title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - מהנעשה בחבורת הפיוטים העליזה של ירון

מהנעשה בחבורת הפיוטים העליזה של ירון

 

במפגשנו השבוע עסקנו בשני פיוטים, האחד "יודוך רעיוני"פיוט ליום השבת, אותו חיבר ר' ישראל נג'ארה,  בן המאה ה 16-  , גדול משוררי ישראל במאות האחרונות,  מושר על ידי קהילות ישראל השונות בלחנים שונים .  אצל יהודי מרוקו הוא מופיע בסדר הבקשות לפרשת בא, אצל יהודי חאלב הוא מצוי בשירת הבקשות לשבת ויהודי בבל משוררים את השיר הזה במשך השבת. וכך גם קהילות אשכנז.

 

והשני, "אליך ה' נשאתי עיני"פיוט מתוך סדר הסליחות במנהגים הספרדיים, שמחברו אינו ידוע. הוא כתוב לפי סדר הא"ב ומשופע בשיבוצים מן המקרא, בעיקר מספר תהלים.

בדרך כלל מושר הפיוט לסירוגין ע"י סולן מתחלף וקהל. כיוון שהפיוט ארוך למדי ( 23 בתים) נהוג לחלקו בין קהל המתפללים,  בהם ילדים. הסולן התורן שר בית אחד,  הקהל עונה לו בשירת הבית הבא וחוזר חלילה.  

לא רק הסולנים מתחלפים אלא גם הלחנים.  מדי כמה בתים מתחלף הלחן,  בדרך כלל בהתאמה לטקסטבתים שמחים יותר יזכו ללחן קצבי ובתים בעלי אופי של בקשה או תחינה יקבלו לחן נוגה ואטי במקצת. מבית לבית צוברת השירה תאוצה והפיוט מושר בעוצמה הולכת וגוברת.

 

והמשכנו בשני שירים מן המקורות – "יברכך ה' מציון" בלחנו של דוד ויינקרנץ, ו"מצוה גדולה להיות בשמחה תמיד" מתוך ליקוטי רבי נחמן מברסלב.

 

השירה והפיוט משרים תמיד אווירה של שמחה וזכרונות מבית אבא ושוב אנו מודים לירון על פעילותו הברוכה.

 

מוזמנים להצטרף ...  כדאי.

 

גדי ליאון

מומחה שיקומי