title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - שבת בכפר

שבת בכפר

מילים: שמשון חלפי   לחן: יששכר מירון    רן אלירן  -  אברהם פררה

 

בֹּקֶר שַׁבָּת, עוֹד נָם הַכְּפָר

עֵרָה בַּמָּרוֹם הַחַמָּה

בְּרָכָה הִיא שׁוֹלַחַת לְבֵית הָאִכָּר

בְּרָכָה לְאֵם אֲדָמָה:

 

מַה טוֹב הַיּוֹם, שַׁבָּת שָׁלוֹם

מַה טוֹב הַיּוֹם, שַׁבָּת שָׁלוֹם

 

בַּשָּׂדֶה צוֹהֵל כָּל חַי

שִׁיר מִזְמוֹר נִשָּׂא אֶל עָל

שָׁרִים הַשָּׁמַיִם, שָׁר אָחוּ וָגַיְא

בְּרָכָה לְאִישׁ הֶעָמָל:

 

מַה טוֹב הַיּוֹם, שַׁבָּת שָׁלוֹם

מַה טוֹב הַיּוֹם, שַׁבָּת שָׁלוֹם

 

שַׁבָּת שָׁלוֹם לַכְּפָר,

שַׁבָּת שָׁלוֹם לְבֵית הָאִכָּר

עַל קַרְנִי הַחַמָּה מֵיתָרִים

מְנַגְּנוֹת שִׁיר הַלֵּל לְהָקוֹת שֶׁל צִפֳּרִים

 

להאזנה - לרן אלירן  - מתוך האלבום: "נגני לי ארץ ישראל" .

 הינו אלבום שכולו לחניו של המוסיקאי והמלחין יששכר מירון, וכולל מיטב שירי ארץ ישראל הישנה והטובה משנות ה-40 וה-50 בביצוע מחודש של הזמר רן אלירן, מלח הארץ המזוהה בין השאר עם שירים אלו עליהם גדל  

לחצו כאן

 

 

https://www.zemereshet.co.il/AdjustImage.aspx?MaxWidth=374&MaxHeight=374&src=UserFiles/Image/artists/ran_eliran/wwwm5469.gif

רן אלירן נולד בשם: מנחם לייזרוביץ', וכונה גם "לייזר"; נולד ב-16 בדצמבר 1934 בחיפה הוא זמר תמלילן ומלחין.  בין להיטיו הידועים: זר של נרקיסים, שארם א-שייח', החזיקי לנו אצבעות, לבב אנוש, הבתים שנגמרו ליד הים, לא, לא, לא (עם רבקה מיכאלי) ועוד.

את שירותו הצבאי עשה בצוות הווי הנח"ל, שם פגש את הזמרת נחמה הנדל, ששירתה במקביל בלהקת הנח"ל. בתקופת הצבא ניגנו השניים יחדיו בשעות הפנאי, וכשהשתחרר מהצבא - במקביל ללימודיו האקדמיים בירושלים - הופיע לבדו, כשהוא מלווה עצמו בגיטרה ובאקורדיון.

בשנת 1958 הגיע ארצה מנחה הטלוויזיה האמריקאי אד סאליבן בחיפוש אחר כשרונות צעירים. לצורך התמודדות על המעמד, חברו רן ונחמה לצמד "רן ונמה", נבחרו להשתתף בתוכנית, וזכו לפופולריות רבה בארצות הברית בשנות ה-60, שבמהלכן הקליטו שני אלבומים משותפים.

ב-1967 השתתף בפסטיבל הזמר והפזמון תשכ"ז (1967), שם ביצע את "יום אביב חינם", שלא זכה בפרס, ואת השיר "תמיד מחדש", שזכה במקום השני באותו פסטיבל. באותה השנה, מיד לאחר מלחמת ששת הימים, שר את שניים מלהיטי התקופה, "שארם א-שייח'" ו"החזיקי לנו אצבעות". השירים הופיעו באלבום האוסף של שירי המלחמה "ירושלים של זהב", הנחשב בין אלבומי המכר הנמכרים ביותר במדינה.

