות לביקורים אלינו לעתים רחוקות ואנחנו היינו באים אליהן יותר, אך במקרה הטוב למספר שעות בלבד.

לעומת כמה מחברותי, שלא זכו להכיר את הסבתות שלהן, לי היו שתיים. סבתא אחת הגיעה לארץ מדרום אפריקה (אמא של אבא ז"ל) בשנותיה האחרונות. בדרום אפריקה הקימה את בית הספר היהודי הראשון הדתי ביוהנסבורג ויחד עם בעלה, ניהלו אותו ביד רמה. אריסטוקרטית משהו, דוברת אנגלית בלבד, שמרנית, קשוחה ומחלקת עצות לבניה ובנותיה אשר חיו בארץ, עד יומה האחרון.

סבתא שניה (אמא של אמא) חייתה על הכרמל באחד הבתים הראשונים שנבנו בשנות ה- 30. ציונית נלהבת, שותפה ביחד עם בעלה  להרבה פרויקטים ופעילויות של המדינה בדרך , בעיקר בחיפה. ביתה היה בית פתוח לכל העולים החדשים שעלו מדרום אפריקה (גם היא באה משם) ומארצות אחרות ואני זוכרת אותה, עומדת במטבח ואופה עוגיות לכל אורחיה. לנו, הנכדים הייתה מחלקת חפיסות שוקולד פרה כאשר היינו באים לבקרה. היא ספרה בדיחות, היו לה אין ספור סיפורים ויחד עם זאת היתה מעט נוקשה והיתה לה דעה על כל דבר, שאותה היתה משמיעה בהחלטיות. הקשר העמוק שלה היה יותר עם בנותיה ואותנו אהבה בדרכה שלה, אך בריחוק מה.

הסבתות של  עמק המעיינות, זכו  גם להכיר את הנינים שלהן ורבות מהן הן גם "סבתא רבא".

הסבתות בשלושת הספרים לפנינו, מייצגות סבתות מסוג אחר. סבתות שהפכו לכאלה בעודן צעירות, הן פעלתניות מאד, עוזרות המון לילדים, קשורות מאד לנכדים, מביאות תמיד שפע של מתנות ומוצאות שפה משותפת וקרובה עם הנכדים.

שלושת הספרים שונים הן מבחינה ספרותית והן מבחינת האיורים, אך שלושתם דומים בהביאם סיטואציות יום יומיות ואנושיות מחיי נכדינו ומביעים קשר עמוק בין הסבתא לנכדים.

תוצאת תמונה עבור לישון אצל סבתאלישון אצל סבתא  של נירה הראל הוא סיפור על שלושה נכדים שרוצים כל אחד בנפרד לישון אצל סבתא חמה ונמרצת השמחה לארח את הנכדים, כל אחד לפי הרגליו ורצונותיו. הספר שאיירה הדר גבע, מייצג את הסבתא בהומור ובקלילות ואת המצבים כקומיים. בספר מוצגת הסיטואציה הידועה שבה הנכד מאד רוצה לבוא לישון אצל סבתא, עושה הכנות רבות לשם כך ובאמצע הלילה מוצא סיבה לחזור הביתה.

 

תוצאת תמונה עבור סבתוש מתי תבואי לבקר

סבתוש מתי תבואי אלי של סמדר שיר הוא סיפור ברוח הזמן, שרובו מתקיים בפלאפון הנייד, בשיחה ערנית ותוססת בין הסבתא העסוקה לנכדתה שמתעקשת לדעת מתי היא תבוא לבקר אותה ויש גם סוף מפתיע. האיורים של רות צרפתי מלאי שמחה וקלילות ברוח שיחת הפלאפון.

 

 

 

 

 תוצאת תמונה עבור מה עושים עם סבתא ספר מה עושים עם סבתא של עדנה מזי"א והמאיירת (שהיא גם מעצבת תפאורות ותלבושות) אורנה סמורגונסקי הוא סיפור על שירה, המבלה את היום אצל סבתה ומגלה שסבתא יכולה להיות כל מיני דברים.  זהו סיפור מהחיים שנכתב עבור דור סבתות הפילטיס הנמרצות של ימינו. הספר מתאר בחיוך רחב וחם את האהבה הגדולה, החפה ממגבלות ומגינונים חינוכיים, שבין סבתא לנכדתה האהובה (מתוך הכריכה האחורית).

ספרן הראשון של שתי היוצרות שיצרו ספר זה אף הוא עסק בנושא ונקרא "סבתא עוד פעם" והוא מומלץ בחום.