title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - שיר בבוקר בבוקר

שיר בבוקר בבוקר

שלמה ארצי     מילים  אמיר גלבוע     לחן גידי קורן ושלמה ארצי

 

פתאום קם אדם בבוקר 
ומרגיש כי הוא עם ומתחיל ללכת
ולכל הנפגש בדרכו קורא הוא שלום

דגנים עולים מול פניו מבין חריצי המדרכת
וניחוחות לראשו מדיפים עצי אזדרכת
הטללים רוססים והרים, ריבוא קרניים
הם יולידו חופת שמש לכלולותיו

פתאום קם אדם בבוקר 
ומרגיש כי הוא עם ומתחיל ללכת
ולכל הנפגש בדרכו קורא הוא שלום

והוא צוחק גבורת דורות מן ההרים
ונכלמות משתחוות המלחמות אפיים
להוד אלף שנים מפכות במסתרים
אלף שנים צעירות לפניו 
כפלג צונן, כשיר רועים, כענף

פתאום קם אדם בבוקר 
ומרגיש כי הוא עם ומתחיל ללכת
ורואה כי חזר האביב 
והוריק שוב אילן מן השלכת

פתאום קם אדם בבוקר 
ומרגיש כי הוא עם ומתחיל ללכת
ולכל הנפגש בדרכו קורא הוא שלום.

 

לצפייה בביצועו של שלמה ארצי לחצו כאן

   

מתוך פסטיבל הזמר והפזמון תשל''ג 1973

http://www.festi.co.il/images/festlogoFZ.jpg


 

ההתחלה של הפסטיבלים היתה בשנת 1960 . מחלקת הטקסים במשרד ראש הממשלה ביקשה לשלב ביום העצמאות אירוע שיחגוג את הזמר העברי המקורי. הוחלט לערוך תחרות שירים שייבחרו על ידי ועדה מקצועית בלתי תלויה. מלחינים וכותבים הוזמנו להגיש משיריהם לתחרות. הקריטריונים לבחירה, כך נכתב בתקנון, היו: "עד כמה השיר מקדם את הזמר העברי המקורי ועד כמה הוא משקף את הישגי החברה הישראלית ותרבות העם היהודי לדורותיו". הפסטיבל שודר בשידור ישיר ברדיו וזכה להצלחה. השירים שהתחרו, הושמעו לעתים קרובות מעל גלי האתר. והתקליטים עם שירי הפסטיבל נמכרו היטב בשוק.

שיר בבוקר בבוקר (פתאום קם אדם(

 

בשנת 1973 חגגה מדינת ישראל 25 שנה להקמתה, ומחברי השירים התבקשו להגיש שירים בעלי ביטוי לחגיגות חצי היובל. כך הופיעו באותה שנה השירים "את ואני נולדנו בתש"ח" שלעדנה לב שזכה במקום הראשון, "יליד הארץ" של אלי מגן ו"אצלך כמו תמיד" של סילבן ויאיר. את הפסטיבל הינחתה לראשונה לבדה רבקה מיכאלי, אשר המשיכה בתפקיד זה בכל הפסטיבלים בשנים שלאחר מכן. שירים רבים מן הפסטיבל באותה שנה הפכו ללהיטים, ביניהם "שיר בבוקר בבוקר" ("פתאום קם אדם") בלחן של גידי קורן ושלמה ארצי למילים של אמיר גלבוע, בביצוע שלמה ארצי, "רכבת העמק" של מוני אמריליו ויורם טהרלב בביצוע דורית ראובני, "ליל חניה" של יאיר רוזנבלום ונתן אלתרמן בביצוע חנן יובלירדנה ארזי ואפרים שמיר "יעלה ויבוא" של גידי גוב, "שיר כלולות" של נסים אלוני ועודד לרר בביצוע יזהר כהן, "שיר לערב חג" של יעקב הולנדר ותרצה אתר בביצוע מירי אלוני, ו"תנו לנו יד ונלך" של יעקב הולנדר וצביקה זליקוביץ בביצועה של עירית דותן. את השיר "נצח ישראל לא ישקר" של יאיר רוזנבלום ודן אלמגור אמורה הייתה לבצע רותי נבון, אך בעקבות תאונת דרכים נבצר היה ממנה להופיע על בימת הפסטיבל, ואת השיר ביצעו שתי השלישיות המלוותשוקולד מנטה מסטיק ואף אוזן גרון.

 

אמיר גלבוע ( 1917-1984(  בין ספריו היותר ידועים: "כחולים ואדומים", "שירים בבוקר בבוקר", "שבע רשויות".. אחדים משיריו גם הולחנו וזכו לפופולריות כשירים מולחנים. המפורסם מביניהם הוא השיר
"שיר בבוקר בבוקר" המוכר יותר בשם "פתאום קם אדם" שהלחינו
 גידי קורן ושלמה ארצי וביצע שלמה ארציהשיר הפך לאחד מסמלי תנועת המחאה למען צדק חברתי ב-2011

 

      

אמיר גלבוע