בשנות ה-70 פנה ללימודי קולנוע וצילום באוניברסיטת ניו-יורק, ובמקביל הופיע במועדונים יוקרתיים בעיר לצד זמרים מפורסמים כהארי בלפונטה.

 

להאזנה לביצועו של אברהם פררה – לחצו כאן

   


Perera.jpg

אברהם פררה נולד וגדל בירושלים בשכונת "אבו בסל" הסמוכה למתחם הישן של בית החולים שערי צדק. בשכונה ספרדית ירושלמית מסורתית זו ספג אברהם פררה את ערכי שירת הקודשתפילה פיוטים ושירת הלאדינו אותם שר והקליט כעבור שנים.

אברהם הצעיר למד ב"בית הספר בית הכרם" (בית הספר היסודי של שכונת בית הכרם) שם למד גם מוזיקה, ובעיקר שירי מולדת. אביואהרון פררה, שהיה נהג אוטובוס בקואופרטיב "המקשר", נהרג ביום ה-13 באפריל 1948 בזמן מלחמת העצמאות בהתקפה על שיירת הדסה. השיירה יצאה ממרכז ירושלים היהודית בדרכה להר הצופים הנצור, בין כלי הרכב בשיירה היו גם שני אוטובוסים משוריינים של ה"המקשר". עם מותו של האב הוכה הבית במשבר נפשי וכלכלי. אברהם פררה ברח לא פעם מן המציאות הקשה, בעזרת ביקורים תכופים באולמות הקולנוע, שם הוצגו סרטים מוזיקליים מובחרים מתוכם למד לראשונה מהו מחזמר.

עם גיוסו לצה"ל לא חשב על שרות בלהקה צבאית ולא העלה בדעתו שיש אפשרות כזו; פררה גויס לחיל החימוש.  כחייל שר את השיר "מלגנייה" בתוכנית הרדיו החיה "תיבת נח" בגלי צה"ל.  איש הרדיו הוותיקמרדכי פרימן, האזין לתוכנית ועודד את פררה לשיר יחד עם צמד הזמרים בני אמדורסקי וישראל גוריון . השלישייה החלה להופיע בירושלים במועדוני הסטודנטים.  כשהחליטו אמדורסקי וגוריון "לרדת" לתל אביב פררה נשאר בירושלים. פררה עבד לפרנסתו כמכונאי במוסך קואופרטיב "המקשר" בירושלים ובמקביל למד שירה באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.  גם כשהוצעה לו מלגת לימודים ב"לה סקאלה" במילנו העדיף להישאר בעירו ירושלים. עם סיום הקרבות בירושלים במלחמת ששת הימים נהג ב-8 ביוני 1967 באוטובוס הראשון של קו - 9 המחודש להר הצופים.     פררה שר שירים בעברית וגם בשפות אחרות עם חברי להקת "התבלינים" והשתתף בהקלטות פומביות של תוכניות רדיו שונות בקול ישראל, במיוחד בהקלטות המדור לפולקלור וכן בהופעות בקיבוצים ובפני חיילים.  בשנת 1965 ב"פסטיבל הזמר והפזמון הישראלי תשכ"ה" שר אברהם פררה שני שירים: הראשון "רזי ליל" והשני "רקפות" שהיה אחד השירים שעמדו במבחן הזמן מאז. לאחר מכן היה חבר בשלישיית "השמרנים" לצד מיכאל גיטלין וסולון סימינוביץ'. בשנת 1972 הוא שיחק במחזמר אל תקרא לי שחור העוסק באפליית אפרו-אמריקניים בארצות הברית , לצידם של רותי נבון עוזי פוקס דודו זר ועוד.

פררה הושמע בתחנות הרדיו הישראליות לעתים תכופות, בעיקר בשנות השישים והשבעים. ההקלטות שלו היו בתקליטיהם של הרכבים שונים בהם הוא השתתף ובסלילי הקלטה מתוכניות שונות. אלבום הסולו הראשון יצא לאור רק אחרי מותו הפתאומי בגיל 50 מהתקף לב, בשנת 1984. רחוב בשכונת הולילנד בירושלים נקרא על שמו אברהם פררה הוא אביו של הזמר ועורך ומגיש תוכניות ברשת ג' וברשת ב' של קול ישראל אהרון פררה.